Chiny kończą z polityką "jednego dziecka"

Ze świata

TVN24 BiSChiny kończą z polityką "jednego dziecka"

Chiny rezygnują z trwającej od dekad polityki jednego dziecka - informuje agencja prasowa Xinhua.

Od tej pory wszystkie pary będą mogły mieć dwoje dzieci - informuje państwowa agencja informacyjna, cytując oświadczenie Partii Komunistycznej.

Ta kontrowersyjna polityka została wprowadzona w 1977 roku, aby zredukować stopę urodzeń oraz spowolnić stopę wzrostu populacji Chin. Mimo wszystko, polityka ta nie uchroniła kraju przed obawami o starzenie się społeczeństwa.

Mandaty, zwolnienia i przymusowa aborcja

Szacunkowo, polityka jednego dziecka od momentu powstania miała zapobiec 400 mln urodzeń.

Pary, które sprzeciwiły się założeniem, musiały ponieść surowe kary – od mandatów, przez utratę pracy aż do przymusowej aborcji.

Z czasem, polityka została rozluźniona, w niektórych prowincjach, z powodu alarmujących wyników badań społecznych. Wielu demografów i socjologów zwracało uwagę na rosnące koszty socjalne oraz spadającą liczbę pracowników.

Chińczyk szuka żony

Partia Komunistyczna rozpoczęła formalne rozluźnianie tych założeń już dwa lata temu. Jeśli przynajmniej jedno z rodziców było jedynakiem, para mogła ubiegać się o drugie dziecko. Z założenia, program miał zostać wdrożony całościowo, jednak zdecydowano się na pewne wyjątki – rodzice pochodzący z mniejszości etnicznych lub też ci, których pierwsze dziecko było niepełnosprawne, mogli zdecydować się na kolejne.

Chiny borykają się z innym problemem, mianowicie – nierównowagą płci kobiet do mężczyzn. Szacuje się, że od 20 do 30 mln mężczyzn nie zdoła znaleźć żony. Jest to przyczyna problemów społecznych.

Ręce do pracy poszukiwane

ONZ szacuje, że do 2050 roku populacja Chin wzrośnie o ponad 440 mln, licząc od lat 60-tych. Tymczasem ludność w wieku produkcyjnym - osoby w wieku od 15 do 59 - spadła o 3,71 mln w ubiegłym roku. Oczekuje się, że trend ten będzie kontynuowany.

Rozporządzenie o zniesieniu polityki jednego dziecka zostało ogłoszone na dzisiejszym szczycie Centralnego Komitetu partii.

Chiny kończą z polityką "jednego dziecka"TVN24 BiS

Autor: ag / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu