Ugody z frankowiczami, brak zgody na wgląd w konto Giertycha. Kulisy odejścia prezesa PKO BP

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Puls Biznesu, Rzeczpospolita
PKO BP gotowy na ugody z frankowiczami
PKO BP gotowy na ugody z frankowiczami TVN24
wideo 2/5
PKO BP gotowy na ugody z frankowiczamiTVN24

Rezygnacja Zbigniewa Jagiełły z funkcji prezesa banku PKO BP budzi obawy o upolitycznienie instytucji - pisze "Rzeczpospolita". Wieść o rezygnacji prezesa-instytucji rynek wycenił dramatycznym spadkiem kursu akcji i wartości banku. - Podobnie spadły notowania premiera Morawieckiego, skoro udało się doprowadzić do odejścia jednego z najbliższych współpracowników - mówi polityk Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z tvn24.pl

Jak pisze "Puls Biznesu", już po przejęciu władzy przez PiS w 2015 roku wydawało się, że dni Zbigniewa Jagiełły jako prezesa PKO BP są policzone. Zmianom kadrowym zapobiegło jednak wejście do rządu Mateusza Morawieckiego, przyjaciela Jagiełły.

"Na ulicę Nowogrodzką, gdzie urzęduje Jarosław Kaczyński, regularnie trafiały wprawdzie rozmaite donosy na Zbigniewa Jagiełłę, ale jako pozbawione wartości merytorycznej lądowały w koszu. Jeden z dokumentów - jak się wtedy wydawało, najmniej szkodliwy dla szefa banku - zawierał analizy skutków przyjęcia Nordea Banku przez PKO BP.

Fuzja została przeprowadzona w 2014 roku i nie budziła większych kontrowersji. Była to pierwsza tego typu transakcja w wykonaniu PKO BP, postrzegana jako próba generalna przed kolejnym, poważnym przejęciem. Według przeciwników Zbigniewa Jagiełły operacja była kosztowna, daremna i doprowadziła tylko do powiększenia i tak już dużego portfela kredytów walutowych" - czytamy w dzienniku. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sprawę wykorzystano pięć lat później

"Puls Biznesu" zaznacza, że pięć lat później ta sprawa stała się bardzo przydatna dla przeciwników prezesa.

Gazeta przypomina propozycję "sektorowego" rozwiązania problemu kredytów frankowych poprzez zawieranie ugód, którą zaproponował w grudniu zeszłego roku przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Na początku stycznia banki zwołały zespół roboczy, który miał pracować nad tym rozwiązaniem.

Jak czytamy w gazecie, bank PKO BP "spieszył się i dociskał innych członków zespołu, by też się spieszyli. Chciał zdążyć przed wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie franków, spodziewanym na 25 marca. Motywacją była nadzieja, że wyraz dobrej woli banków złagodzi wyrok".

"Nadzwyczajne walne (NZWA) zwołano ostatecznie na 23 kwietnia. W międzyczasie zmienił się termin posiedzenia SN - najpierw na 13 kwietnia, a potem na 11 maja" - przypomina dziennik. 

Zgromadzenie zaakceptowało utworzenie funduszu na pokrycie kosztów ugód. - Ugody będą kosztować bank, co w dalszej perspektywie oznacza brak dywidendy dla Skarbu Państwa. A z budżetem nie jest dobrze  – mówi jeden z rozmówców tvn24.pl.

Jak pisze "PB", podczas głosowania pojawił się wniosek o ogłoszenie przerwy w posiedzeniu do 25 maja. "Głosowanie uchwały miało pozwolić na określenie się, czy większość akcjonariuszy jest za rozpoczęciem procesu ugodowego, czy odroczeniem" - czytamy. Wniosek ten został poparty przez przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych, który reprezentował Skarb Państwa.

Ostatecznie walne zgromadzenie dało zielone światło na realizację planu prezesa, co miało doprowadzić do natychmiastowej reakcji ministra Sasina u wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Ostatecznie wniosek o przerwę nie przeszedł. "Następnie odbyło się głosowanie uchwały w sprawie rozpoczęcia procesu ugód, która przeszła większością głosów, między innymi MAP. Resort znalazł się w sytuacji bez wyjścia: musiał zagłosować za ugodami, bo bardzo trudno byłoby mu wytłumaczyć głosowanie przeciw" - pisze dziennik.

"Pozycja szefa PKO BP wiosną 2021 roku była diametralnie inna niż jesienią 2015 roku. Zawsze była ona funkcją siły Mateusza Morawieckiego, a obecnie premier jest słaby. Według naszych informacji decyzja o dymisji została podjęta na Nowogrodzkiej przez biuro polityczne PiS. Zbigniewowi Jagielle zakomunikował ją premier. Jedynym, co zdołał uzyskać menadżer po 12 latach pracy w banku, była obietnica, że wszystko odbędzie się w sposób cywilizowany, a nie podczas nocnej rady nadzorczej" - pisze dziennik.

Gabinet prezesa PiS

Według zgodnych relacji naszych rozmówców decyzja o odwołaniu zapadła w gabinecie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Osobistemu przyjacielowi i współpracownikowi przekazał ją premier Mateusz Morawiecki.

- Jagiełło od dawna znajdował się na celowniku dużej części PiS-u. Nad jego dymisją pracował nasz ekonomiczny tercet: minister Jacek Sasin, prezes NBP Adam Glapiński i senator Grzegorz Bierecki. W koalicji była także Beata Szydło i Zbigniew Ziobro, choć z innych powodów – mówi proszący o anonimowość polityk PiS w rozmowie z dziennikarzem tvn24.pl Robertem Zielińskim.

Obóz władzy "zaskoczony"

"Zbigniew Jagiełło nie przedstawił powodów swojej rezygnacji (do końca trzyletniej kadencji zostały mu dwa lata). Jest ona tym bardziej zastanawiająca, że PKO BP jako największy bank w Polsce mógłby odegrać istotną rolę w finansowaniu odbudowującej się po pandemii gospodarki" - pisze natomiast "Rzeczpospolita".

– W moim odczuciu nastąpił splot różnych wydarzeń, który skłonił prezesa do złożenia rezygnacji. Kieruje bankiem od lat, przeprowadził transformację cyfrową i zostawia go w dobrej kondycji. Być może spodziewał się, że dostanie ofertę nie do odrzucenia, i to mogło skłonić go do rezygnacji – twierdzi jeden z rozmówców "Rzeczpospolitej", chcący zachować anonimowość.

Cel: premier?

Od jednego ze współpracowników ministra Jacka Sasina usłyszeliśmy: - Nie dziwię się, że prezesowi po tylu latach już się nie chciało.

W samym Sejmie można było usłyszeć mniej "parlamentarne" komentarze. Według tych opinii, część polityków PiS zabiegając o dymisję prezesa PKO BP kieruje się w rzeczywistości chęcią zaszkodzenia premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Dlatego, że Morawiecki nie wyrósł z partii, był współpracownikiem Donalda Tuska w radzie gospodarczej, a także wszedł do polityki ze świata "elit bankowych".

- Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, minister finansów Tadeusz Kiciński i właśnie Zbigniew Jagiełło to najbliżsi współpracownicy premiera. Jego zaplecze w każdym sensie tego słowa. Rezygnacja Jagiełło to jak strata królowej podczas partii szachów – usłyszeliśmy od posła z komisji Gospodarki i Rozwoju.

Prokuratura w tle

Według kilku zgodnych źródeł, z którymi rozmawiał tvn24.pl, sprawa rezygnacji Jagiełły była już bliska dokonania się na początku tego roku. Wtedy miał jej żądać minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, dlatego że prawnicy banku PKO BP odmówili wglądu w konta bankowe Romana Giertycha. Uznali - co potwierdziły sądy - że śledczym prokuratora Ziobry nie udało się postawić skutecznie zarzutów mecenasowi. Dodatkowo prokuratura chciała poznać wszystkie decyzje finansowe Giertycha w ostatnich dwóch latach, choć zarzuty, które formułowano wobec niego dotyczyły znacznie wcześniejszego okresu.

- Było gorąco w gabinecie prezesa Kaczyńskiego. Ale wtedy jeszcze udało się premierowi wytłumaczyć, że prawnicy banku działali po prostu zgodnie z prawem – mówi nasz rozmówca. Kompromisowym rozwiązaniem wtedy miało być skierowanie funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do pracy w PKO BP.

Jeden ze znajomych prezesa Jagiełło przekazał nam, że on sam spodziewa się – nawet po rezygnacji – dalszych problemów z prokuraturą. - Chodzi o sprawę upadku GetBack. W 2016 roku obligacje tej firmy o wartości 23 milionów trafiły do klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Za zbliżone działania, choć o znacznie większej wartości, zarzuty ma postawione cały zarząd Idea Banku, a jego prezes spędził nawet dwa miesiące w areszcie – mówi nasz rozmówca, prosząc o zachowanie anonimowości.

Autorka/Autor:Robert Zieliński / mp

Źródło: tvn24.pl, Puls Biznesu, Rzeczpospolita

Pozostałe wiadomości

Żaden miliarder nie zrobił więcej, by wesprzeć kandydaturę byłego prezydenta Donalda Trumpa niż Elon Musk - pisze CNN. Choć mogłoby się wydawać, że polityczna inwestycja najbogatszego człowieka świata już zaczęła zwracać się z nawiązką, to dla Muska nowa kadencja Trumpa może oznaczać też wyzwania.

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

Źródło:
CNN

W marcu, po kolejnej projekcji inflacji, w Radzie Polityki Pieniężnej może rozpocząć się dyskusja o obniżkach stóp procentowych. Może pojawić się taki wniosek - ocenił podczas czwartkowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blisko 30 związków z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zwróciło się do premiera Donalda Tuska. Związkowcy apelują o powstanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Ich zdaniem pozwoli to uniknąć katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej.

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Źródło:
PAP

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mimo osłabienia popytu ceny mieszkań nie spadają. W największych miastach na rynku pierwotnym jest coraz mniej lokali w cenach poniżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy - wynika z danych za trzeci kwartał 2024 roku.

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

Źródło:
PAP

Australijski rząd planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia - informuje BBC. Premier Anthony Albanese poinformował, że projekt przepisów pojawi się w parlamencie w przyszłym tygodniu, a ich celem jest złagodzenie negatywnego wpływu, jaki media społecznościowe mają na australijskie dzieci.

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Źródło:
BBC

Ministra przemysłu Marzena Czarnecka oraz wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Shinji Takeuchi podpisali w czwartek w Warszawie memorandum o współpracy Polski i Japonii w sektorze jądrowym.

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

Źródło:
PAP

Firmy liczą na interwencję rządu w sprawie napływających na rynek nawozów z Rosji i Białorusi - pisze "Puls Biznesu". Wjeżdżające do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Polski, produkty zatapiają europejskich producentów. Najboleśniejsze jest to dla rodzimych przedsiębiorców - zwraca uwagę "PB".

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Źródło:
PAP

Sinsay poinformował o wycofaniu ze sprzedaży pięciu produktów. Jak tłumaczy sieć, decyzja ma związek z "niespełnieniem standardów jakości". "Osoby posiadające produkty proszone są o zaprzestanie korzystania" - zaapelowano.

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Źródło:
tvn24.pl

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej". Sąd zobowiązał szefa KRRiT do przekazania środków na rzecz Polskiego Radia i Radia Lublin. Oba wyroki są nieprawomocne.

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez Jarosława Sadowskiego z serwisu Rankomat, oprocentowanie stałe dla nowych kredytów hipotecznych znacząco wzrosło.

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Źródło:
tvn24.pl/ rankomat

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl