Palisz takie papierosy? Unia nakazała je wycofać

Ze świata

sxc.huPolska zaskarżyła m.in. przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych

Mentole znikną ze sklepów. Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił w środę skargę Polski w sprawie dyrektywy tytoniowej i potwierdził ważność regulacji unijnych. Oznacza to, że do 2020 roku papierosy tego typu muszą zostać wycofane. Polska zaskarżyła m.in. przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych, wskazując, że negatywnie wpłynie to na gospodarkę. Trybunał stwierdził jednak, że takie papierosy są równie szkodliwe jak inne wyroby tytoniowe.

Nowa dyrektywa przewiduje przede wszystkim zakaz od 2020 roku sprzedaży wyrobów tytoniowych zawierających tzw. aromat charakterystyczny (w tym papierosów mentolowych) oraz ujednolicenie opakowań i etykietowania wyrobów tytoniowych. Ponadto ustanawia ona szczególne regulacje dotyczące papierosów elektronicznych.

Szkody dla gospodarki

Polska, popierana przez Rumunię, zaskarżyła m.in. przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Rząd wskazywał, że całkowity zakaz wprowadzania do obrotu tych papierosów pociągnie za sobą spore konsekwencje gospodarcze dla kraju. Trybunał stwierdził w środę, że wyroby tytoniowe zawierające aromat (niezależnie od tego, czy chodzi o mentol, czy inny aromat) są równie szkodliwe jak zwykłe papierosy. Przypomniał też, że celem mentolu jest – w związku z jego przyjemnym aromatem – uatrakcyjnienie papierosów oraz że zmniejszenie atrakcyjności wyrobów tytoniowych może przyczynić się do ograniczenia palenia i uzależnienia zarówno u nowych konsumentów, jak i osób już palących. Skarga Polski została więc odrzucona. Nowa dyrektywa dotycząca wyrobów tytoniowych ma na celu ułatwienie prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego wyrobów tytoniowych oraz wypełnienie przez UE obowiązków wynikających z ramowej konwencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o ograniczeniu użycia tytoniu.

Rząd zajmie się e-papierosami:

Rząd zajmie się e-papierosamitvn24

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu