Duże zmiany w Chorwacji. Turyści z Polski odetchną z ulgą

Autor:
mbams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Chorwacja od 1 stycznia 2023 roku wejdzie do strefy euro oraz strefy Schengen. Oznacza to, że od niedzieli w tym kraju będzie stosowana europejska waluta, zmniejszą się też kolejki na granicach podczas wjazdu z terytoriów Słowenii i Węgier.

Chorwacja odlicza godziny do przyjęcia euro i wejścia do strefy Schengen. O północy w sobotę ten kraj pożegna się ze swoją walutą, kuną, stając się 20. członkiem strefy euro. Jednocześnie kraj ten dołączy do strefy Schengen jako 27. członek tego terytorium, w którym ponad 400 milionów ludzi może swobodnie podróżować bez kontroli na granicach wewnętrznych.

- Jeszcze tylko dzisiaj wjeżdżając do tego kraju z Unii Europejskiej, trzeba przynajmniej pokazać dowód osobisty. Za kilkanaście godzin te wewnętrzne granice Unii Europejskiej znikną i do Chorwacji będziemy wjeżdżać praktycznie jak na przykład do Polski z Niemiec - powiedział przebywający w Zagrzebiu Jacek Tacik, reporter TVN24. - To też ostatni dzień, kiedy z bankomatów można jeszcze wybrać walutę kunę, czyli walutę, którą o 1991 roku płaci się w Chorwacji - dodał.

Jak podkreśliła agencja AFP, społeczeństwo chorwackie z mieszanymi uczuciami patrzy na wejście do strefy euro i strefy Schengen. O ile generalnie Chorwaci z zadowoleniem przyjmują zniesienie kontroli granicznych, o tyle zmiana waluty budzi społeczną nieufność. Zdaniem wielu ludzi od kuny nie powinno się odchodzić, a po wejściu do strefy euro ceny eksplodują.

"Dwa strategiczne cele dalszej integracji z Unią Europejską"

Chorwacki rząd poinformował w piątek, że z okazji obu wydarzeń do Zagrzebia przybędzie w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Wejście do strefy euro i strefy Schengen to dwa strategiczne cele dalszej integracji z Unią Europejską - mówił w środę konserwatywny premier Andrej Plenković.

Zdaniem ekspertów przejście na euro pomoże chronić chorwacką gospodarkę, jedną z najsłabszych w UE, nękaną przez rosnącą inflację, poważny kryzys energetyczny i geopolityczną niepewność związaną z inwazją Rosji na Ukrainę.

W listopadzie inflacja w Chorwacji wyniosła 13,5 proc., podczas gdy w strefie euro 10 proc. - Euro z pewnością przyniesie stabilność gospodarczą i bezpieczeństwo - powiedziała Ana Sabic z chorwackiego banku centralnego. Jej zdaniem korzyści z wejścia do strefy euro odczują wszystkie segmenty społeczne - poszczególni obywatele, firmy i całe państwo. Eksperci zwracają uwagę w szczególności na eliminację ryzyka kursowego i lepsze warunki kredytowania w obliczu trudności gospodarczych.

Euro jest już mocno obecne w Chorwacji. Około 80 proc. tamtejszych depozytów bankowych jest denominowanych w euro, główni partnerzy tego śródziemnomorskiego kraju znajdują się w strefie euro, a wpływy z turystyki, która odpowiada za 20 proc. produktu krajowego brutto (PKB), pochodzą w dużej mierze od europejskiej klienteli.

Chorwacja w strefie Schengen

W Chorwacji, liczącej 3,9 miliona mieszkańców, podkreśla się, że kraj ten przyjął w tym roku cztery razy więcej turystów niż ma mieszkańców, a wejście do strefy Schengen przyczyni się do dalszego rozwoju turystyki. Z danych Polskiej Izby Turystyki wynika, że Chorwacja znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków

W przeszłość odejdą długie kolejki na granicach Chorwacji z jej należącymi już do strefy Schengen sąsiadami Słowenią i Węgrami. W niedzielę zamknięte zostaną tam 73 posterunki graniczne. Jednocześnie sytuacja na granicach Chorwacji z jej sąsiadami spoza UE - Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą i Serbią - raczej się nie zmieni. Chorwacja już stosuje tam zasady strefy Schengen.

Strefa Schengen obejmuje obecnie ponad 4 miliony kilometrów kwadratowych, na których mieszka niemal 420 milionów osób. Należy do niej 26 państw: 22 spośród 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Kontroli nie zniesiono jeszcze na granicach wewnętrznych Bułgarii, Chorwacji, Cypru i Rumunii, a Irlandia nie należy do strefy Schengen.

PAP/Adam Ziemienowicz
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mbams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości