W tych krajach tani przewoźnicy rozwijają się najszybciej. Polska daleko

Ze świata


Niemieckie lotniska rozwijają się najszybciej w Europie. To właśnie tam przybyło najwięcej połączeń oferowanych przez największych tanich przewoźników. Polska znalazła się na ósmej pozycji w zestawieniu przygotowywanym przez branżowy serwis Anker Report. Najszybciej rozwijającym się portem lotniczym w Polsce jest Poznań.

W raporcie przygotowanym przez branżowy serwis Anker Report, na podstawie danych serwisu Flight Global, porównano pięć największych tanich linii lotniczych w Europie: Ryanair, easyJet, Veuling, Norwegian, Wizz Air.

Wynika z nich, że w trzecim kwartale tego roku, czyli od lipca do września, liczba miejsc oferowanych przez tanich przewoźników najmocniej, bo aż o 28,9 procent rok do roku, wzrosła w Niemczech.

Wiceliderem jest Grecja, ze wzrostem o 17,3 procent, zaś na ostatnim miejscu podium znalazła się Dania - 14,0 procent. Ponadto pierwszą piątkę uzupełniają: Hiszpania - 8,6 procent, a także Szwajcaria - 8,5 procent.

Polska znalazła się na ósmej pozycji, ze wzrostem o 6,9 procent. Liczba miejsc oferowanych przez tanich przewoźników w naszym kraju wyniosła łącznie 3,5 miliona. Podczas gdy w Niemczech było to 13,12 miliona.

W Polsce najmocniej wzrosła liczba miejsc oferowanych przez Wizz Air, o 13,3 procent do 1,48 mln. Nasz kraj jest największym rynkiem dla węgierskiego przewoźnika.

Mimo słabszego wzrostu, bo 4,2 procent, najwięcej foteli oferuje w tym czasie jednak Ryanair - 1,72 mln.

Liderem Poznań

Jak wynika z najnowszego raportu, najwięcej pasażerów spośród polskich lotnisk przybyło w Poznaniu. Wskaźnik ten wzrósł w czerwcu o 45,6 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Z poznańskiego portu odprawiono 292 tysiące pasażerów.

W tym czasie port w Katowicach zanotował wzrost o 29,3 procent do 581 tysięcy odprawionych pasażerów, a Wrocław - wzrost o 26,2 procent do 353 tysięcy.

Wzrósł też ruch na Lotnisku Chopina w Warszawie, które pozostaje największym lotniskiem w Polsce. Ze stołecznego portu w czerwcu skorzystało 1,74 mln pasażerów, co stanowiło zwyżkę o 14,7 procent rok do roku.

Łącznie na polskich lotniskach w czerwcu br. obsłużono o 16,9 procent więcej pasażerów niż przed rokiem.

Pierwszy o badaniu Anker Report napisał portal fly4free.pl.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, fly4free.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock