Gdzie pracować i wychowywać dzieci? Ranking najlepszych miejsc, a wśród nich Polska

Ze świata

pixababy / CC 0Singapur, Nowa Zelandia, Kanada i Czechy znalazły się na czele tegorocznego rankingu

Analitycy z HSBC jak co roku przygotowali ranking 45 najlepszych krajów do życia i pracy. Pod uwagę wzięto szansę na zatrudnienie, wynagrodzenie, jakość życia, bezpieczeństwo, czy jakość opieki dla dziećmi. Po raz pierwszy na liście "Expat Explorer Survey" znalazła się Polska.

Ranking przygotowano na podstawie odpowiedzi 27 tysięcy pracowników ze 190 krajów. Ujęto w nim 45 krajów, wśród nich - po raz pierwszy w historii - na 25. miejscu znalazła się Polska.

Pierwsza piątka rankingu:

1. Singapur

To kraj, który znalazł się na czele tegorocznego zestawienia "Expat Explorer Survey". Jak wynika z badania, ekspaci w Singapurze czują się bezpiecznie zarówno na poziomie osobistym, gospodarczym i politycznym.

SingapurShutterstock

Ponad cztery piąte (84 proc.) emigrantów żyjących w tym kraju, wskazuje, że czuję się w Singapurze bezpieczniej niż miało to miejsce w ojczyźnie. Prawie trzy czwarte (73 proc.) jest przekonanych o sile lokalnej gospodarki, a prawie dziewięciu na 10 (89 proc.) jest przekonanych o stabilności politycznej w Singapurze. Podczas gdy średnia światowa wynosi 51 proc.

Trzech na pięciu obcokrajowców (62 proc.) mieszkających w Singapurze powiedziało także, że kraj ten jest dobrym miejscem dla emigrantów, którzy dążą do rozwoju swojej kariery zawodowej. Wyższy wskaźnik jest tylko w Hongkongu, dla którego wskaźnik ten wynosi 68 proc.

Ponad jedna trzecia (37 proc.) pracowników wskazała również, że przeniosło się do Singapuru, aby zwiększyć swoje zarobki. W Singapurze można bowiem średnio zarobić 139 tys. dolarów rocznie, co jest średnią znacznie wyższą od średniej światowej wynoszącej 97 tys. dolarów.

Miejsce w ubiegłorocznym rankingu: 1.

2. Nowa Zelandia

Osoby poszukujące przygód, silnych więzi społecznych, czy inspirujących miejsc do zamieszkania znajdą to wszystko w Nowej Zelandii.

Auckland, Nowa ZelandiaChewyPineapple/Wikipedia

Niesamowity krajobraz naturalny stanowi zachętę do aktywności fizycznych. Prawie trzech na pięciu (57 proc.) ekspatów wskazuje, że jest aktywniejsza fizycznie tam niż w swojej ojczyźnie, a 55 proc. uważa, że dzięki temu poprawił się ich stan zdrowia.

Łatwa wydaje się być także asymilacja z miejscową ludnością: Maorysami i Kiwi. Twierdzi tak prawie czterech na pięciu (78 proc.) emigrantów. Wysokie zarobki oraz system opieki zdrowotnej, to także inne powody dla których trzy czwarte (77 proc.) ekspatów twierdzi, że ogólna jakoś życia jest lepsza niż w ojczyźnie.

Miejsce w ubiegłorocznym rankingu: 2.

3. Kanada

Kanada znalazła się na ostatnim stopniu podium w tegorocznym rankingu "Expat Explorer Survey". Ekspaci mieszkający w Ameryce Północnej chwalą tolerancję i różnorodność.

Ponad dwie trzecie (69 proc.) ekspatów chwali Kanadę na otwartość dla ludzi bez względu na wyznanie, rasę, płeć, czy orientację seksualną. Ponad dwie trzecie (68 proc.) twierdzi, że ogólna jakość życia w Kanadzie jest lepsza niż w ich rodzimym kraju. W porównaniu do średniej światowej wynoszącej 52 proc.

Podobny odsetek, bo wynoszący 66 proc. ekspatów wskazuje, że w Ameryce Północnej czuje się bezpieczniej niż w swojej ojczyźnie. Ponad trzy czwarte (76 proc.) z nich twierdzi natomiast, że dobrze integruje się z miejscową ludnością i kulturą. W porównaniu do 68 proc. w Stanach Zjednoczonych i 61 proc. na całym świecie.

Kanada jawi się również jako jedno z najlepszych miejsc dla ekspatów, aby uzyskać dostęp do własności. Prawie trzy czwarte (74 proc.) z nich twierdzi, że jest właścicielem nieruchomości w nowym kraju.

Miejsce w ubiegłorocznym rankingu: 6.

4. Czechy

Nasi sąsiedzi miejsce tuż za podium zawdzięczają szczególnie dobrej ocenie równowagi między czasem pracy a życiem prywatnym. W tym aspekcie Czechy znalazły się, tak jak w całym rankingu, na czwartym miejscu.

Praga CzechyAnita Piątek

Ekspaci mają także przekonanie o stabilności gospodarki (4. miejsce) oraz jakości życia w Czechach (5. miejsce).

Miejsce w ubiegłorocznym rankingu: 18.

5. Szwajcaria

Długookresowa stabilność i zaufanie do gospodarki Szwajcarii, to cechy, które przede wszystkim sprawiają, że Szwajcaria znalazła się na piątej pozycji w tegorocznym rankingu "Expat Explorer Survey".

Ponad czterech na pięciu (83 proc.) ekspatów mieszkających w Szwajcarii uważa, że bezpieczeństwo zatrudnienia jest lepsze lub tak samo dobre jak w ich kraju. 77 proc. z nich jest zaś przekonanych o sile tamtejszej gospodarki.

Ogólnie rzecz biorąc, ponad połowa (53 proc.) uważa, że kraj ten jest dobrym miejscem do rozwoju kariery. Oferuje również dobrą równowagę między sferą prywatną a zawodową, o czym jest przekonanych 59 proc. badanych.

Ekspaci twierdzą również, że czas spędzony w pracy jest odpowiednio nagradzany, twierdząc przy tym, że odczuwają satysfakcję z wykonywanego zawodu - uważa tak 52 proc. z nich.

Miejsce w ubiegłorocznym rankingu: 10.

Pozostałe miejsca w rankingu zajęły:

6. Norwegia

7. Austria

8. Szwecja

9. Bahrajn

10. Niemcy

(...)

24. Tajlandia

25. Polska

Ekspaci są przekonani o stabilności polskiej gospodarki (14. miejsce na świecie). Wskazują również na możliwości rozwoju zawodowego (20. miejsce) oraz oszczędności (19. miejsce). Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty ekonomiczne, polska gospodarka znalazła się na 29. miejscu na świecie.

Dobrze oceniana przez ekspatów jest jakość edukacji (10. miejsce) oraz koszt wychowania dziecka (4. miejsce).

Mieszkający nad Wisłą pracownicy z zagranicy wskazują również na sytuację na rynku nieruchomości. W tym aspekcie Polska znalazła się na 12. miejscu.

26. Indie

(...)

43. Włochy

44. Egipt

45. Brazylia

Polska goni zachód. Średnie miesięczne zarobki w Europie:

Polska goni zachód. Średnie miesięczne zarobki w EuropieTVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pixababy / CC 0