"Financial Times" w rękach Japończyków. Transakcja warta prawie 5 miliardów złotych

Ze świata

Flickr (CC BY-SA 2.0) | bpsusfc416ad30-3168-11e3-9e35-0025b511229e

Wbrew wcześniejszym doniesieniom to nie niemieckie wydawnictwo Axel Springer, ale japońska grupa medialna Nikkei będzie nowym właścicielem dziennika "Financial Times". Wartość transakcji to w przeliczeniu 4,92 miliarda złotych.

Szef Pearson Group, dotychczasowego właściciela gazety, John Fallon powiedział, że "na nowym, cyfrowym rynku konieczne jest zagwarantowanie sukcesu 'FT' poprzez przynależność do globalnej korporacji medialnej".

Porozumienie za 5 mld złotych

Łączna wartość transakcji to 844 miliony funtów (4,92 miliarda złotych). Porozumieniem nie zostały objęte siedziba gazety w centrum Londynu oraz 50 proc. udziałów w prestiżowym tygodniku "The Economist". Firma Pearson Group poinformowała o zamiarze sprzedania gazety w czwartek rano. Zdaniem wielu mediów - w tym samego "Financial Times" - kontrahentem miało być wydawnictwo Axel Springer, które w Polsce wydaje m.in. "Fakt", "Newsweeka" i "Przegląd Sportowy". Późnym popołudniem na stronie niemieckiej firmy pojawiło się jednak oficjalne oświadczenie dementujące te doniesienia.

Te same wartości

Nikkei to japońska grupa medialna specjalizująca się w informacjach gospodarczych. Należą do niej m.in. dziennik "Nihon Keizai Shinbun" o nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy, szereg publikacji branżowych oraz TV Tokyo i Nikkei CNBC. Prezes Nikkei Tsuneo Kita podkreślił, że obie redakcje "mają te same dziennikarskie wartości". "Financial Times" jest uważany za najważniejszy dziennik gospodarczy na świecie, z łącznym nakładem 720 000 egzemplarzy. W ciągu ostatniej dekady gazeta przeszła znaczące zmiany, dostosowujące ją do zmieniających potrzeb się rynku. Gazeta ma swojego korespondenta w Polsce, Henry'ego Foya.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY-SA 2.0) | bpsusf