Rada Polityki Pieniężnej zwolni tempo zacieśniania polityki monetarnej, w czerwcu zdecyduje się na podwyżkę o 50 punktów bazowych - prognozują analitycy Morgan Stanley. Większej podwyżki spodziewają się eksperci Goldman Sachs - według nich Rada podwyższy główną stopę referencyjną o 75 punktów bazowych. Natomiast zdaniem analityków PKO Research podwyżka może wynieść nawet sto punktów bazowych.
W raporcie Morgan Stanley napisano, że "NBP zwolni tempo dalszego zacieśniania polityki pieniężnej do podwyżki o 50 pb na nadchodzącym posiedzeniu, z ryzykiem ruchu o 75 pb". "Jednocześnie oczekujemy, że w komunikacie Rada przekaże, że będzie kontynuowała zacieśnianie tak długo, jak długo inflacja będzie rosła. Spodziewamy się, że we wrześniu lub październiku tego roku stopy procentowe osiągną szczyt na poziomie 7,00 proc. Przestrzeń do obniżek stóp 2023 r. jest niewielka" - czytamy.
Stopy procentowe - prognozy
"Na majowym posiedzeniu NBP zwolnił tempo zacieśniania do 75 pb ze 100 pb w kwietniu, zaznaczając pojawienie się obaw o wzrost i sygnalizując jednocześnie dalsze zacieśnienie" - dodano.
"Od tego czasu dane o wzroście i inflacji nadal zaskakiwały w górę w stosunku do prognoz NBP, ale szczegółowe dane ujawniły pogorszenie się struktury wzrostu gospodarczego i wolniejszy wzrost inflacji bazowej. Wypowiedzi członków RPP wskazują na kontynuację cyklu podwyżek, ale ostatnie wypowiedzi prezesa Glapińskiego sugerują, że będzie następowało to w bardziej ostrożnym tempie" - napisano.
Natomiast zdaniem Goldman Sachs Rada podwyższy główną stopę referencyjną o 75 punktów bazowych - do poziomu 6,00 procent. Byłby to najwyższy poziom od czerwca 2008 roku. Według Goldman Sachs stopy procentowe w tym roku ostatecznie osiągną poziom 7,00 proc.
Podwyżki o 75 punktów bazowych spodziewają się również ekonomiści mBanku. Natomiast zdaniem analityków PKO Research podwyżka może wynieść nawet sto punktów bazowych.
Stopy procentowe i inflacja w Polsce
Najbliższe posiedzenie RPP jest zaplanowane na 8 czerwca.
Podczas majowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc.
We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał we wstępnym szacunku, że w pierwszym kwartale br. tempo wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) wyniosło 8,5 proc. rok do roku. Z kolei ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku wzrosły o 13,9 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 1,7 proc.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Stołeczne Biuro Turystyki