Z kraju

Dziura budżetowa rekordowo mała. Wpływy z podatków na dużym plusie

Z kraju

[object Object]
Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VATtvn24
wideo 2/5

Deficyt budżetu po maju spadł do 200 milionów złotych, wobec 900 milionów złotych po kwietniu, i wyniósł 0,3 procent deficytu dopuszczonego w tym roku w wysokości 59,3 miliarda złotych - wynika z czwartkowego komunikatu Ministerstwa Finansów na temat szacunkowego wykonania budżetu. Ponadto, zanotowano wzrost dochodów we wszystkich głównych podatkach.

Zgodnie z danymi MF dochody po maju 2017 roku wyniosły ponad 143 mld złotych, czyli 44 proc. zaplanowanych na ten rok dochodów. Wydatki sięgnęły z kolei 143,5 mld złotych, czyli 37,3 proc. z zaplanowanej na ten rok kwoty. Tym samym deficyt osiągnął 0,2 mld złotych, co stanowi 0,3 proc. z dopuszczonego tegoroczną ustawą budżetową deficytu w wysokości 59,3 mld złotych.

Wpływy z podatków

Ponadto wzrost dochodów odnotowano we wszystkich głównych podatkach. W porównaniu z ubiegłym rokiem dochody z VAT były wyższe o 30 procent, czyli ok. 15,9 mld złotych.

Przypomnijmy, że w pierwszym kwartale ten wzrost był jeszcze wyraźniejszy i wyniósł 40 procent rok do roku. Do końca marca 2017 roku dochody z podatku od towaru i usług przyniosły do budżetu blisko 42,4 mld złotych, tymczasem w analogicznym okresie 12 miesięcy temu było to 30,2 mld złotych.

Jak podał w czwartek resort finansów, wzrost zanotowano jednak nie tylko w przypadku VAT.

Z podatku akcyzowego i podatku od gier wzrosły o 3,9 proc. (ok. 1 mld złotych), z podatku PIT były wyższe o 7,4 proc. (około 1,4 mld złotych), a z podatku CIT wzrosły o 14,3 proc. (około 1,9 mld złotych). Natomiast dochody z tytułu nowego podatku od niektórych instytucji finansowych wyniosły 1,8 mld złotych. PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O USZCZELNIENIU SYSTEMU PODATKOWEGO

W okresie styczeń - maj 2017 roku wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 9,2 mld zł i było niższe o 7,4 mld zł w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W lutym 2016 roku miała miejsce wpłata na rachunek budżetu państwa z tytułu aukcji LTE, której nie było w 2017 roku - czytamy w komunikacie.

Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa do 31 maja 2017 rokuMF

Wydatki z budżetu

Zgodnie z danymi resortu, wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - maj 2017 roku według szacunkowych danych wyniosło 143,5 mld zł tj. 37,3 proc. planu. W analogicznym okresie 2016 roku przekazano 142,6 mld zł środków na wydatki, tj. 38,7 proc. planu.

Największe różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do okresu styczeń - maj roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe o ok. 7,6 mld zł). Według ministerstwa, jest to głównie związane z wypłatą świadczeń w ramach programu rodzina 500 plus w okresie styczeń - maj br..

Ponadto różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do okresu styczeń - maj roku ubiegłego odnotowano w ramach ZUS (wykonanie niższe o ok. 4,1 mld zł), co jest spowodowane m.in. przekazaniem w marcu 2016 r. środków na wypłatę jednorazowych dodatków pieniężnych dla niektórych emerytów, rencistów i innych osób uprawnionych do tych dodatków, a także lepszym wpływem składek w okresie styczeń - maj 2017 roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego - podkreślono w komunikacie.

Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa za styczeń - maj 2017 r. MF

Dobra ocena koniunktury

W czwartek GUS poinformował, że oceny bieżącej koniunktury wśród konsumentów oraz przyszłej poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca i są na najwyższym poziomie w historii badania.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był wyższy o 1,7 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 4,8. Według GUS wśród składowych wskaźnika najbardziej poprawiły się oceny dotyczące obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o: 3,6 i 3,2 pkt. proc.), a w dalszej kolejności obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 1,5 pkt. proc.). W porównaniu do czerwca 2016 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 11,3 pkt. proc. Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 1,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 1,8. GUS podaje, że największy wzrost wystąpił dla składowej dotyczącej przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 3,2 pkt proc.). Dla pozostałych składowych odnotowano wzrosty w zakresie od 0,1 do 0,7 pkt. proc. W czerwcu WWUK osiągnął wartość o 11,5 pkt proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 roku.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości