Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych czeka na dostawę zakontraktowanego węgla. - Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że sloty, które były zaplanowane w sierpniu i wrześniu dla RARS, przepadły, dlatego, że nie przypłynęły po prostu żadne statki - informował na antenie TVN24 Mariusz Gierszewski, dziennikarz Radia ZET. W jego ocenie "przekłada się na ten problem polityka wewnętrzna w rządzie i polityczna wojna, która toczy się między innymi między premierem Morawieckim a wicepremierem Sasinem".
Według informacji Radia ZET do polskich portów do dziś nie dotarł węgiel zamówiony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Mariusz Gierszewski, dziennikarz Radia ZET, który poinformował o sprawie, tłumaczył na antenie TVN24, że nie wiemy, gdzie RARS zamówiła węgiel i nie wiemy, na kiedy.
- W portach są tak zwane sloty, czyli momenty, kiedy dany towar jest przeładowywany ze statku na hałdy, a potem dalej, do pociągów towarowych. W tej chwili jest wielka kolejka statków czekających na rozładunek różnych towarów i te sloty są bardzo ważne. Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że sloty, które były zaplanowane w sierpniu i wrześniu dla RARS, przepadły, dlatego, że nie przypłynęły po prostu żadne statki - wskazywał.
- Moim zdaniem przekłada się na ten problem polityka wewnętrzna w rządzie i polityczna wojna, która toczy się między innymi między premierem Morawieckim a wicepremierem Sasinem. To wygląda w ten sposób, że oni trzymają odbezpieczony granat i podają sobie jeden drugiemu. (Jest pytanie - red.) komu wybuchnie ten granat w dłoni - komentował Gierszewski.
Mówił także, że na zakup węgla RARS dostała od rządu "kolosalną kwotę" 3 mld zł. - Ustalono, że kupi 600 tysięcy ton. Wydaje się to duże, ale jak spojrzymy na szacunki rządowe, że może nam zabraknąć zima około trzech miliardów ton, to jest to kropla w morzu potrzeb. Natomiast gdyby te 600 ton przypłynęło, to byłoby już coś - dodał dziennikarz Radia ZET.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych o dostawach węgla
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała TVN24 Biznes, że "realizuje powierzone zadania w zakresie tworzenia i utrzymywania rezerw strategicznych, w tym rezerw surowców energetycznych".
"RARS od 11.07.2022 r., tj. od momentu złożenia przez Ministra Klimatu wniosku, prowadzi kontraktacje węgla uzupełniając tym działania Spółek Skarbu Państwa" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.
Według przedstawicieli Agencji "dostawy zakupionego surowca są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem działań logistycznych w tym zakresie". Z przekazanych nam informacji wynika, że najbliższa dostawa węgla zakontraktowanego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, "przewidziana jest na październik". Agencja nie podała, czy i ile zakontraktowanego przez nią surowca dotarło do tej pory do Polski.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM