TVN24 Biznes | Z kraju

Może zabraknąć węgla. Polska będzie ratować się surowcem z Rosji

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Morawiecki: stoimy u progu kryzysu gazowego i energetycznego
Morawiecki: stoimy u progu kryzysu gazowego i energetycznegoebs
wideo 2/5
ebsMorawiecki: stoimy u progu kryzysu gazowego i energetycznego

Zapasy węgla kamiennego w Polskiej Grupie Energetycznej, która jest największym producentem energii elektrycznej, są znacznie mniejsze niż w tym czasie w poprzednich latach - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksperci ostrzegają, że mroźna zima może spowodować, że w Polsce zabraknie tego surowca.

Dziennik dodaje, że podobnie jest w innych elektrowniach.

Węgiel w Polsce. Surowca może zabraknąć

"Mroźna zima może spowodować, że w Polsce zabraknie tego surowca" – ostrzegają eksperci. W ich opinii może to zachęcić do wzrostu importu węgla kamiennego z Rosji. A to będzie ogromnym obciążeniem, bo węgiel na światowych rynkach zdrożał o 200 proc.

"Na wypadek mroźnej zimy kierunkiem, który może uzupełnić zapasy surowca, jest Rosja. Import węgla do Polski w ubiegłym roku spadł i wyniósł 12,82 mln ton. W 2019 r. do Polski napłynęło 16,7 mln ton, zaś rok wcześniej było to 20 mln. W 2020 r. najwięcej węgla sprowadzono z Rosji – 9,44 mln ton. W sytuacji mroźnej zimy polskie elektrownie mogą być zmuszone zwiększyć import węgla, w tym z Rosji" - podaje dziennik.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polska Grupa Górnicza i zwiększenie wydobycia

Tymczasem największy krajowy producent węgla Polska Grupa Górnicza mówi wprost, że nie jest w stanie zwiększyć wydobycia w tak krótkim czasie.

- Dla importu alternatywą jest spadek cen gazu, który zmniejszyłby apetyt na węgiel" – ocenia w rozmowie z gazetą prezes PGG Tomasz Rogala.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości