Zakaz handlu w niedziele ma zostać zaostrzony. Chodzi o zmiany dotyczące wyjątku dopuszczającego otwieranie, w dni objęte zakazem, sklepów świadczących usługi pocztowe. Janusz Śniadek z Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy trafi do Sejmu na początku lipca.
"DGP" wskazał, że po tym, jak w ostatni dzień tygodnia otworzyła się kolejna duża sieć handlowa, prace nad nowelizacją ustawy nabrały tempa. - Dostaliśmy zielone światło na zmianę przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Nowelizacja ustawy jest już gotowa, na początku lipca trafi do Sejmu – zapowiedział w rozmowie z gazetą Janusz Śniadek. Poseł PiS pilotował prace nad obowiązującą od ponad trzech lat ustawą.
Śniadek wyraził nadzieję na szybkie przyjęcie zmian w zakazie handlu w niedziele i wejście w życie przepisów poselskiego projektu przed końcem wakacji.
Zmiany w zakazie handlu
Z informacji dziennika wynika, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niej dominujący. Gazeta poinformowała o planach wprowadzenia wymogu, aby w miesiącu poprzedzającym kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy łączne wpływy z działalności określanej jako "przeważająca" wynosiły ponad 50 procent.
Planowane jest też wprowadzenie dla podmiotów chcących korzystać ze zwolnienia wymogu prowadzenia ewidencji przychodów z podziałem na działalność uprawniającą do zwolnienia i pozostałe.
"Prawnicy pytają jednak, kto będzie mógł weryfikować spełnianie wymogów w tym zakresie. Jak zauważają, PIP nie ma na razie takich uprawnień" - napisał "DGP".
Dziennik, powołując się na analizy ekspertów, zauważył, że już niemal połowa z działających w Polsce sklepów spożywczych jest otwartych w każdą niedzielę. "Na rozszerzenie działalności o usługi pocztowe decydują się bowiem kolejne sieci" - zwrócono uwagę.
Wiceminister o zmianach
O kwestie wyjątków dotyczących placówek pocztowych było pytane w interpelacji poselskiej Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek podkreśliła, że wszelkie napływające do resortu "informacje związane ze stosowaniem ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, a także postulaty zmian w tej ustawie, są poddawane analizie".
"Ponadto, celem uzyskania pełniejszych informacji w zakresie przestrzegania przepisów ww. ustawy, resort oczekuje na Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2020" - poinformowała wiceminister. Jak dodała, "wnioski z niego płynące również zostaną przeanalizowane".
Do końca roku mają być jeszcze trzy niedziele handlowe: 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock