Były prezes Nissana Carlos Ghosn pozwał producenta aut i domaga się miliarda dolarów odszkodowania za zniesławienie - poinformował portal stacji BBC. W 2018 roku Ghosn został zwolniony ze stanowiska i tymczasowo aresztowany w Japonii pod zarzutem malwersacji finansowych. Mężczyźnie udało się jednak uciec przed procesem i obecnie przebywa w Libanie.
Tymczasowe aresztowanie Ghosna w 2018 roku w Japonii pod zarzutem malwersacji finansowych odbiło się szerokim echem na całym świecie. Biznesmen miał błędnie raportować swoje zarobki i wykorzystywać pieniądze firmy na swoje własne potrzeby.
Głośno było również o jego spektakularnej ucieczce z Japonii. Ghosn ukrył się w pudle na instrumenty i na pokładzie prywatnego odrzutowca przedostał do Libanu. Media nazwały to "operacją godną Jamesa Bonda".
Ghosn jest twórcą sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi. Po aresztowaniu rady nadzorcze Nissana i Mitsubishi odwołały go ze stanowiska prezesa. Nieco później Ghosn zrezygnował ze stanowiska prezesa i szefa rady dyrektorów w Renault.
69-latek cały czas utrzymuje, że jest niewinny. Tłumaczy, że zarzuty skierowane przeciwko niemu były tak naprawdę próbą zniszczenia jego planów dokonania fuzji pomiędzy Nissanem i Renault.
W pozwie Ghosn przekonuje, że oskarżenia przeciwko niemu "pozostaną w umysłach ludzi przez lata" oraz, że "będzie cierpieć z ich powodu przez resztę swojego życia ponieważ mają one trwały i utrzymujący się wpływ, nawet jeśli opierają się na zwykłym podejrzeniu".
Odszkodowanie, którego domaga się Ghosn, stanowi ponad 5 proc. wartości rynkowej Nissana, wynoszącej około 16 miliardów dolarów.
Początek rozprawy zaplanowano na wrzesień.
Uratował Nissana przed bankructwem
Jak podaje BBC, Ghosnowi przypisuje się uratowanie Nissana przed bankructwem na początku XXI wieku. Gdy został mianowany prezesem w Renault, stał się pierwszą osobą, która prowadziła jednocześnie dwie globalne firmy z listy Fortune 500.
Ghosn nazwał japoński wymiar sprawiedliwości "ustawionym". Obecnie nie może opuścić Libanu, ponieważ wystawiono za nim czerwoną notę Interpolu. Do tego w 2022 r. francuskie władze wydały nakaz aresztowania Ghosna po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie przekierowania funduszy firmy na użytek osobisty.
W międzyczasie Nissan i Renault pracują nad sfinalizowaniem porozumienia ogłoszonego na początku tego roku, mającego na celu "przywrócenie równowagi" w ich partnerstwie, co zmniejszyłoby siłę głosu Renault nad Nissanem.
Więcej o tym przeczytasz w: Zmiany w sojuszu gigantów motoryzacyjnych. "Możemy teraz działać jak normalna firma").
JW
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock