Wciąż trwa proces wyceny pakietu kontrolnego akcji Bogdanki. Podpisano z Eneą porozumienie o współpracy, ale nie doszło do podpisania umowy przedwstępnej - przekazało Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) w komunikacie.
"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami dot. przejęcia od Enei przez Skarb Państwa pakietu większościowego akcji kopalni Lubelski Węgiel 'Bogdanka' SA, Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje, że wczoraj nie doszło do podpisania umowy przedwstępnej pomiędzy Skarbem Państwa a Enea SA. Podkreślamy, że proces wyceny większościowego pakietu kontrolnego akcji LW Bogdanka cały czas trwa" - napisano w komunikacie.
Wykup Bogdanki bez umowy przedwstępnej
Dodano, że we wtorek podpisane zostało porozumienie o współpracy, które stanowi potwierdzenie intencji Skarbu Państwa wyrażonych w uchwale Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2022 r., a także liście intencyjnym z dnia 18 czerwca 2022 r. w sprawie nabycia przez Skarb Państwa od Enei akcji LW „Bogdanka”.
Umowa - jak wynika z komunikatu - określa szczegółowe zasady współpracy pomiędzy MAP a spółką w trwającym procesie zmian właścicielskich.
"Jednocześnie w dniu wczorajszym Minister Aktywów Państwowych podpisał porozumienie ze stroną społeczną, w którym podkreślono wagę i zasadność podjęcia działań zmierzających do ochrony strategicznej spółki LW Bogdanka SA przed ewentualnymi planami prywatyzacji oraz zabezpieczenia słusznego interesu strony społecznej w przypadku realizacji takich planów" - napisano.
W sierpniu tego roku Skarb Państwa złożył ofertę odkupu od Enei akcji spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka" po 45 zł za akcję, czyli za ponad 988 mln zł.
Jak wtedy podano, zapłata miałaby zostać uregulowana w obligacjach skarbowych przekazanych za pośrednictwem Funduszu Reprywatyzacji.
Lubelski Węgiel "Bogdanka" jest jednym z producentów węgla kamiennego w Polsce. Kopalnia położona jest na terenie gminy Puchaczów w powiecie łęczyńskim. Sprzedawany przez spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Odbiorcami spółki są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.
Grupa Enea to spółka giełdowa z ponad 52-proc. udziałem Skarbu Państwa, zajmująca się m.in. wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Dostarcza energię do 2,6 mln klientów, ma też dwie elektrownie systemowe: w Kozienicach i Połańcu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24