TVN24 Biznes | Ze świata

Gospodarka w USA skurczyła się mocniej, niż wcześniej szacowano

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, CNN, TVN24 Biznes

Gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2022 roku bardziej, niż wcześniej szacowano. Produkt Krajowy Brutto spadł o 1,6 procent w ujęciu rocznym - podało Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). Oczekiwano obniżki o 1,5 procent.

Początkowo szacowano, że w okresie od stycznia do marca 2022 roku gospodarka USA skurczyła się o 1,4 proc. W drugim wyliczeniu podano, że Produkt Krajowy Brutto wyniósł -1,5 proc. Takiego wyniku też spodziewali się ekonomiści ankietowani przez Agencję Reutera. Końcowe wyliczenie pokazało jednak spadek o 1,6 proc.

Według BEA do spadku o 0,1 punktu przyczynił się wolniejszy niż oczekiwano wzrost wydatków konsumpcyjnych. Częściowo zostało to zrównoważone przez wzrost prywatnych inwestycji w zapasy.

Gospodarka w USA

W ocenie CNN najnowsze dane zwiększają obawy o zbliżającą się recesję, gdyż już od pierwszego kwartału odnotowuje się ujemny wzrost gospodarczy.

"Finalny wskaźnik PKB w USA za I kwartał wyniósł -1,6 proc.. Oczekiwano spadku do -1,5 proc., jednak różnica pomiędzy spodziewaną wartością a aktualną nie jest duża, jeżeli weźmie się pod uwagę wartość z poprzedniego okresu. Wtedy PKB wyniosło 6,9 proc." - napisał w komentarzu Dom Maklerski TMS Brokers.

Wzrost gospodarczy w USA w czwartym kwartale 2021 roku wyniósł 6,9 proc., co było wynikiem o 2,7 proc. wyższym niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, CNN, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Ryan DeBerardinis / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości