TVN24 Biznes | Z kraju

"Monitoring cen" w sklepach. Urzędnicy ruszyli na kontrole

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Morawiecki o zerowym VAT na żywność
Morawiecki o zerowym VAT na żywnośćTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki o zerowym VAT na żywność

Inspektorzy handlowi od poniedziałku sprawdzają ceny w sklepach – informuje "Dziennik Gazeta Prawna”. Powodem jest planowana od 1 lutego obniżka VAT na żywność z 5 procent do 0 procent. Niedługo mają zostać przedstawione wyniki kontroli na rynku paliw.

- Monitoring cen przeprowadzony w tym tygodniu ma być podstawą do oceny, czy sklepy zastosowały się i w jakim zakresie do wytycznych dotyczących obniżki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe – tłumaczy na łamach "DGP" rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch, dodając, że ceny będą podlegały kontroli raz na tydzień do czasu obowiązywania preferencyjnej stawki.

Przekonuje też, że monitoring ma swoje uzasadnienie. W piątek mają zostać opublikowane wyniki podobnych badań przeprowadzonych na rynku paliw w związku z obniżką VAT z 23 proc. do 8 proc. pod koniec 2021 r. - Nie mogę ujawnić ich wyników. Mogę jedynie powiedzieć, że zostały wykryte nieprawidłowości. Nie wszystkie sieci od razu zastosowały się do nowych wytycznych – tłumaczy Małgorzata Cieloch.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zerowy VAT na żywność. UOKiK o kontroli

W minionym tygodniu UOKiK poinformował, że na specjalnym spotkaniu z branżą: Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji oraz Polską Izbą Handlu, a także kilkunastoma sieciami handlowymi, zostały zapowiedziane działania urzędu i Inspekcji Handlowej, w tym stały monitoring cen wybranych artykułów żywnościowych i piętnowanie negatywnych praktyk sprzedawców. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaapelował do sprzedawców o obniżki cen produktów spożywczych po ustawowych zmianach podatku VAT od pierwszego lutego.

Od 1 lutego, zgodnie z tak zwaną tarczą antyinflacyjną 2.0, obniżkami stawek VAT do 0 proc. objęte mają być produkty spożywcze opodatkowane obecnie stawką 5 proc. Są to m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje czy produkty do żywienia niemowląt oraz dzieci, np. kaszki.

Sejm najprawdopodobniej na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy czasowo obniżającej stawki VAT.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dziurek / Shutterstock

Pozostałe wiadomości