TVN24 Biznes | Z kraju

Żona posła PiS odeszła z Orlenu, znalazła pracę w innych publicznych spółkach

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Krzysztof Sobolewski (PiS) o pracy żony
Krzysztof Sobolewski (PiS) o pracy żonyTVN24
wideo 2/6
TVN24Krzysztof Sobolewski (PiS) o pracy żony

W ubiegłym roku Sylwia Sobolewska, żona sekretarza generalnego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Sobolewskiego, straciła posadę w kilku państwowych przedsiębiorstwach. Wszystko przez uchwałę PiS, która zakazuje współmałżonkom polityków partii zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Sylwia Sobolewska znalazła jednak zatrudnienie w innych publicznych spółkach. Do sprawy odniósł się we wtorek Krzysztof Sobolewski.

"Syndrom tłustych kotów"

Ponad rok temu - w maju 2021 roku Sobolewski pytany był o karierę swojej żony, która zasiadała w trzech radach nadzorczych państwowych spółek (Orlen Paliwa, Anwil z Grupy Orlen i Port Lotniczy Szczecin-Goleniów). Mówił wówczas, że jego żona jest osobą prywatną, nie jest osobą publiczną. - Jest osobą niezależną, ambitną i o tym, gdzie pracuje, dowiaduję się jako jeden z ostatnich - dodał.

W lipcu 2021 roku podczas wystąpienia na kongresie Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński poruszył kwestię nepotyzmu, "zamykania się partii" i "syndromu tłustych kotów". W trakcie obrad delegaci przyjęli uchwałę zakazującą współmałżonkom, dzieciom, rodzeństwu, rodzicom posłów i senatorów zasiadania w radach nadzorczych oraz zatrudnienia rodzin polityków w spółkach Skarbu Państwa (SSP). W uchwale znalazł się jednak dopisek-wyjątek, że zakaz nie obejmuje osób, które pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i "jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Parę dni po kongresie PiS Sobolewski napisał na Twitterze, że jego żona, Sylwia Sobolewska, nie zasiada już w żadnej radzie nadzorczej spółek Skarbu Państwa - o co zapytaliśmy trzy spółki, których rad nadzorczych była wcześniej członkinią. 

Sylwia Sobolewska - oświadczenie majątkowe za 2021 rok

Z oświadczenia majątkowego Sobolewskiej złożonego 28 kwietnia 2022 roku wynika, że powołano ją 8 października 2021 roku w skład zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (PGK) w Kamieniu Pomorskim na stanowisko wiceprezesa, a 13 września 2021 roku weszła w skład rady nadzorczej spółki Zamek w Ogrodzieńcu.

Żona polityka PiS jest zobowiązana do składania oświadczenia majątkowego na podstawie art. 24h ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że "radny, wójt, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym".

Sobolewska jako wiceprezes PGK w Kamieniu Pomorskim jest "członkiem organu zarządzającego gminną osobą prawną" (PGK jest gminną spółką), a Art.24i stwierdza, że te oświadczenia są jawne i muszą być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP).

Z oświadczenia majątkowego żony sekretarza generalnego PiS wynika, że świadczy usługi na podstawie umowy podpisanej pomiędzy spółką a jednoosobową działalnością gospodarczą i w 2021 roku miała 48 194,97 zł przychodu oraz 6404,07 zł dochodu z tego tytułu.

Z kolei jako członek rady nadzorczej spółki Zamek w Ogrodzieńcu w zeszłym roku zarobiła 9098,28 zł.

W swoim oświadczeniu Sobolewska podała też, że w 2021 roku miała inne dochody (w sumie 731 973,99 zł): - 628 545,38 zł z tytułu umowy o pracę, - 19 184,57 zł jako członek rady nadzorczej (RN) Port Lotniczy Szczecin Goleniów, - 35 467,92 zł jako członek RN Anwilu, - 48 776,12 zł jako członek RN Orlenu.

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWEGO SYLWII SOBOLEWSKIEJ >>>

Jako pierwszy informacje dotyczące oświadczenia majątkowego Sylwii Sobolewskiej podał "Fakt".

Sobolewski: moja żona jest osobą prywatną

O tę sprawę był pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej Krzysztof Sobolewski.

- Przyjęta uchwała w zeszłym roku dotyczyła spółek Skarbu Państwa, moja żona jest osobą prywatną, nie jest publiczną i to wszystko, co w tej chwili mogę powiedzieć. Z tego, co wiem, a raczej dobrze wiem, to nikt z mojej rodziny nie jest ani powiązany ze spółkami Skarbu Państwa, ani w nich nie pracuje - powiedział sekretarz generalny PiS i poseł tego ugrupowania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości