Od soboty zmiana dla podróżujących do Polski

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP

Od soboty osoby podróżujące do Polski samolotem muszą przed odprawą wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Rozwiązanie zastąpi dotychczas stosowane karty papierowe. W formularzu trzeba podać między innymi miejsce pobytu w kraju.

GIS zaznaczył, że jedynie w razie braku dostępu do systemu teleinformatycznego ważne będą karty papierowe. Wówczas formularze personel pokładowy przekazuje odpowiednim służbom.

Nowy obowiązek dla podróżnych

GIS zwraca uwagę, że Karta Lokalizacji Pasażera pomoże ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, bo jeśli na pokładzie samolotu była osoba zakażona, to Karta pozwoli szybko dotrzeć do osób z nią podróżujących.

Inspektorat zwrócił uwagę, że zgodnie z unijnymi zaleceniami dotyczącymi skoordynowanego podejścia do ograniczenia swobodnego przepływu w odpowiedzi na pandemię COVID-19 informacje o przypadkach zakażenia COVID-19, wykrytych w momencie przybycia danej osoby na terytorium państwa członkowskiego, należy niezwłocznie przekazywać organom do spraw zdrowia publicznego państw, w których dana osoba przebywała w ostatnich 14 dniach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ponadto GIS przypomniał, że elektroniczna forma wypełniania karty lokalizacji pasażera – zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 9 lipca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – została wprowadzona z siedmiodniowym vacatio legis, którego termin upływa w sobotę.

"Możliwość stosowania w międzynarodowym ruchu lotniczym Kart Lokalizacyjnych Pasażera wynika z przepisów konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym tzw. konwencji chicagowskiej" – podał GIS.

Przekazał również, że administratorem danych przekazanych przez podróżnego w eKLP jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.

Karta Lokalizacji Podróżnego dostępna jest na stronie rządowej.

Kiedy trzeba wypełnić kartę?

Jak podano w rządowym komunikacie na stronie gov.pl, Kartę wypełnia każdy, kto podróżuje samolotem i zamierza przekroczyć granicę Rzeczpospolitej Polski. Należy ją wypełnić przed podróżą, w czasie podróży lub najpóźniej przed odprawą. Wypełnienie formularza jest obowiązkowe przy przekraczaniu granic Polski.

W Karcie Lokalizacji Podróżnego należy podać takie dane jak: kraj, w którym rozpoczęła się podróż, numer lotu, data przylotu, imię i nazwisko, numer PESEL lub dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport), dane do kontaktu (telefon, adres e-mail), adresy wszystkich miejsc, w których podróżny pozostanie przez pierwsze 14 dni pobytu Polsce (np. hotel, dom rodzinny, ośrodek wczasowy. Na podany w formularzy adres e-mail podróżny otrzyma potwierdzenie wysłania Karty. Takie potwierdzenie można wydrukować lub okazać je obsłudze lotniska na urządzeniu mobilnym (np. na telefonie, tablecie).

O zmianie w sprawie Karty Lokalizacji Podróżnego przypomniała też w piątek rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Karina Lisowska.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości