Ugody z frankowiczami, brak zgody na wgląd w konto Giertycha. Kulisy odejścia prezesa PKO BP

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Puls Biznesu, Rzeczpospolita
PKO BP gotowy na ugody z frankowiczami
PKO BP gotowy na ugody z frankowiczami TVN24
wideo 2/5
PKO BP gotowy na ugody z frankowiczamiTVN24

Rezygnacja Zbigniewa Jagiełły z funkcji prezesa banku PKO BP budzi obawy o upolitycznienie instytucji - pisze "Rzeczpospolita". Wieść o rezygnacji prezesa-instytucji rynek wycenił dramatycznym spadkiem kursu akcji i wartości banku. - Podobnie spadły notowania premiera Morawieckiego, skoro udało się doprowadzić do odejścia jednego z najbliższych współpracowników - mówi polityk Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z tvn24.pl

Jak pisze "Puls Biznesu", już po przejęciu władzy przez PiS w 2015 roku wydawało się, że dni Zbigniewa Jagiełły jako prezesa PKO BP są policzone. Zmianom kadrowym zapobiegło jednak wejście do rządu Mateusza Morawieckiego, przyjaciela Jagiełły.

"Na ulicę Nowogrodzką, gdzie urzęduje Jarosław Kaczyński, regularnie trafiały wprawdzie rozmaite donosy na Zbigniewa Jagiełłę, ale jako pozbawione wartości merytorycznej lądowały w koszu. Jeden z dokumentów - jak się wtedy wydawało, najmniej szkodliwy dla szefa banku - zawierał analizy skutków przyjęcia Nordea Banku przez PKO BP.

Fuzja została przeprowadzona w 2014 roku i nie budziła większych kontrowersji. Była to pierwsza tego typu transakcja w wykonaniu PKO BP, postrzegana jako próba generalna przed kolejnym, poważnym przejęciem. Według przeciwników Zbigniewa Jagiełły operacja była kosztowna, daremna i doprowadziła tylko do powiększenia i tak już dużego portfela kredytów walutowych" - czytamy w dzienniku. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sprawę wykorzystano pięć lat później

"Puls Biznesu" zaznacza, że pięć lat później ta sprawa stała się bardzo przydatna dla przeciwników prezesa.

Gazeta przypomina propozycję "sektorowego" rozwiązania problemu kredytów frankowych poprzez zawieranie ugód, którą zaproponował w grudniu zeszłego roku przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Na początku stycznia banki zwołały zespół roboczy, który miał pracować nad tym rozwiązaniem.

Jak czytamy w gazecie, bank PKO BP "spieszył się i dociskał innych członków zespołu, by też się spieszyli. Chciał zdążyć przed wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie franków, spodziewanym na 25 marca. Motywacją była nadzieja, że wyraz dobrej woli banków złagodzi wyrok".

"Nadzwyczajne walne (NZWA) zwołano ostatecznie na 23 kwietnia. W międzyczasie zmienił się termin posiedzenia SN - najpierw na 13 kwietnia, a potem na 11 maja" - przypomina dziennik. 

Zgromadzenie zaakceptowało utworzenie funduszu na pokrycie kosztów ugód. - Ugody będą kosztować bank, co w dalszej perspektywie oznacza brak dywidendy dla Skarbu Państwa. A z budżetem nie jest dobrze  – mówi jeden z rozmówców tvn24.pl.

Jak pisze "PB", podczas głosowania pojawił się wniosek o ogłoszenie przerwy w posiedzeniu do 25 maja. "Głosowanie uchwały miało pozwolić na określenie się, czy większość akcjonariuszy jest za rozpoczęciem procesu ugodowego, czy odroczeniem" - czytamy. Wniosek ten został poparty przez przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych, który reprezentował Skarb Państwa.

Ostatecznie walne zgromadzenie dało zielone światło na realizację planu prezesa, co miało doprowadzić do natychmiastowej reakcji ministra Sasina u wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Ostatecznie wniosek o przerwę nie przeszedł. "Następnie odbyło się głosowanie uchwały w sprawie rozpoczęcia procesu ugód, która przeszła większością głosów, między innymi MAP. Resort znalazł się w sytuacji bez wyjścia: musiał zagłosować za ugodami, bo bardzo trudno byłoby mu wytłumaczyć głosowanie przeciw" - pisze dziennik.

"Pozycja szefa PKO BP wiosną 2021 roku była diametralnie inna niż jesienią 2015 roku. Zawsze była ona funkcją siły Mateusza Morawieckiego, a obecnie premier jest słaby. Według naszych informacji decyzja o dymisji została podjęta na Nowogrodzkiej przez biuro polityczne PiS. Zbigniewowi Jagielle zakomunikował ją premier. Jedynym, co zdołał uzyskać menadżer po 12 latach pracy w banku, była obietnica, że wszystko odbędzie się w sposób cywilizowany, a nie podczas nocnej rady nadzorczej" - pisze dziennik.

Gabinet prezesa PiS

Według zgodnych relacji naszych rozmówców decyzja o odwołaniu zapadła w gabinecie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Osobistemu przyjacielowi i współpracownikowi przekazał ją premier Mateusz Morawiecki.

- Jagiełło od dawna znajdował się na celowniku dużej części PiS-u. Nad jego dymisją pracował nasz ekonomiczny tercet: minister Jacek Sasin, prezes NBP Adam Glapiński i senator Grzegorz Bierecki. W koalicji była także Beata Szydło i Zbigniew Ziobro, choć z innych powodów – mówi proszący o anonimowość polityk PiS w rozmowie z dziennikarzem tvn24.pl Robertem Zielińskim.

Obóz władzy "zaskoczony"

"Zbigniew Jagiełło nie przedstawił powodów swojej rezygnacji (do końca trzyletniej kadencji zostały mu dwa lata). Jest ona tym bardziej zastanawiająca, że PKO BP jako największy bank w Polsce mógłby odegrać istotną rolę w finansowaniu odbudowującej się po pandemii gospodarki" - pisze natomiast "Rzeczpospolita".

– W moim odczuciu nastąpił splot różnych wydarzeń, który skłonił prezesa do złożenia rezygnacji. Kieruje bankiem od lat, przeprowadził transformację cyfrową i zostawia go w dobrej kondycji. Być może spodziewał się, że dostanie ofertę nie do odrzucenia, i to mogło skłonić go do rezygnacji – twierdzi jeden z rozmówców "Rzeczpospolitej", chcący zachować anonimowość.

Cel: premier?

Od jednego ze współpracowników ministra Jacka Sasina usłyszeliśmy: - Nie dziwię się, że prezesowi po tylu latach już się nie chciało.

W samym Sejmie można było usłyszeć mniej "parlamentarne" komentarze. Według tych opinii, część polityków PiS zabiegając o dymisję prezesa PKO BP kieruje się w rzeczywistości chęcią zaszkodzenia premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Dlatego, że Morawiecki nie wyrósł z partii, był współpracownikiem Donalda Tuska w radzie gospodarczej, a także wszedł do polityki ze świata "elit bankowych".

- Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, minister finansów Tadeusz Kiciński i właśnie Zbigniew Jagiełło to najbliżsi współpracownicy premiera. Jego zaplecze w każdym sensie tego słowa. Rezygnacja Jagiełło to jak strata królowej podczas partii szachów – usłyszeliśmy od posła z komisji Gospodarki i Rozwoju.

Prokuratura w tle

Według kilku zgodnych źródeł, z którymi rozmawiał tvn24.pl, sprawa rezygnacji Jagiełły była już bliska dokonania się na początku tego roku. Wtedy miał jej żądać minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, dlatego że prawnicy banku PKO BP odmówili wglądu w konta bankowe Romana Giertycha. Uznali - co potwierdziły sądy - że śledczym prokuratora Ziobry nie udało się postawić skutecznie zarzutów mecenasowi. Dodatkowo prokuratura chciała poznać wszystkie decyzje finansowe Giertycha w ostatnich dwóch latach, choć zarzuty, które formułowano wobec niego dotyczyły znacznie wcześniejszego okresu.

- Było gorąco w gabinecie prezesa Kaczyńskiego. Ale wtedy jeszcze udało się premierowi wytłumaczyć, że prawnicy banku działali po prostu zgodnie z prawem – mówi nasz rozmówca. Kompromisowym rozwiązaniem wtedy miało być skierowanie funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do pracy w PKO BP.

Jeden ze znajomych prezesa Jagiełło przekazał nam, że on sam spodziewa się – nawet po rezygnacji – dalszych problemów z prokuraturą. - Chodzi o sprawę upadku GetBack. W 2016 roku obligacje tej firmy o wartości 23 milionów trafiły do klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Za zbliżone działania, choć o znacznie większej wartości, zarzuty ma postawione cały zarząd Idea Banku, a jego prezes spędził nawet dwa miesiące w areszcie – mówi nasz rozmówca, prosząc o zachowanie anonimowości.

Autorka/Autor:Robert Zieliński / mp

Źródło: tvn24.pl, Puls Biznesu, Rzeczpospolita

Pozostałe wiadomości

Rumunia została wycofana z programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP) - ogłosił amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS). Resort wytłumaczył, że decyzja ma na celu "ochronę integralności VWP i zapewnienia bezpieczeństwa granic i imigracji".

Mieli podróżować do USA bez wiz. Waszyngton cofa decyzję

Mieli podróżować do USA bez wiz. Waszyngton cofa decyzję

Źródło:
PAP

Jaguar Land Rover wznowił dostawy pojazdów do USA po wstrzymaniu ich ze względu na cła nałożone przez prezydenta USA Donalda Trumpa - poinformował Reuters, powołując się na The Times.

Motoryzacyjny gigant wznawia dostawy do USA

Motoryzacyjny gigant wznawia dostawy do USA

Źródło:
Reuters

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w sprawie partii zajączków z polewy o smaku kakaowo-mlecznym, z powodu możliwości obecności fragmentów plastików. Produkt został wycofany z obrotu.

Słodycz z fragmentami plastiku. "Nie należy spożywać"

Słodycz z fragmentami plastiku. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA), główna amerykańska agencja wywiadu zagranicznego, zamierza zmniejszyć liczbę stanowisk o 1200 - poinformował dziennik "Washington Post" powołując się na źródła w administracji prezydenta Trumpa.

Zapowiedź fali zwolnień w amerykańskiej agencji wywiadowczej

Zapowiedź fali zwolnień w amerykańskiej agencji wywiadowczej

Źródło:
PAP

- Duże awarie energetyczne będą się zdarzać. Nie da się temu w zupełności zapobiec. Ważniejsze jest ograniczanie ich rozprzestrzeniania i szybkie przywrócenie dostaw prądu - ocenił doktor inżynier Bartosz Brusiłowicz z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej.

Ryzyko powtórki z wielkiej awarii. "To jest najważniejszy aspekt"

Ryzyko powtórki z wielkiej awarii. "To jest najważniejszy aspekt"

Źródło:
PAP

Trzynaście państw należących do Unii Europejskiej złożyło wniosek o tak zwaną klauzulę wyjścia - czyli wyłączenie wydatków obronnych z reguł budżetowych. Jak powiedział Balazas Ujvari, rzecznik Komisji Europejskiej, dzięki temu "państwa, wobec których prowadzona jest procedura nadmiernego deficytu, zyskają elastyczność".

Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"

Kolejne państwa składają wnioski, wśród nich Polska. "Istnieje dobry powód"

Źródło:
PAP

TikTok został ukarany grzywną w wysokości 530 milionów euro przez irlandzki urząd ochrony danych osobowych (DPC) - podał Reuters.

Potężna kara dla giganta. Jest decyzja

Potężna kara dla giganta. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów sprzedawanych na chińskich platformach Shein i Temu wzrosły przez decyzję Donalda Trumpa - pisze CNN. Chodzi o zniesienie od 2 maja zwolnienia od ceł i podatków dla paczek z Chin o niewielkiej wartości. Miliony Amerykanów mogły nie odczuć poważniejszych skutków szeroko zakrojonych działań Donalda Trumpa. Aż do teraz - zwraca uwagę amerykański nadawca.

Mogli nie odczuć ceł, teraz to się zmieni. Decyzja Trumpa weszła w życie

Mogli nie odczuć ceł, teraz to się zmieni. Decyzja Trumpa weszła w życie

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk rozmawiał w środę z reporterami kilkunastu redakcji. Zwołał to spotkanie po tym, jak "Wall Street Journal" podał w środę, że zarząd Tesli ma być zainteresowany zmianą na stanowisku CEO. Choć miliarder mówiąc o swoich działaniach w Departamencie Wydajności Państwa (DOGE), porównał się do Buddy, miał brzmieć "mniej pewnie".

Musk porównał się do Buddy. Ale "brzmiał trochę jak pokonany"

Musk porównał się do Buddy. Ale "brzmiał trochę jak pokonany"

Źródło:
Axios, CNN, The Washington Post

Rada Miejska Lizbony zdecydowała o wydłużeniu o pół roku obowiązującego od 1 listopada 2024 roku zakazu rejestracji na terenie portugalskiej stolicy nowych lokalnych obiektów noclegowych dla turystów.

Stolica wydłuża zakaz. "Skorzystają głównie więksi gracze"

Stolica wydłuża zakaz. "Skorzystają głównie więksi gracze"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie dotyczące zajączka z polewy o smaku kakaowo-mlecznym. Do instytucji trafiła skarga konsumenta na obecność fragmentu plastiku w produkcie. Producent poinformował o wycofaniu całej partii ze sklepów.

Partia produktu wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Partia produktu wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku Święto Narodowe Trzeciego Maja wypada w sobotę. Nie oznacza to jednak, że pracownikom przepadnie dzień wolny. Wyjaśniamy, na jakich zasadach można go odebrać.

Dodatkowy dzień wolny dla milionów pracowników

Dodatkowy dzień wolny dla milionów pracowników

Źródło:
tvn24.pl

"Pomimo napięć w globalnej wymianie handlowej trwa ożywienie w polskim przemyśle" - napisał w piątek w mediach społecznościowych minister finansów Andrzej Domański, komentując dane dotyczące PMI. Wskaźnik utrzymał się powyżej progu 50 punktów trzeci miesiąc z rzędu. Jednocześnie, według S&P, "pojawiły się sygnały ostrzegawcze" dla polskiego przemysłu.

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na swoich mediach społecznościowych, że wszyscy kupujący irańską ropę zostaną objęci wtórnymi sankcjami. Na te słowa zareagował irański resort dyplomacji.

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Źródło:
PAP

Nie żyje Hakon Vigner Lindal Olaisen, współwłaściciel firmy Nova Sea. Zginął w wypadku drogowym w Polsce - potwierdził Daniel Bjarmann Simonsen, dyrektor do spraw komunikacji i polityki gospodarczej firmy, w rozmowie z portalem NRK.no. 

Miliarder zginął w wypadku w Polsce. Niedawno zamknął wielką transakcję

Miliarder zginął w wypadku w Polsce. Niedawno zamknął wielką transakcję

Źródło:
NRK.no, E24.no, PAP

Podczas tegorocznej majówki wielu Polaków zorganizuje grilla z rodziną lub przyjaciółmi. Aby nie zepsuć sobie wypoczynku, należy pamiętać, że nie wszędzie można grillować bez ograniczeń, a za złamanie przepisów grozi kara - w niektórych przypadkach nawet do pięciu tysięcy złotych.

Mandat za grilla. Kara może wynieść pięć tysięcy złotych

Mandat za grilla. Kara może wynieść pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stany Zjednoczone nawiązały kontakt z Chinami w sprawie negocjacji dotyczących spornych ceł - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa handlu w Pekinie. Władze Chin obecnie oceniają propozycje Waszyngtonu i oczekują od USA "szczerości oraz gotowości do wycofania się z nałożonych" taryf.

"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA

"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA

Źródło:
PAP

We Francji mocno spadła sprzedaż aut Tesli. W kwietniu liczba rejestracji nowych samochodów tego producenta była mniejsza o 59 procent w porównaniu z tym samym okresem 2024 roku.

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

Źródło:
PAP

Proponowane przez rząd zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przewidują wprowadzenie możliwości rozwodu pozasądowego, czyli rozwiązania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Warunkiem skorzystania z takiej procedury jest między innymi brak małoletniego potomstwa.

Rewolucja w rozwodach

Rewolucja w rozwodach

Źródło:
PAP

Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Źródło:
PAP

Ruszyły poszukiwania następcy Elona Muska na stanowisku szefa Tesli - napisał w środę "Wall Street Journal". Dziennik poinformował, że odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm rekrutacyjnych. Informacjom zaprzeczyła Robyn Denholm, szefowa rady dyrektorów spółki.

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

Źródło:
tvn24.pl

Czas pracy waha się na świecie od 35 godzin tygodniowo we Francji, przez 40 godzin w Polsce, po 45 godzin w Turcji. W kilku państwach dyskutowane było wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w niektórych przeprowadzane były nawet eksperymenty w tej sprawie.

Eksperymenty z czasem pracy

Eksperymenty z czasem pracy

Źródło:
PAP

Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Źródło:
PAP

Wyższy podatek turystyczny w Katalonii, który zgodnie z pierwotnymi planami miał wejść w życie w czwartek, zostanie wprowadzony dopiero jesienią. Zwiększając opłaty, lokalna administracja chce ograniczyć masową turystykę i walczyć z kryzysem mieszkaniowym.

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Źródło:
PAP

TikTok szykuje się do wybudowania w Finlandii dużego centrum przetwarzania danych. Inwestycja ma kosztować blisko miliard euro – podała agencja Reutera.

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Jest umowa Ukraina-USA

Jest umowa Ukraina-USA

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl