Ugody z frankowiczami, brak zgody na wgląd w konto Giertycha. Kulisy odejścia prezesa PKO BP

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Puls Biznesu, Rzeczpospolita
PKO BP gotowy na ugody z frankowiczami
PKO BP gotowy na ugody z frankowiczami TVN24
wideo 2/5
PKO BP gotowy na ugody z frankowiczamiTVN24

Rezygnacja Zbigniewa Jagiełły z funkcji prezesa banku PKO BP budzi obawy o upolitycznienie instytucji - pisze "Rzeczpospolita". Wieść o rezygnacji prezesa-instytucji rynek wycenił dramatycznym spadkiem kursu akcji i wartości banku. - Podobnie spadły notowania premiera Morawieckiego, skoro udało się doprowadzić do odejścia jednego z najbliższych współpracowników - mówi polityk Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z tvn24.pl

Jak pisze "Puls Biznesu", już po przejęciu władzy przez PiS w 2015 roku wydawało się, że dni Zbigniewa Jagiełły jako prezesa PKO BP są policzone. Zmianom kadrowym zapobiegło jednak wejście do rządu Mateusza Morawieckiego, przyjaciela Jagiełły.

"Na ulicę Nowogrodzką, gdzie urzęduje Jarosław Kaczyński, regularnie trafiały wprawdzie rozmaite donosy na Zbigniewa Jagiełłę, ale jako pozbawione wartości merytorycznej lądowały w koszu. Jeden z dokumentów - jak się wtedy wydawało, najmniej szkodliwy dla szefa banku - zawierał analizy skutków przyjęcia Nordea Banku przez PKO BP.

Fuzja została przeprowadzona w 2014 roku i nie budziła większych kontrowersji. Była to pierwsza tego typu transakcja w wykonaniu PKO BP, postrzegana jako próba generalna przed kolejnym, poważnym przejęciem. Według przeciwników Zbigniewa Jagiełły operacja była kosztowna, daremna i doprowadziła tylko do powiększenia i tak już dużego portfela kredytów walutowych" - czytamy w dzienniku. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sprawę wykorzystano pięć lat później

"Puls Biznesu" zaznacza, że pięć lat później ta sprawa stała się bardzo przydatna dla przeciwników prezesa.

Gazeta przypomina propozycję "sektorowego" rozwiązania problemu kredytów frankowych poprzez zawieranie ugód, którą zaproponował w grudniu zeszłego roku przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Na początku stycznia banki zwołały zespół roboczy, który miał pracować nad tym rozwiązaniem.

Jak czytamy w gazecie, bank PKO BP "spieszył się i dociskał innych członków zespołu, by też się spieszyli. Chciał zdążyć przed wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie franków, spodziewanym na 25 marca. Motywacją była nadzieja, że wyraz dobrej woli banków złagodzi wyrok".

"Nadzwyczajne walne (NZWA) zwołano ostatecznie na 23 kwietnia. W międzyczasie zmienił się termin posiedzenia SN - najpierw na 13 kwietnia, a potem na 11 maja" - przypomina dziennik. 

Zgromadzenie zaakceptowało utworzenie funduszu na pokrycie kosztów ugód. - Ugody będą kosztować bank, co w dalszej perspektywie oznacza brak dywidendy dla Skarbu Państwa. A z budżetem nie jest dobrze  – mówi jeden z rozmówców tvn24.pl.

Jak pisze "PB", podczas głosowania pojawił się wniosek o ogłoszenie przerwy w posiedzeniu do 25 maja. "Głosowanie uchwały miało pozwolić na określenie się, czy większość akcjonariuszy jest za rozpoczęciem procesu ugodowego, czy odroczeniem" - czytamy. Wniosek ten został poparty przez przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych, który reprezentował Skarb Państwa.

Ostatecznie walne zgromadzenie dało zielone światło na realizację planu prezesa, co miało doprowadzić do natychmiastowej reakcji ministra Sasina u wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Ostatecznie wniosek o przerwę nie przeszedł. "Następnie odbyło się głosowanie uchwały w sprawie rozpoczęcia procesu ugód, która przeszła większością głosów, między innymi MAP. Resort znalazł się w sytuacji bez wyjścia: musiał zagłosować za ugodami, bo bardzo trudno byłoby mu wytłumaczyć głosowanie przeciw" - pisze dziennik.

"Pozycja szefa PKO BP wiosną 2021 roku była diametralnie inna niż jesienią 2015 roku. Zawsze była ona funkcją siły Mateusza Morawieckiego, a obecnie premier jest słaby. Według naszych informacji decyzja o dymisji została podjęta na Nowogrodzkiej przez biuro polityczne PiS. Zbigniewowi Jagielle zakomunikował ją premier. Jedynym, co zdołał uzyskać menadżer po 12 latach pracy w banku, była obietnica, że wszystko odbędzie się w sposób cywilizowany, a nie podczas nocnej rady nadzorczej" - pisze dziennik.

Gabinet prezesa PiS

Według zgodnych relacji naszych rozmówców decyzja o odwołaniu zapadła w gabinecie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Osobistemu przyjacielowi i współpracownikowi przekazał ją premier Mateusz Morawiecki.

- Jagiełło od dawna znajdował się na celowniku dużej części PiS-u. Nad jego dymisją pracował nasz ekonomiczny tercet: minister Jacek Sasin, prezes NBP Adam Glapiński i senator Grzegorz Bierecki. W koalicji była także Beata Szydło i Zbigniew Ziobro, choć z innych powodów – mówi proszący o anonimowość polityk PiS w rozmowie z dziennikarzem tvn24.pl Robertem Zielińskim.

Obóz władzy "zaskoczony"

"Zbigniew Jagiełło nie przedstawił powodów swojej rezygnacji (do końca trzyletniej kadencji zostały mu dwa lata). Jest ona tym bardziej zastanawiająca, że PKO BP jako największy bank w Polsce mógłby odegrać istotną rolę w finansowaniu odbudowującej się po pandemii gospodarki" - pisze natomiast "Rzeczpospolita".

– W moim odczuciu nastąpił splot różnych wydarzeń, który skłonił prezesa do złożenia rezygnacji. Kieruje bankiem od lat, przeprowadził transformację cyfrową i zostawia go w dobrej kondycji. Być może spodziewał się, że dostanie ofertę nie do odrzucenia, i to mogło skłonić go do rezygnacji – twierdzi jeden z rozmówców "Rzeczpospolitej", chcący zachować anonimowość.

Cel: premier?

Od jednego ze współpracowników ministra Jacka Sasina usłyszeliśmy: - Nie dziwię się, że prezesowi po tylu latach już się nie chciało.

W samym Sejmie można było usłyszeć mniej "parlamentarne" komentarze. Według tych opinii, część polityków PiS zabiegając o dymisję prezesa PKO BP kieruje się w rzeczywistości chęcią zaszkodzenia premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Dlatego, że Morawiecki nie wyrósł z partii, był współpracownikiem Donalda Tuska w radzie gospodarczej, a także wszedł do polityki ze świata "elit bankowych".

- Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, minister finansów Tadeusz Kiciński i właśnie Zbigniew Jagiełło to najbliżsi współpracownicy premiera. Jego zaplecze w każdym sensie tego słowa. Rezygnacja Jagiełło to jak strata królowej podczas partii szachów – usłyszeliśmy od posła z komisji Gospodarki i Rozwoju.

Prokuratura w tle

Według kilku zgodnych źródeł, z którymi rozmawiał tvn24.pl, sprawa rezygnacji Jagiełły była już bliska dokonania się na początku tego roku. Wtedy miał jej żądać minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, dlatego że prawnicy banku PKO BP odmówili wglądu w konta bankowe Romana Giertycha. Uznali - co potwierdziły sądy - że śledczym prokuratora Ziobry nie udało się postawić skutecznie zarzutów mecenasowi. Dodatkowo prokuratura chciała poznać wszystkie decyzje finansowe Giertycha w ostatnich dwóch latach, choć zarzuty, które formułowano wobec niego dotyczyły znacznie wcześniejszego okresu.

- Było gorąco w gabinecie prezesa Kaczyńskiego. Ale wtedy jeszcze udało się premierowi wytłumaczyć, że prawnicy banku działali po prostu zgodnie z prawem – mówi nasz rozmówca. Kompromisowym rozwiązaniem wtedy miało być skierowanie funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do pracy w PKO BP.

Jeden ze znajomych prezesa Jagiełło przekazał nam, że on sam spodziewa się – nawet po rezygnacji – dalszych problemów z prokuraturą. - Chodzi o sprawę upadku GetBack. W 2016 roku obligacje tej firmy o wartości 23 milionów trafiły do klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Za zbliżone działania, choć o znacznie większej wartości, zarzuty ma postawione cały zarząd Idea Banku, a jego prezes spędził nawet dwa miesiące w areszcie – mówi nasz rozmówca, prosząc o zachowanie anonimowości.

Autorka/Autor:Robert Zieliński / mp

Źródło: tvn24.pl, Puls Biznesu, Rzeczpospolita

Pozostałe wiadomości

Giełdy w regionie Azji i Pacyfiku odnotowały w czwartek znaczący wzrost po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił 90-dniowe zawieszenie większości wzajemnych ceł. Mimo podwyższenia taryf na import chińskich produktów, giełdy w Chinach również rozpoczęły dzień na plusie. Na Wall Street środa zakończyła się najmocniejszymi od wielu lat wzrostami.

Azjatyckie giełdy w górę, euforia na Wall Street

Azjatyckie giełdy w górę, euforia na Wall Street

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25 procent na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium.

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Źródło:
PAP

- Nie chcemy otwartej konfrontacji z USA i z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie ceł - zadeklarował premier Han Duk Su, pełniący obowiązki prezydent Korei Południowej. W wywiadzie dla CNN podkreślił też, że Seul woli negocjacje i wypracowanie porozumienia z Waszyngtonem.

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP

Amerykańscy sprzedawcy win boją się ceł prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaczęły obowiązywać w środę - podał Reuters. Winiarze ostrzegają, że wzrost cen i spadek przychodów mogą przyczynić się do zwolnień i upadku wielu firm.

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg