Z kraju

Zakupy w Wigilię i sylwestra. Sieci handlowe zmieniają godziny otwarcia

Z kraju

Dlaczego Polacy popierają zakaz handlu, choć na Węgrzech się nie przyjął?TV24 BiS
wideo 2/2

W Wigilię oraz sylwestra sklepy będą pracować inaczej niż w zwyczajne dni. Sprawdziliśmy, w jakich godzinach będą otwarte placówki poszczególnych sieci handlowych w Polsce.

Jak wynika z informacji przesłanej tvn24bis.pl, skrócenie czasu pracy w Wigilię i sylwestra planuje Biedronka. "W Wigilię świąt Bożego Narodzenia, 24 grudnia br., wszystkie sklepy Biedronka będą otwarte do godz. 13:00. Godziny pracy sklepów sieci zostaną skrócone także w sylwestra, 31 grudnia br. Zakupy będzie można wtedy zrobić do godz. 19:00" – czytamy w komunikacie.

Jeszcze krócej w te dni będzie otwarty Lidl. Według informacji podanych tvn24bis.pl w Wigilię sklepy będą otwarte do 12:30, natomiast w sylwestra zakupy w sklepach sieci będzie można zrobić do godziny 18:00.

W Wigilię placówki sieci Kaufland będą czynne do 13:00, a w sylwestra do 18:00.

"Sklepy E.Leclerc są niezależnymi przedsiębiorstwami, więc decyzje odnośnie godzin otwarcia w Wigilię i sylwestra będą podejmowane przez poszczególne placówki" - poinformował nas z kolei E.Leclerc.

W Wigilię sklepy POLOmarket będą zamknięte już o 13:00, a w sylwestra o 18:00. Podobnie jest w przypadku sieci Auchan – zakupy w jej placówkach w Wigilię będzie można zrobić do 13:00, a w sylwestra do 18:00.

"Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w dniu 24 grudnia wszystkie sklepy mogą być otwarte do godz. 14:00. Po godz. 14:00 decyzję o otwarciu placówki samodzielnie podejmują przedsiębiorcy korzystający z wyłączeń zawartych w ustawie" - poinformowało nas biuro prasowe Żabki.

"Hipermarkety i supermarkety Carrefour są otwarte w następujących godzinach: 24 grudnia (Wigilia) – sklepy są czynne do godziny 13:00, 31 grudnia (sylwester) – sklepy są czynne do godziny 18:00" - poinformował nas Carrefour.

Staraliśmy się również skontaktować z sieciami Dino i Tesco, jednak do momentu publikacji artykułu nie udało nam się uzyskać informacji o godzinach otwarcia sklepów tych sieci.

O skrócenie czasu pracy w Wigilię wiele razy apelowała Solidarność.

Za rok Wigilia dniem wolnym?

Klub PSL-UED złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy, który zakłada że dniami wolnymi będą Wielki Piątek oraz Wigilia Bożego Narodzenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w 2019 r. Autorzy w uzasadnieniu projektu przekonują, że "istotą" Wigilii, jest "przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka". "Dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny" - podkreślili. Jak wskazują, niektórzy pracodawcy wprowadzają w Wigilię skrócony dzień pracy, "umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta". PSL-UED zwraca również uwagę, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy m.in. w: Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, Cyprze, Słowacji oraz na Węgrzech.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock