TVN24 Biznes | Z kraju

Kolejna sieć handlowa otworzy swoje sklepy w niedziele niehandlowe

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele
Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele

Od 26 września, wybrane sklepy Netto będą otwarte również w niedziele - poinformowała TVN24 Biznes w komunikacie sieć. To kolejna sieć handlowa, która zdecydowała się na taki krok korzystając ze statusu placówki pocztowej. Politycy planują jednak wprowadzić przepisy mające ukrócić taką praktykę.

"W niedzielę, 26 września, sieć otworzy pierwszych 27 sklepów, co stanowić będzie ok. 5 proc. wszystkich sklepów Netto w Polsce. Lista zostanie poszerzona do 100 placówek (czyli ok. 20 proc. wszystkich sklepów) otwartych od 3 października" - podała sieć.

Netto dodała, że "podobnie do większości sieci handlowych w Polsce Netto otworzy sklepy w niedzielę, korzystając ze statusu placówki pocztowej". "Partnerem świadczącym usługi pocztowe na terenie sklepów Netto będzie firma InPost" - podała. Sklepy będą funkcjonowały w godzinach 9.00–19.00.

W piątek wieczorem Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą zakaz handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem w niedziele będą mogły funkcjonować tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 procent pozostałych przychodów danej placówki.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Zakaz handlu w niedziele - otwarte sklepy

Na otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe zdecydowało się już wiele sieci.

Pod koniec sierpnia Lidl zapowiedział, że od 5 września "w związku z rozwojem usług pocztowych" otworzy część swoich placówek w niedziele objęte ograniczeniami w handlu. Jak poinformowano, oprócz standardowych zakupów, klienci będą mogli w nich odebrać także przesyłki.

Wcześniej także Kaufland (podobnie jak Lidl należący do Grupy Schwarz) zdecydował o otwarciu sklepów w niedziele niehandlowe. Również w tym przypadku placówki będą otwarte począwszy od niedzieli, 5 września.

Niedawno informowaliśmy, że Carrefour Polska podpisał umowę ramową o współpracy z firmą PointPack, która oferuje rozwiązania informatyczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek. "Uruchomienie usług kurierskich dających naszych klientom możliwość nadania lub odbioru przesyłek w Carrefour, to kolejne z udogodnień, które chcemy zaoferować im przy okazji codziennych zakupów" - poinformowała TVN24 Biznes Izabella Rokicka, dyrektor komunikacji Carrefour Polska.

Czy to oznacza, że sklepy należące do sieci będą otwarte również w niedziele niehandlowe? Tego na razie nie wiadomo. "Obecnie wspólnie z naszym partnerem, współpracownikami i ekipami sklepów będziemy pracowali nad przygotowaniem najlepszego modelu pracy i modelu operacyjnego, który następnie testowany będzie w trzech lokalizacjach" - wskazała Rokicka. Nie podała jednak, które lokalizacje znajdą się na liście.

Wcześniej Pointpack informował m.in. o podpisaniu umowy o współpracy ze spółką Żabka Polska i Pocztą Polską, a także porozumienia z General Logistics System Poland i Eurocash.

Część sklepów w niedziele objęte ograniczeniami w handlu otwiera także Biedronka. Na początku lipca informowaliśmy o umowie zawartej przez Jeronimo Martins Polska z Pocztą Polską. Chodzi o testowe poszerzenie współpracy, polegające na możliwości odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki. "Z tego powodu w niedziele niehandlowe możemy zrobić zakupy w niektórych sklepach należących do sieci" - informowano.

Pod koniec 2020 roku współpracę z firmą kurierską DHL Parcel nawiązało niemal pół setki sklepów Stokrotka Express. W marcu 2021 roku również sieć Intermarche poinformowała, że część jej placówek zostanie otwarta w niedziele i będzie świadczyć usługi pocztowe. Do grona sieci czynnych w ostatni dzień tygodnia dołączył Polomarket.

W listopadzie 2019 Grupa Eurocash poinformowała, że sklepy sieci Abc mogą wdrożyć usługi pocztowe w swoich placówkach. Usługi pocztowe są świadczone też w Delikatesach Centrum, Lewiatanie czy Euro Sklepie.

Otworzenie sklepów w niedziele niehandlowe rozważa sieć sklepów Aldi.

"Dynamicznie zmieniająca się sytuacja rynkowa skłania nas do tego, by poważnie rozważyć podjęcie takich działań" - poinformowała TVN24 Biznes w piątek popołudniu sieć sklepów Aldi w odpowiedzi na pytania o ewentualne otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe.

W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się nie tylko mniejsze i większe sklepy spożywcze, ale również markety budowlane.

Zakaz handlu w niedziele - obecne przepisy

Obecnie ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Wyłączeniem z zakazu handlu są objęte także placówki pocztowe. To na ten ostatni przepis powołują się większe sieci handlowe, które decydują się na otwieranie sklepów w niedziele niehandlowe.

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W tym roku sklepy będą jeszcze otwarte w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Na najbliższą niedzielę handlową poczekamy więc do 12 grudnia. Kolejna wypada w niedzielę 19 grudnia.

Niedziele handlowe w 2021 rokuPAP

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości