Prognozy Banku Światowego. "To pięć straconych lat dla prawie jednej trzeciej krajów"

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters, PAP
Javorcik o prognozach dla globalnej gospodarki
Javorcik o prognozach dla globalnej gospodarkiTVN24
wideo 2/2
TVN24Javorcik o prognozach dla globalnej gospodarki

Bank Światowy obniżył prognozy dla globalnej gospodarki na 2024 rok w związku z podwyżkami stóp procentowych, ale podniósł na 2023 rok - podał Reuters. Jeśli chodzi o Polskę, to BŚ podtrzymał swoje wcześniejsze przewidywania dotyczące wzrostu gospodarczego.

Bank Światowy podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2023 r. na poziomie 0,7 proc., a w 2024 r. na 2,6 proc. - wynika z najnowszych szacunków BŚ. W 2025 r. BŚ prognozuje dynamikę polskiego PKB na 3,2 proc. Raport nie zawiera uzasadnienia.

Prognozy Banku Światowego dla globalnej gospodarki

BŚ podniósł prognozy globalnego wzrostu na 2023 r., ponieważ Stany Zjednoczone, Chiny i inne główne gospodarki okazały się bardziej odporne niż prognozowano. Dodał jednak, że wyższe stopy procentowe będą miały większy wpływ na przyszłoroczne wyniki.

Realny globalny PKB wzrośnie w 2023 roku o 2,1 proc. - podał Bank Światowy w swoim najnowszym raporcie Global Economic Prospects. To więcej, niż zakładała prognoza ze stycznia (1,7 proc.), ale znacznie poniżej poziomu z 2022 r., gdy wzrost wyniósł 3,1 proc. - wskazał Reuters.

Z kolei prognoza globalnego wzrostu na 2024 r. spadła z 2,7 proc. w styczniu do 2,4 proc. Obniżkę wyjaśniono opóźnionymi skutkamii zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne i bardziej restrykcyjne warunki kredytowe, które ograniczały inwestycje biznesowe i mieszkaniowe. Czynniki te spowodują dalsze spowolnienie wzrostu w drugiej połowie 2023 r. i w 2024 r. - podała agencja.

Dodała, że bank opublikował nową prognozę globalnego wzrostu na 2025 r. na poziomie 3,0 proc.

"To pięć straconych lat dla prawie jednej trzeciej krajów świata"

Główny ekonomista Banku Światowego Indermit Gill przedstawił nowe prognozy w minorowym tonie - stwierdził, że rok 2023 będzie jednym z najwolniejszych lat wzrostu dla gospodarek rozwiniętych w ciągu ostatnich pięciu dekad.

Dodał, że dwie trzecie gospodarek rozwijających się odnotuje niższy wzrost niż w 2022 r., co będzie stanowić poważną przeszkodę w odbudowie po pandemii i ograniczeniu ubóstwa oraz zwiększy zadłużenie.

- Nawet do końca przyszłego roku jedna trzecia krajów rozwijających się nie osiągnie poziomu dochodu na mieszkańca z końca 2019 roku - stwierdził Gill. Dodał też: - To pięć straconych lat dla prawie jednej trzeciej krajów świata.

W styczniu Bank Światowy ostrzegł, że globalny PKB spowalnia i jest na skraju recesji, ale od tego czasu rynek pracy i konsumpcja w USA poradziły sobie lepiej niż oczekiwano. Podobnie było z ożywieniem w Chinach po lockdownach w związku z pandemią COVID-19.

Wzrost w USA w 2023 r. jest obecnie prognozowany na 1,1 proc., czyli to ponad dwukrotnie więcej niż 0,5 proc. prognozowane w styczniu, podczas gdy wzrost w Chinach ma wynieść do 5,6 proc., w porównaniu do 4,3 proc. prognozowanych w styczniu.

Bank obniżył jednak o połowę swoją poprzednią prognozę wzrostu w USA w 2024 r. do 0,8 proc. i obniżył także prognozę dla Chin o 0,4 punktu procentowego do 4,6 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości