Europejski bank inwestuje w dużą polską sieć sklepów

Z kraju

Żabka sprzedanaTVN24 BiS
wideo 2/4

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje do 25 mln euro w polską sieć spożywczą Żabka. Pieniądze mają pójść na "zielone innowacje", ale nie zdradzono szczegółów przedsięwzięcia. Europejski bank zainwestował już w Polsce ponad osiem miliardów euro w niespełna czterysta projektów.

Żabka została niedawno przejęta przez Fundusz CVC Capital Partners, jedną z największych grup kapitału prywatnego, od jej poprzedniego właściciela - Mid Europa Partners.

Sieć sklepów

Jak wskazano w informacji Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) Żabka jest jedną z sześciu największych sieci spożywczych w Polsce, która posiada 4 tys. 600 punktów prowadzonych przez 2 tys. 200 przedsiębiorców. Środki EBOiR mają wesprzeć "system zarządzania firmą i przyczynić się do ustalenia norm z zakresu zielonych innowacji poprzez inwestycje przyjazne środowisku". "Ma to wesprzeć konkurencyjność sieci Żabka" - napisano. Jest to, jak podano na stronie EBOiR, zgodne z koncepcją banku, wedle której "dobrze funkcjonująca gospodarka rynkowa powinna być konkurencyjna, dobrze zarządzana, inkluzywna, przyjazna dla środowiska i elastyczna" - podkreślono w komunikacie. Od 1991 r. EBOiR zainwestował w Polsce blisko 8,5 mld euro w ponad 380 projektów.

Autor: KN/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: biuro prasowe Żabka