Stopy w górę w strefie euro. EBC zapowiada kolejne kroki

Autor:
/ams
Źródło:
Reuters, PAP
Kiedy będą obniżone stopy procentowe w Polsce? Odpowiada Adam Glapiński (wypowiedź z 5 stycznia 2023)
Kiedy będą obniżone stopy procentowe w Polsce? Odpowiada Adam Glapiński (wypowiedź z 5 stycznia 2023)TVN24
wideo 2/6
TVN24Kiedy będą obniżone stopy procentowe w Polsce? Odpowiada Adam Glapiński

Europejski Bank Centralny zadecydował o kolejnej podwyżce poziomu stóp. Po podniesieniu głównej stopy o 50 punktów bazowych jej wysokość ustalono na 3 proc. EBC podał, że będzie nadal stopniowo podnosić stopy proc., m.in. o 50 pb. w marcu.

Europejski Bank Centralny ponownie podniósł w czwartek stopy procentowe i przewidział co najmniej jeszcze jedną podwyżkę o tej samej skali w przyszłym miesiącu.

EBC podnosi stopy walcząc z rosnącą inflacją

EBC podnosi stopy w rekordowym tempie, aby zwalczyć nagły wybuch wysokiej inflacji w strefie euro - produkt uboczny takich czynników jak następstwa pandemii wirusa COVID-19 i kryzysu energetycznego, który nastąpił po inwazji Rosji na Ukrainę.

Bank centralny 20 krajów, które mają wspólną walutę, podniósł stopę procentową, jaką płaci od depozytów bankowych, o kolejne pół punktu procentowego do 2,5 proc., zgodnie z tym, co zapowiedział w grudniu i z oczekiwaniami rynku.

Co istotne, przekazał, że następna podwyżka stóp będzie tej samej wielkości.

"W świetle presji inflacyjnej Rada Prezesów zamierza podnieść stopy procentowe o kolejne 50 punktów bazowych na następnym posiedzeniu polityki pieniężnej w marcu i wtedy też oceni dalszą ścieżkę swojej polityki pieniężnej" - poinformował EBC.

Przed decyzją inwestorzy i ekonomiści oczekiwali, że EBC podniesie stopę depozytową o kolejne 50 punktów bazowych w marcu i wyniesie ją do lata do najwyższego poziomu 3,25 - 3,50 proc., który byłby najwyższy od przełomu wieków.

Po ogłoszeniu decyzji kurs euro spada o 0,04 proc. wobec dolara do 1,0983. Rentowność 10-letnich bundów spada o 13 pb. do 2,15 proc.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 15-16 marca. Po posiedzeniu zostaną opublikowane najnowsze projekcje makroekonomiczne.

Krajobraz gospodarczy strefy euro

Ostatnie dane gospodarcze ze strefy euro przedstawiały mieszany obraz. Inflacja zasadnicza gwałtownie spadła od czasu, gdy w październiku osiągnęła rekordowy poziom 10,6 proc., ale ceny bazowe, które nie obejmują zmiennych pozycji, takich jak żywność i paliwa, rosną w stałym lub coraz szybszym tempie.

Strefa euro nieoczekiwanie osiągnęła wzrost w ostatnich trzech miesiącach 2022 roku, ale było to w dużej mierze spowodowane wyjątkowo łagodną zimą i świetnymi wynikami Irlandii.

Z kolei ankieta EBC pokazała, że banki zacieśniają dostęp do kredytów najbardziej od czasu kryzysu zadłużenia w 2011 roku - co zwykle jest zwiastunem niższego wzrostu i spowalniającej inflacji.

W grudniu EBC powiedział, że stopy będą podnoszone "w stałym tempie", dopóki nie będzie zadowolony z powrotu inflacji do poziomu 2 proc.

Jednak od tego czasu wskazówki te stały się źródłem nieporozumień dla inwestorów i sporów w Radzie Prezesów, ponieważ inflacja zasadnicza gwałtownie spadła, podczas gdy wzrost cen bazowych wciąż się zwiększał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/ams

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości