Sobolewski: moja żona nie zasiada w żadnej radzie nadzorczej. Pytamy spółki

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Arłukowicz o członkach rodzin polityków PiS w radach nadzorczych
Arłukowicz o członkach rodzin polityków PiS w radach nadzorczychTVN24
wideo 2/3
TVN24Arłukowicz o członkach rodzin polityków PiS w radach nadzorczych

Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski napisał na Twitterze, że jego żona, Sylwia Sobolewska, nie zasiada już w żadnej radzie nadzorczej spółek Skarbu Państwa. O tę kwestię zapytaliśmy trzy spółki, których rad nadzorczych była wcześniej członkinią.

Jeszcze w maju Sobolewski pytany był o karierę swojej żony, która zasiadała w trzech radach nadzorczych państwowych spółek (Orlen Paliwa, Anwil z Grupy Orlen i Port Lotniczy Szczecin-Goleniów), odpowiadał: - Moja żona jest osobą prywatną, nie jest osobą publiczną. Jest osobą niezależną, ambitną i o tym, gdzie pracuje, dowiaduję się jako jeden z ostatnich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W weekend podczas wystąpienia na początku kongresu Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński poruszył kwestię nepotyzmu, "zamykania się partii" i "syndromu tłustych kotów". W trakcie obrad delegaci przyjęli uchwałę zakazującą najbliższej rodzinie posłów i senatorów PiS między innymi zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa (SSP). W uchwale jest jednak dopisek-wyjątek, że zakaz nie obejmuje osób, które pracują w strukturach SSP ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej.

W związku z tymi wydarzeniami dziennikarz "Rzeczpospolitej" Jacek Nizinkiewicz zapytał Sobolewskiego na Twitterze: "w ilu radach nadzorczych zasiada teraz Pańska żona?". Polityk odpowiedział: "Panie Redaktorze, w żadnej".

Sobolewski odpowiada na TwitterzeTwitter

W tej sprawie zwróciliśmy się do trzech spółek, które nadzorowała Sylwia Sobolewska.

Krzysztof Domagalski z Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność poinformował nas, że Sylwia Sobolewska 14 czerwca złożyła rezygnację z pełnionej funkcji.

Jeszcze w poniedziałek rano na stronie internetowej spółki Orlen Paliwa nazwisko Sobolewskiej widniało na liście członków rady nadzorczej. Po południu jednak zostało usunięte. "Informujemy, że Pani Sylwia Sobolewska nie zasiada w Radzie Nadzorczej spółki ORLEN Paliwa" - poinformowała TVN24 Biznes niedługo później Joanna Dzwonkowska, kierownik działu marketingu i komunikacji spółki Orlen Paliwa.

Także przedstawiciele Anwilu poinformowali, że żona posła PiS nie zasiada już w radzie nadzorczej spółki.

Do momentu publikacji artykuły Orlen Paliwa i Anwil nie odpowiedziały na nasze pytania, kiedy Sylwia Sobolewska zrezygnowała z pełnionych funkcji.

Trzeba też dodać, że w prowadzonej przez resort sprawiedliwości wyszukiwarki podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że Sylwia Sobolewska przestała faktycznie pełnić funkcję członkini rady nadzorczej Anwilu, nadal figuruje jednak - według stanu na moment publikacji tego tekstu - jako członkini rady nadzorczej spółek Orlen Paliwa i Port Lotniczy Szczecin-Goleniów.

Według danych ze strony KRS Sylwia Sobolewska zasiadała w radzie nadzorczej lotniska Szczecin-Goleniów od 24 maja 2017 roku , Anwilu - od 10 grudnia 2019 roku, a Orlen Paliwa - od 3 stycznia 2020 roku.

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości