Czterodniowy tydzień pracy bez utraty zarobków. Rusza pilotażowy program

Autor:
kris/ToL
Źródło:
BBC
Zmiany w Kodeksie pracy
Zmiany w Kodeksie pracyTVN24
wideo 2/10
TVN24Zmiany w Kodeksie pracy

Tysiące pracowników w Wielkiej Brytanii rozpoczyna od poniedziałku czterodniowy tydzień pracy. W eksperymencie, który potrwa sześć miesięcy, bierze udział około 70 firm. To największy na świecie program pilotażowy, który dotyczy nowego modelu pracy - informuje portal stacji BBC.

Eksperyment został zorganizowany przez grupę, która walczy o krótszy tydzień pracy bez utraty wysokości zarobków. Podczas okresu próbnego pracownicy otrzymają 100 procent wynagrodzenia za 80 procent godzin, które zwykle przepracowywali w trakcie tygodnia. Oczekuje się, że nowy model zwiększy produktywność - czytamy na portalu.

Czterodniowy tydzień pracy

Eksperymentem pokierują naukowcy z uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge, a także eksperci z Boston College w USA we współpracy z think tankiem Autonomy. W projekcie biorą udział firmy - od twórców oprogramowania, poprzez firmy rekrutacyjne, aż po organizacje charytatywne i lokalny sklep z rybami i frytkami - dowiadujemy się z BBC.

Sam Smith, współzałożyciel Pressure Drop Brewery w Tottenham w północnym Londynie, stwierdził, że "to dobry czas", aby firma wypróbowała nowy model pracy.

- Pandemia sprawiła, że ​​wiele myślimy o pracy i o tym, jak ludzie organizują swoje życie. Robimy to, aby poprawić jakość życia naszych pracowników i być częścią postępującej zmiany na świecie, która poprawi zdrowie psychiczne i samopoczucie ludzi - wyjaśnił w rozmowie z portalem stacji BBC.

Eksperyment, w którym uczestniczyć ma około 3000 pracowników z Wielkiej Brytanii, jest częścią ogólnoświatowej inicjatywy i przebiega równolegle z podobnymi, mniejszymi próbami w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii - czytamy.

- To historyczny program w Wielkiej Brytanii - powiedziała Juliet Schor, główny badacz projektu Global 4-day week oraz ekonomista i socjolog w Boston College.

Badaczka przyznała, że pomysł może nie być dla każdego i każdej profesji - na przykład w opiece zdrowotnej czy nauczaniu.

Argumentowała, że ​​nawet jeśli pracownicy będą tylko o 10 procent bardziej wydajni, to może to mieć pozytywny skutek pod względem ekonomicznym, gdyż będzie to też prowadzić do niższych wskaźników zachorowań, mniejszej liczby odchodzących pracowników i ułatwiać przyciągnięcie nowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości