TVN24 Biznes | Z kraju

Święto w niedzielę 15 sierpnia. Obowiązuje zakaz handlu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele
Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/4
TVN24Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele

W najbliższą niedzielę 15 sierpnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Oznacza to, że tego dnia otwarte mogą być między innymi placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W najbliższą niedzielę obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W tym roku będzie to niedziela. Zgodnie z przepisami za święto przypadające w niedzielę pracownikom dodatkowy dzień wolny nie przysługuje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Tego dnia obowiązują przepisy o zakazie handlu w niedziele i święta. Ustawa przewiduje jednak katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Zgodnie z przepisami, zakaz nie obowiązuje również w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

Na najbliższą niedzielę handlową poczekamy do 29 sierpnia. Ponadto do końca roku handlowe mają być także takie niedziele 12 grudnia oraz 19 grudnia.

PAP

Zakaz handlu w niedziele - projekt PiS

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości domagają się zmian w przepisach. W związku z tym do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Projekt został skierowany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Proponowane rozwiązania zostały przygotowane przez grupę posłów PiS, przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Janusz Śniadek.

Jedna z proponowanych zmian polega na przesądzeniu, iż z wyłączenia spod zakazu handlu mogą korzystać placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych, a nie - jak to wynika z obecnie obowiązującej ustawy – wszystkie placówki pocztowe.

Ponadto posłowie PiS chcą również zobowiązać placówki handlowe, które chcą korzystać z wyłączeń spod zakazu handlu w niedziele, do prowadzenia miesięcznej ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej. "Ta ewidencja przychodów ma umożliwić inspektorom pracy kontrolę, czy dana placówka spełnia kryteria określone w ustawie" - czytamy.

Zaproponowano, by zmiany w zakazie handlu w niedziele weszły w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości