TVN24 Biznes | Z kraju

Premier zapewnia, że będzie "wystarczająco dużo węgla". "Przedłużyłem swoją decyzję"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Morawiecki o wzroście cen surowców i dopłatach
Morawiecki o wzroście cen surowców i dopłatachTVN24
wideo 2/10
TVN24Morawiecki o wzroście cen surowców i dopłatach

Przedłużyłem decyzję dotyczącą zakupów węgla przez spółki energetyczne z końca października do końca sezonu grzewczego - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że "jesteśmy na dobrej drodze, aby było wystarczająco dużo węgla".

Podczas środowej konferencji prasowej premier powiedział, że postępy związane z importem i produkcją węgla są codziennie monitorowane.

Premier o węglu

- Dzisiaj też zaczęliśmy od analizy tabeli importu i produkcji węgla. Wiemy, ile węgla płynie do portów krajowych, które jednak mają zbyt małą przepustowość, korzystamy z portów ARA, czyli Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia, korzystamy z drogi kolejowej. I jesteśmy na dobrej drodze, aby było wystarczająco dużo węgla. Przedłużyłem swoja decyzję dotyczącą zakupów węgla przez spółki energetyczne z końca października do końca sezonu grzewczego - powiedział premier.

Dodał, że chce, aby importować węgiel nawet na zapas, bo "on się nie zmarnuje".

- Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, żeby węgla było wystarczająco dużo, nie tylko do końca tego roku - tak, jak moja pierwotna decyzja wskazywała spółkom energetycznym na zakup do końca października, teraz przedłużyłem ją do końca sezonu grzewczego po to, żeby węgiel ściągać nawet na zapas. Wolę, żeby było go za dużo niż za mało - powiedział premier. 

Czytaj więcej: Dodatki do ciepła. Ile rząd dopłaci do pelletu, oleju, drewna i gazu?

"Żeby spółki energetyczne także poniosły koszt"

- Chcemy, żeby i one, żeby spółki energetyczne także poniosły koszt tej wielkiej zmiany na rynku surowcowym - powiedział premier.

Dodał, że rząd cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają złagodzić proponowany przez spółki wzrost cen.

- Od samego początku wdrożenia embarga, od samego początku wdrożenia specjalnych rozwiązań unijnych w stosunku do surowców zastosowaliśmy mechanizm takiej pracy, która by zaangażowała wszystkie konieczne spółki, regulatorów, no i oczywiście Sejm, parlament, po to, żeby uchwalić kolejne ustawy, które mają ulżyć obywatelom - podkreślił Morawiecki.

- Jesteśmy w stałej gotowości, po to, żeby te dobre rozwiązania, pomysły wdrażać w życie i żeby ulżyć obywatelom, taki jest cel naszych działań - dodał premier.

Morawiecki przekazał, że w czwartek rano odbędzie się kolejna debata w gronie ministrów i regulatorów w odniesieniu do cen energii elektrycznej.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Osiem ton. Możemy przed kopalnią się umówić". Szara strefa handlu węglem
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości