Wybrano nowego prezesa Polska Press

Źródło:
PAP
Bodnar o przyjęciu Polska Press przez Orlen
Bodnar o przyjęciu Polska Press przez OrlenTVN24
wideo 2/7
Bodnar o przyjęciu Polska Press przez OrlenTVN24

Na stanowisko prezesa zarządu Polska Press został wybrany Tomasz Przybek. Spółka podkreśla, że jest to menadżer z dużym doświadczeniem w mediach. Jak wyjaśniono w komunikacie, firma obecnie znajduje się w fazie integracji w ramach Grupy Orlen, co ma zagwarantować między innymi dalszy stabilny rozwój.

"Prezesem Zarządu Polska Press od 18 maja 2021 r. zostaje Tomasz Przybek, menadżer z dużym doświadczeniem w branży mediowej" - oznajmiła spółka we wtorkowej informacji prasowej. Jak zaznaczyła, nowy prezes "to ceniony menadżer, mający wieloletnie doświadczenie w realizowaniu procesów fuzji i przejęć, również w branży wydawniczej, oraz zarządzaniu dużymi grupami medialnymi w Polsce".

Polska Press podkreśliła, iż obecnie znajduje się w fazie integracji w ramach Grupy Orlen, "co zagwarantuje dalszy stabilny rozwój spółki wydawniczej i przyniesie wymierne korzyści dla jej pracowników".

- Przez wiele lat brałem udział w projektach budowy, fuzji i restrukturyzacji spółek ze szczególnym uwzględnieniem tych z branży medialnej. Teraz po 15 latach niejako wracam do Polska Press, z czego bardzo się cieszę. W tym przypadku zdecydowanie będę stawiał na wzmocnienie firmy szczególnie w regionach. Jakość pracy, procesów, organizacji to moje priorytety. Najważniejsi są jednak ci, którzy tworzą firmę, czyli jej pracownicy. To im chcę poświęcić największą uwagę, wspierać ich i z nimi budować rozwój firmy - powiedział cytowany w komunikacie Przybek.

Proces wyboru

Ogłoszenie o naborze zostało opublikowane na stronie Polska Press 13 maja. Wśród wymagań, które musi spełniać kandydat na prezesa spółki zaznaczono wykształcenie wyższe i posiadanie co najmniej trzyletniego doświadczenia na stanowiskach kierowniczych. Firma zastrzegła, że odrzucone zostaną kandydatury osób zatrudnionych w biurze poselskim, senatorskim lub biurze posła do Parlamentu Europejskiego, podobnie jak należących do lub zatrudnionych przez partię polityczną bądź osób z władz związków zawodowych w grupie kapitałowej Orlen. Termin końcowy zgłaszania się kandydatów wyznaczono na niedzielę 16 maja.

Media zwracały uwagę, że czterodniowy termin na zgłoszenie był wyjątkowo krótki. Zgodnie z wymogami procesu rekrutacji zgłoszeniu kandydaci oprócz CV mieli dołączyć m.in. oryginały lub urzędowe odpisy oryginałów dokumentów potwierdzających ukończenie studiów wyższych, a także aktualną informację z Krajowego Rejestru Karnego Rzeczpospolitej Polskiej o niekaralności. Jak czytamy na stronie Gov.pl na uzyskanie zaświadczenia o niekaralności trzeba czekać do siedmiu dni od złożenia wniosku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zarząd Polska Press

W połowie kwietnia Polska Press ogłosiła, że prezesem spółki został Marcin Dec, dotychczasowy członek jej rady nadzorczej. Z danych Polska Press wynika, że zarząd spółki jest dwuosobowy - oprócz prezesa zasiada w nim jako członek Dorota Kania, powołana tam z początkiem kwietnia, dziennikarka i autorka książek związana dotychczas m.in. z "Gazetą Polską Codziennie" i Telewizją Republika.

Kim jest nowy prezes Polska Press?

Informując o powołaniu Tomasza Przybka na nowego prezesa zarządu Polska Press, spółka wspomniała m.in., że od września 2020 r. kierował on spółką Armatura Kraków, gdzie odpowiadał za wprowadzenie planu naprawczego oraz opracowanie i wdrożenie nowej strategii. Od kwietnia 2019 r. do marca 2020 r. jako prezes zarządu spółki Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków sprawował natomiast nadzór nad opracowaniem koncepcji kierunków jej rozwoju spółki oraz nad wypracowaniem nowego modelu działania wraz z planem restrukturyzacji.

Jak podała Polska Press, Tomasz Przybek od stycznia do października 2018 r. jako członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej odpowiadał za finalizację fuzji Agencji z Przedsiębiorstwem Wydawniczym "Rzeczpospolita". "Był też odpowiedzialny za wprowadzenie nowej strategii z szeroką reorganizacją podmiotów oraz wypracowanie nowego modelu finansowania" - przekazano w informacji.

Informując o drodze zawodowej Przybka, spółka Polska Press przypomniała m.in., że od lipca 2016 r. do października 2018 r. jednoosobowo kierował on Przedsiębiorstwem Wydawniczym "Rzeczpospolita", gdzie wdrażał nowy model wydawniczy ze szczególnym uwzględnieniem rozszerzenia zakresu monetyzacji treści. Natomiast od czerwca 2012 r. do lipca 2016 r., jako prezes zarządu spółki Fratria, odpowiadał za wprowadzenie na rynek wielu tytułów prasowych, portali internetowych i projektów custom publishing - m.in. tygodnika "Sieci", miesięcznika "wSieci Historii", a także portali wpolityce.pl i wgospodarce.pl.

Według Polska Press od kwietnia 2012 r. do czerwca 2013 r. Tomasz Przybek, jako wiceprezes zarządu domu mediowego Apella, przygotowywał i realizował proces połączenia tej firmy z Mediaskok, w wyniku której powstała nowa spółka wydawnicza Fratria.

"Z Mediaskok Tomasz Przybek związany był od stycznia 2006 r. (...) Jako członek zarządu odpowiadał za zakup i wprowadzenie na rynek tytułów 'Gazeta Bankowa' oraz 'Tygodnik Podlaski'. Nadzorował wdrożenie projektu Digital signage w sieci placówek dla klienta branży finansowej, zainicjowanie i kompleksowe wdrożenie nowej strategii obecności w internecie dla klienta branży finansowej oraz prowadzenie projektów mediowych Custom Publishing" - podała firma.

Jak przekazała Polska Press, od października 1999 r. do grudnia 2005 r. Tomasz Przybek był zastępcą dyrektora sprzedaży w grupie Polskapresse - oddział Prasa Bałtycka, gdzie zainicjował i współtworzył nową komórkę organizacyjną - Biuro Analiz i Monitoringu Rynku, a także uczestniczył w procesie połączenia tytułów "Dziennik Bałtycki" i "Wieczór Wybrzeża" w zakresie działań wydawniczych.

"Tomasz Przybek ma też doświadczenie w pracy w organach nadzorczych. Od czerwca 2020 r. zasiada w Radzie Nadzorczej Centrum Medycznego Medica. Z kolei od października 2019 r. do września 2020 r. sprawował funkcję członka Rady Nadzorczej Ruch" - poinformowała Polska Press.

Przejęcie Polska Press przez Orlen

Spółka podawała wcześniej, iż 1 marca zawarta została umowa jej kupna przez PKN Orlen. "Oznacza to, że spółka PKN Orlen jest formalnym właścicielem Polska Press, która wchodzi obecnie w skład Grupy Kapitałowej Orlen" – oznajmiono wówczas.

Na początku marca Polska Press ogłosiła rezygnację prezes spółki Doroty Stanek, która stanowisko to zajmowała od 2004 r. Z początkiem kwietnia do zarządu Polska Press powołana została Dorota Kania, która przejęła obowiązki odwołanego z końcem marca członka zarządu Pawła Fąfary.

W kwietniu na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się informacja, zgodnie z którą Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Wskazano, że wiadomość o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował następnie oświadczenie, podając, że analizuje dalsze kroki prawne w tej sprawie, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślał w tym czasie, że nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie jeszcze przed wydaniem przez sąd postanowienia. Kilka dni temu oświadczył, iż decyzja sądu o niewpisaniu zmian w zarządzie Polska Press do Krajowego Rejestru Sądowego tak naprawdę nic nie oznacza, a spółka funkcjonuje normalnie. Dodał, że spółka "została wpięta w cały łańcuch koncernu". Potwierdził wówczas, że został ogłoszony konkurs na prezesa Polska Press. Zaprzeczył, że konkurs ma związek z decyzją sądu o niewpisaniu zmian w zarządzie spółki. Powiedział, że po przejęciu Polska Press przez PKN Orlen dotychczasowa prezes zrezygnowała i wówczas z rady nadzorczej spółki została powołana osoba pełniąca obowiązki prezesa.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma rozpoznać poza kolejnością odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji prezesa UOKiK ws. zgody na przejęcie kontroli nad Polska Press przez PKN Orlen. Decyzję w tej sprawie podjęto w końcu kwietnia.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl