Egzamin teoretyczny dla kierowców co roku? Ministerstwo wyjaśnia

Z kraju

Egzamin na prawo jazdy po zmianach. Ekspert wyjaśniaTVN Turbo
wideo 2/3

Zamiast raz, egzamin teoretyczny na prawo jazdy byłby zdawany co roku. Takich zmian w prawie jazdy chce jeden z członków zasiadający w zespole doradczym przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa. Samo ministerstwo zaznacza, że "nie pracuje nad propozycją egzaminu teoretycznego zdawanego co roku" - poinformowało w odpowiedzi wysłanej tvn24bis.pl. Dodaje, że zgłaszane postulaty będą dyskutowane w ramach zespołu.

Temat zmian w egzaminie na prawo jazdy to efekt środowej rozmowy w TOK FM Dariusza Chyćki, egzaminatora z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Członek zespołu doradczego przy ministrze infrastruktury był pytany o zmiany w szkoleniu kierowców.

Jak mówił, "w systemie szkolenia występuje zbyt dużo patologii - niestety także w systemie egzaminowania". Dodał, że "musi ulec zmianie sposób nauczania i utrwalania wiadomości i umiejętności".

W związku z tym jednym z postulatów zgłaszanych przez egzaminatora z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie jest zmiana w egzaminach. "Egzamin z teorii nie może być zdawany tylko raz i dożywotnio przez kandydata na kierowcę. Przepisy zbyt często się zmieniają, a przyszli kierowcy nie mają chęci czy czasu, albo zapominają o tym, że trzeba na bieżąco śledzić zmiany tych przepisów. Od tego może zależeć ich życie" - wskazywał w TOK FM Dariusz Chyćko.

Zwracał uwagę, że zmianom być może powinna również ulec forma pytań, a także multimediów używanych podczas egzaminów.

O pomyśle stało się bardzo głośno, podały go inne media. Internauci chętnie komentowali pomysł, podnosząc m.in. kwestie finansowe egzaminów i złożoność przepisów, których muszą się uczyć kierowcy. O planowane zmiany postanowiliśmy zatem zapytać resort infrastruktury.

Ministerstwo odpowiada

W odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl Szymon Huptyś, rzecznik ministerstwa, podkreślił, że "postulaty zgłaszane podczas prac zespołu doradczego przy ministrze infrastruktury będą najpierw dyskutowane w ramach tego zespołu". "Dopiero wypracowane przez cały zespół opinie mogą stać się podstawą do podjęcia ewentualnych prac legislacyjnych" - dodał.

Do zadań zespołu należy analiza przepisów ustawy o kierujących pojazdami oraz opracowanie propozycji zmian w zakresie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy.

Termin kolejnego posiedzenia zespołu nie został jednak jeszcze ustalony.

Jednocześnie rzecznik prasowy resortu podkreślił, że obecnie ministerstwo infrastruktury "nie pracuje nad propozycją egzaminu teoretycznego zdawanego co roku".

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, TOK FM

Źródło zdjęcia głównego: TVN24