Dzieci pozywają rząd. Chcą silniejszych działań w sprawie zmian klimatu

Autor:
JW
Źródło:
PAP
Nową Rudę dusi smog (materiał z 10.01.2023)
Nową Rudę dusi smog (materiał z 10.01.2023)TVN24 Wrocław
wideo 2/6
TVN24 WrocławNową Rudę dusi smog (materiał z 10.01.2023)

Do austriackiego trybunału konstytucyjnego trafił pozew przeciwko rządowi, złożony przez kilkanaścioro dzieci. Jego celem jest zapewnienie ochrony ich praw poprzez podjęcie bardziej stanowczych działań przeciwko zmianom klimatu.

Michaela Kroemer, prawniczka grupy, przekazała w komunikacie cytowanym przez agencję AP, że sprawa jest wzorowana na niemieckim pozwie, który pojawił się dwa lata temu. Był on skuteczny, bo skłonił tamtejszy rząd do wyznaczenia nowych celów zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Kroemer uważa, że austriackie prawo dotyczące klimatu z 2011 roku nie chroni wystarczająco powodów, będących w wieku od 5 do 16 lat, przed zagrażającymi życiu skutkami globalnego ocieplenia.

Pozew austriackich dzieci wspierany przez darowizny

Jak argumentuje prawniczka w szczególności zagwarantowane w austriackiej konstytucji prawo dzieci do "sprawiedliwości pokoleniowej" jest łamane skutkiem braku odpowiednich regulacji dotyczących klimatu. Prawniczka dodała, że pozew popiera młodzieżowa grupa aktywistów Fridays for Future, której działania są inspirowane akcjami szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, i jest wspierany poprzez darowizny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości