Grecja opuści strefę euro? "To kwestia czasu"

Grecja wyjdzie ze strefy euro?
Grecja wyjdzie ze strefy euro?
TVN24 BiS
TVN24 BiSGrecja wyjdzie ze strefy euro?

- Wyjście Grecji ze strefy euro jest kwestią czasu - mówi Alan Greenspan, były prezes Rezerwy Federalnej.

- Nie widzę, aby służyło im pozostawanie w euro, zresztą nie widzę też żeby to pomagało reszcie państw strefy - powiedział Greenspan w wywiadzie radiowym dla BBC. - Myślę, że to tylko kwestia czasu, nim każdy uzna, że rozstanie jest najlepszą strategią - dodał. - Na tym etapie nie widzę kogokolwiek, kto chciałby przekazać Grecji kolejne środki, po tym jak był rozczarowywany już tyle razy - powiedział Greenspan. Greenspan jednocześnie podkreślił, że nie popiera restrykcyjnego podejścia Niemiec, które wymagają zdecydowanych reform i sprzeciwiają się prośbom nowego greckiego rządu o złagodzenie wymagań.

Trudna sytuacja

Nowy premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w niedzielę w przemówieniu do parlamentu, że jego kraj nie będzie ubiegał się o przedłużenie międzynarodowego programu pomocy, który według niego nie zdał egzaminu. Zamiast tego będzie starać się o kredyt pomostowy.

- Nowy rząd nie może poprosić o przedłużenie błędów - podkreślił Cipras w swym pierwszym wielkim przemówieniu do parlamentu w charakterze szefa rządu.

Premier i lider lewicowo-populistycznej Syrizy zapewnił w swoim wystąpieniu, że jego rząd chce "dotrzymać wszystkich obietnic", a także spłacić zadłużenie. Zaapelował do międzynarodowych partnerów o podjęcie dyskusji na temat "sposobów, które uczyniłyby to wykonalnym". Wyraził przekonanie, że nadal jest możliwe wynegocjowanie z partnerami międzynarodowymi przejściowego porozumienia w sprawie spłaty długu.

Koniec programu ratunkowego

Program ratunkowy dla Grecji, który rozpoczął się w maju 2010 roku, kończy się 28 lutego. UE uważa, że Grecja powinna wystąpić o przedłużenie pomocy, w tym zobowiązać się do kontynuowania reform. Kwestia ta ma być przedmiotem dyskusji z unijnymi przywódcami w czasie czwartkowego szczytu w Brukseli.

Co dalej z Grecją w Unii?
Co dalej z Grecją w Unii?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: Bloomberg, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości