W Holandii powstaje największy rowerowy parking świata

Ze świata

Jazda na rowerze w słuchawkach może zostać zakazanaTVN Turbo
wideo 2/4

W holenderskim mieście Utrecht oddano do dyspozycji pierwszą część parkingu dla rowerów, który docelowo pomieści 12,5 tysiąca jednośladów. Będzie to największy tego typu obiekt na świecie.

Podziemny parking znajduje się w centrum miasta, w pobliżu stacji kolejowej Utrecht Centraal i obecnie oferuje 6 tys. miejsc dla rowerów na trzech poziomach. Kolejne 1,5 tys. miejsc zostanie oddane do użytku w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a do końca 2018 roku obiekt o powierzchni 17,1 tys. m kw., będzie mógł pomieścić maksymalnie 12,5 tys. rowerów.

Przebije Tokio

Holenderski parking stanie się największym parkingiem rowerowym na świecie. Obecnie tytuł ten należy do podziemnego parkingu przy stacji metra Kasai w Tokio, mogącego pomieścić 9,4 tys. rowerów. Parking w Utrechcie, który jest największym węzłem komunikacyjnym w Holandii, czynny jest całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Z obiektu można korzystać bezpłatnie przez pierwsze 24 godziny. Rowerzyści mają na miejscu do dyspozycji punkt serwisowy ze wszystkimi niezbędnymi częściami i akcesoriami. Ale to nie wszystko. Plany zakładają również wybudowanie kolejnych 11 tys. miejsc parkingowych w pobliżu stacji, przeznaczonych dla pracowników, turystów i osób korzystających z rowerów publicznych. Daje to łącznie liczbę 22 tys. miejsc parkingowych w bliskiej okolicy Utrecht Centraal.

Autor: tol/ms / Źródło: Dezeen

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/CU2030