Luksusowy grzyb za ponad 350 tysięcy złotych. Trafi do Chin

Gigantyczna trufla sprzedana za 61 tys. dolarów
Gigantyczna trufla sprzedana za 61 tys. dolarów
TVN24 Biznes Świat
TVN24 Biznes ŚwiatGigantyczna trufla sprzedana za 61 tys. dolarów

85 tysięcy euro czyli około 364 tysięcy złotych - tyle za białą truflę o wadze 880 gramów zapłacił młody biznesmen z Hongkongu na aukcji w Piemoncie na północy Włoch. Licytację przeprowadzono przy pomocy łącz satelitarnych.

Trufla, który trafi do Chin była najcenniejszym okazem na niedzielnej aukcji jej białej odmiany z Alby na zamku w miejscowości Grinzane Cavour. Była to 19. edycja imprezy gromadzącej koneserów z całych Włoch i zagranicy. Łącznie w jej trakcie wylicytowano te wykwintne grzyby na sumę 393 tysięcy euro. Suma ta, jak co roku, zostanie przeznaczona na cele dobroczynne, między innymi na pomoc dla samotnych matek i osieroconych dzieci, podopiecznych kilku fundacji. - To bardzo dobry rok dla trufli - podsumował zbiory jeden z organizatorów aukcji, Tomaso Zanoletti. Podkreślił, że tegoroczne okazy wyróżniają się zarówno pięknem, jak i wysoką jakością smaku.

Rekordowe zbiory

W tym roku we Włoszech ceny białych trufli spadły prawie o połowę. Za 100 gramów tego szlachetnego grzyba trzeba zapłacić 250 euro, czyli ponad tysiąc złotych. Przed rokiem cena ta sięgała 450 euro - przypomniał na początku październiku związek rolników.

W jego ocenie w tym roku zapowiadają się rekordowe zbiory.

Według oficjalnych danych 200 tysięcy osób zajmuje się zbiorem trufli w Piemoncie, w Marche, Toskanii, Umbrii, Abruzji, Molise, a także w Lacjum i w Kalabrii. Większość poszukiwaczy dostarcza swe zbiory restauracjom i sklepom. Obroty tego sektora sięgają pół miliarda euro rocznie. Nowością w tym roku jest wejście w życie rozporządzenia, nakazującego, aby wszystkie grzyby, w tym - również trufle, sprzedawane były z etykietką wskazującą miejsce zbioru.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości