Ze świata

Łukaszenka zły na Rosjan: stosują bandyckie metody konkurencji

Ze świata

wikimedia.org | OkrasPrezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zarzucił w poniedziałek Rosjanom stosowanie „bandyckich metod” konkurencji

- Nie mogą z nami konkurować ani jakością, ani ceną, ani pod względem zorganizowania. Dlatego stosują takie administracyjne, czasem bandyckie metody – oświadczył Łukaszenka, odnosząc się do swego niedawnego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw białoruskich towarów do Rosji. Mówił o tym na spotkaniu z dziennikarzami w Mińsku.

Według Łukaszenki takie spory między państwami będą się zdarzać także w przyszłości. - Tylko w bajce może się zdarzyć, że nie będziemy mieć w ogóle żadnych sporów – oznajmił. Podkreślił przy tym, że Białoruś jest do tego gotowa. - Jesteśmy ludźmi zahartowanymi – zaznaczył. Rosyjski Rossielchoznadzor w dniach 24-26 listopada wydał zakaz importu do Rosji wyrobów mięsnych z 10 białoruskich zakładów. Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego uzasadniła to wykryciem w produktach z Białorusi szkodliwych substancji.

Zakazy importu

Od 30 listopada zakazano także tranzytu towarów z Białorusi przez Rosję do krajów trzecich bez kontroli w rosyjskich punktach granicznych. Według danych Rossielchoznadzoru ciężarówki jadące tranzytem do Kazachstanu przez Białoruś i Rosję faktycznie są rozładowywane na terytorium Federacji Rosyjskiej. Na początku grudnia Łukaszenka obwinił w związku z tym Rosję o naruszenie norm Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu. Łukaszenka w poniedziałek zaprzeczył też, by Białoruś zamierzała wysłać gdziekolwiek białoruskich żołnierzy jako siły pokojowe. - Jeśli nasi żołnierze gdzieś pojadą jako siły pokojowe, to wiedzcie, że ja pojadę jako pierwszy. I mój starszy syn, który teraz zajmuje się tymi problemami, tak samo tam będzie. Nie zamierzam nikogo nigdzie wysyłać, a już jestem atakowany przez krytyków – oznajmił.

Białoruś chce od Rosji płatności w doalrach i euro
Białoruś chce od Rosji płatności w doalrach i euroTVN Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org | Okras

Pozostałe wiadomości