TVN24 Biznes | Z kraju

Zapowiedź "wzmożonych kontroli" sklepów. Minister podała powód

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Bujara o łamaniu zakazu handlu w niedziele (wypowiedź z lutego 2022)
Bujara o łamaniu zakazu handlu w niedziele (wypowiedź z lutego 2022)TVN24
wideo 2/8
TVN24Bujara o łamaniu zakazu handlu w niedziele

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że zwróciła się do Głównej Inspektor Pracy o "przeprowadzenie wzmożonych kontroli" sklepów. Powodem są zapowiedzi dotyczące otwarcia placówek w niedziele niehandlowe, po wcześniejszym przekształceniu ich w placówki medyczne bądź czytelnie.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zamieściła wpis w tej sprawie na Twitterze w piątek po południu. "Zwróciłam się do @g_hrycko @pipgip o przeprowadzenie wzmożonych kontroli w związku z informacjami dot. handlu w niedziele w miejscach przekształconych w tym celu w placówki medyczne bądź czytelnie" - napisała szefowa MRiPS.

"Nie ma naszej zgody na obchodzenie prawa kosztem pracowników" - podkreśliła Maląg.

Zakaz handlu w niedziele

W ostatnich dniach pojawiały się informacje o tym, że do otwarcia części sklepów w niedziele niehandlowe szykuje się sieć Biedronka. Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do biura prasowego firmy, ale do momentu opublikowania artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Branżowy portal Wiadomoscihandlowe.pl podał jednak, że "wszystko wskazuje na to, że Biedronka wróci do handlowania w niedziele dzięki temu, że umożliwi klientom sklepów wypożyczanie książek". Redakcja otrzymała skanu dokumentu z wytycznymi, jak powinna działać wypożyczalnia książek w Biedronce. Według portalu wytyczne mieli otrzymać pracownicy sklepów tej sieci.

Już w pierwszych miesiącach tego roku pojawiały się informacje o tym, że sklepy różnych sieci otwierały się na przykład jako czytelnie czy też dworce autobusowe.

Uszczelnienie przepisów

Od 1 lutego br. obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, które miały na celu uszczelnienie obowiązujących do tej pory przepisów. Po wejściu w życie nowelizacji otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 procent przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko przestrzegała przedsiębiorców, że w uzasadnionych przypadkach obchodzenie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele może być również zakwalifikowane jako przestępstwo naruszające prawa pracownicze. - Jeżeli stwierdzimy ponad wszelką wątpliwość, że ma miejsce celowe obchodzenie obowiązujących przepisów, będziemy zdecydowanie stosowali wszelkie dostępne nam środki prawne. Istnieje możliwość zakwalifikowania takiego działania jako wykroczenie, a wtedy kary finansowe wynoszą nawet 100 tysięcy złotych - ostrzegała szefowa PIP.

Nowela wprowadziła określenie "przeważająca działalność", które oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży.

Ponadto znowelizowane przepisy pozwoliły przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi, który prowadzi handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek, z nieodpłatnej pomocy, np. małżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwa, wnuków, dziadków, którzy nie są pracownikami sklepu.

Niedziele handlowe 2022

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

W 2022 roku - podobnie jak w 2021 roku - handlowych niedziel jest siedem. Najbliższa niedziela bez zakazu handlu wypada 28 sierpnia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości