Polacy rzucili się na wcześniejsze emerytury. Nowe szacunki ZUS

Z kraju

"Jak z wizytą u dentysty". Na rewolucję emerytalną musimy poczekaćTVN24 BiS
wideo 2/7

We wrześniu wniosek o przyznanie emerytury złożyło 275,7 tys. osób, w tym 196,7 tys., które składały go po raz pierwszy - poinformował rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Zakład obsłużył we wrześniu 900,5 tys. klientów.

Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 września.

Nawet 331 tysięcy nowy emerytów

Rzecznik zaznaczył, że ZUS nie zmienił szacunków, ile osób w ostatnim kwartale tego roku może odejść na emeryturę. - Ta górna granica 331 tysięcy nadal jest i raczej nie przekroczymy jej. Powinniśmy być poniżej, z uwagi na fakt, że systematycznie spada liczba klientów, którzy się do nas zgłaszają - wyjaśniał.

Zwrócił uwagę, że w pierwszych dniach września oddziały ZUS odwiedziło dużo więcej klientów w porównaniu do poprzednich miesięcy. - W pierwszych dniach września mieliśmy prawie dwudziestokrotnie więcej wniosków niż normalnie - mówił. Andrusiewicz podkreślił jednak, że ZUS był przygotowany na obsłużenie większej liczby interesantów. - Mieliśmy zabezpieczonych dodatkowych pracowników, którzy mogliby to wspomóc. Mieliśmy dodatkowe punkty obsługi w tych pierwszych dniach, aby poradzić sobie z dużo większym natężeniem ruchu. Byliśmy przygotowani nawet na jeszcze większy ruch, niż odnotowaliśmy - oświadczył.

Ile wniosków?

Rzecznik powiedział, że z każdym dniem coraz mniej klientów odwiedza ZUS. - Wciąż nie jest to standardowa sytuacja jak w inne miesiące w roku. Przyjmując, że wpływa do nas obecnie średnio 8 tysięcy wniosków, a w ubiegłym roku było to 1,4 tysiąca, to jest różnica. Obsługa przebiega normalnie, średni czas oczekiwania w tej chwili to w granicach 7 minut - mówił.

Zwrócił uwagę, że ZUS przewiduje możliwość zwiększenia ruchu w oddziałach pod koniec października. - Nie wykluczamy tego, z uwagi na fakt, że część osób, która będzie chciała dostać za październik i emeryturę, i pensję, poczeka do końca tego miesiąca. Takie osoby, jeżeli złożą wniosek pod koniec października, będą miały wliczony ten miesiąc do emerytury - wyjaśniał Andrusiewicz.

1 października w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock