TVN24 Biznes | Ze świata

Poziom wody w zbiornikach elektrowni spadł o połowę. Chińskie fabryki wstrzymują produkcję

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP

Przez utrudnienia związane z suszą fabryki w południowo-zachodnich Chinach wstrzymały pracę - poinformowała agencja AP. To kolejne obciążenie dla chińskiej gospodarki, borykającej się ze skutkami lockdownów covidowych.

Utrudnienia związane z suszą występują w okresie przygotowań do XX krajowego zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh), na którym przywódca kraju i partii Xi Jinping najpewniej zerwie z tradycją i pozostanie u władzy na trzecią pięcioletnią kadencję – podkreśla Associated Press.

Chiny - gospodarka. Firmy wstrzymują produkcję

Firmy w prowincji Syczuan na południowym zachodzie Chin, w tym zakłady wytwarzające panele słoneczne, cement i mocznik, wstrzymały lub ograniczyły produkcję, ponieważ nakazano im racjonowanie prądu przez pięć dni – wynika z informacji miejscowych mediów.

Poziom wody w zbiornikach elektrowni spadł w tym miesiącu nawet o połowę, tymczasem zapotrzebowanie na prąd wzrosło w związku z upalną pogodą i użyciem klimatyzatorów. "Zostawić energię ludziom" – napisano w dyrektywie władz prowincji.

Agencja AP zwraca uwagę na odnotowany w lipcu spadek tempa wzrostu produkcji w fabrykach i sprzedaży detalicznej w Chinach. Według Associated Press to oznaka spowolnienia w ożywieniu gospodarczym po wprowadzanych od marca lockdownach związanych z COVID-19 w Szanghaju i szeregu innych zagłębi przemysłowych.

PKB Chin wzrósł w pierwszej połowie roku o 2,5 proc. w ujęciu rocznym, a więc tempo wzrostu było ponad dwa razy niższe niż cel na cały rok 2022, który wynosi 5,5 proc. - podkreśla AP.

Środki kryzysowe na niektórych obszarach

Na niektórych obszarach środkowych i północnych Chin władze wprowadziły środki kryzysowe, by zapewnić dostawy wody pitnej, ponieważ letnie opady były nawet dwa razy mniejsze niż zwykle. Susza i upały zagroziły setkom tysięcy hektarów upraw – informowała agencja Xinhua.

Władze przeznaczyły 280 mln juanów (41 mln dolarów) na pomoc w łagodzeniu skutków suszy w prowincjach Hebei i Shanxi oraz regionie Mongolia Wewnętrzna na północy Chin oraz w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju – przekazała chińska agencja.

We wtorek władze poinformowały tymczasem o zagrożeniu powodziowym na niektórych obszarach na północy Chin – podała agencja AP.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: humphery/Shutterstock

Pozostałe wiadomości