Nowe zasady dotyczące organizowania komunii i wesel

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24, PAP
Niedzielski: restauracje i organizacji przyjęcia na dworze, w ramach ogródkaTVN24
wideo 2/7
TVN24Niedzielski: restauracje i organizacji przyjęcia na dworzu, w ramach ogródka

Od połowy maja zostaną wprowadzone łagodniejsze restrykcje dotyczące organizowania imprez okolicznościowych - wynika z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Będzie obowiązywał jednak określony limit osób.

Według harmonogramu łagodzenia obostrzeń, organizacja wesel, komunii i i innych imprez okolicznościowych z udziałem gości będzie możliwa od 15 maja. Na uroczystość będzie można jednak zaprosić ograniczoną liczbę, bo 25 osób.

Inaczej będzie w przypadku osób, które chcą zorganizować imprezę okolicznościową we wcześniejszych terminach.

- Osoby organizujące komunie przypadające na weekend 8-9 maja muszą liczyć się, że będzie to tylko uroczystość kościelna, a nie uroczystość organizowana zgodnie z tym harmonogramem - powiedział Adam Niedzielski w odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Od 29 maja zostanie wprowadzony natomiast limit do 50 osób w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik. Zasady w tym przypadku mają być takie same jak te obowiązujące w restauracjach.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Obecne obostrzenia

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób. Jest to jedna osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2 oraz jedna osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit, zgodnie z którym na jedną osobę musi przypadać 20 m2.

Bez zmian pozostaje także obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Możliwe jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).

Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

Autor:mp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock