Energetyka i urzędnicy pod obstrzałem hakerów w 2015 roku. Celem będą też przedsiębiorcy

 
Prawdziwym wzywaniem staną się ataki na małe i średnie przedsiębiorstwa

Eksperci od cyberbezpieczeństwa, z którymi rozmawiała PAP przewiduję, że w 2015 roku wzrosną ataki na małe i średnie przedsiębiorstwa, a także infrastrukturę krytyczną. Celem cyberataków mogą także stać się firmy z sektora energetycznego oraz administracja publiczna.

Kierujący zespołem Cyber Risk Services w firmie doradczej Deloitte, Cezary Piekarski powiedział PAP, że w przyszłym roku możemy się spodziewać większej liczby ataków na małe i średnie przedsiębiorstwa.

Ataki na małe i średnie przedsiębiorstwa

- Moim zdaniem prawdziwym wzywaniem staną się ataki na małe i średnie przedsiębiorstwa, które w znaczącej części nie są w stanie zapewnić adekwatnego bezpieczeństwa wykorzystywanych technologii. W Polsce obserwujemy powtarzające się fale ataków na małe i średnie firmy. W przyszłym roku będzie ich znacznie więcej – powiedział Piekarski. Ekspert podkreślił, że oprócz firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw na ataki będą narażone firmy z branży telekomunikacyjnej i finansowej. - Moim zdaniem istotnie zwiększyło się również ryzyko ataków na infrastrukturę krytyczną lub wykorzystania złośliwego oprogramowania, które zostało pozostawione w infrastrukturze krytycznej po atakach przeprowadzonych, ale niedostrzeżonych w przeszłości - powiedział Piekarski. W ocenie ekspertki Instytutu Kościuszki w dziedzinie cyberbezpieczństwa Joanny Świątkowskiej, w przyszłym roku obserwować będziemy zwiększone działania cyberprzestępców, nastawione na osiągnięcie zysków finansowych. "Ponadto ataki w cyberprzestrzeni będą stosowane przez państwa, jako działania wspierające, ułatwiające osiąganie różnorodnych celów politycznych" – powiedziała w PAP Świątkowska. Ekspertka wymienia trzy możliwe scenariusze przeprowadzania takich ataków. - Pierwszy i najpoważniejszy to taki, w którym państwa, bezpośrednio lub przez działania pośrednich aktorów, coraz częściej będą używać narzędzi teleinformatycznych do ataków na infrastrukturę krytyczną. Skutkiem takich działań mogą być szkody wizerunkowe, finansowe, a nawet ataki, które mogą prowadzić do śmierci ludzi – zaznaczyła.

Cyberataki do działań szpiegowskich

Drugi scenariusz – jaki wymieniła – to wykorzystanie przez państwa cyberataków do działań szpiegowskich, których celem jest zdobycie informacji politycznych czy gospodarczych. W trzecim, cyberataki wykorzystywane mogą być – jej zdaniem - do prowadzenia walki informacyjnej, której celem jest osiągnięcie zamierzonych celów politycznych np. wpływ na opinię publiczną atakowanego kraju. W ocenie Świątkowskiej w takich działań szczególnie szeroko będą wykorzystywane serwisy społecznościowe. W ocenie ekspertki z racji strategicznego znaczenia dla naszego kraju, szczególnie narażone na cyberataki będą firmy z sektora energetycznego. - Intensywne będą, w tym kontekście również, działania związane z cyberszpiegostwem. Wydaje się natomiast, że w porównaniu z innymi państwami jesteśmy mniej narażeni na akty cyberterroryzmu – podkreśliła. Dodała, że Polska, tak jak i inne państwa, będzie musiała także zmierzyć się z rosnącym problemem cyberprzestępczości. Prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, która co roku przygotowuje raport na temat cyberzagrożeń, Mirosław Maj powiedział PAP, że szczególnie narażony na cyberataki będzie sektor administracji publicznej i sektor infrastruktury krytycznej. - Ataki na te podmioty systematycznie rosną w siłę, a to, co widzieliśmy w 2014 roku, choćby ataki przeprowadzone przez grupy "Dragonfly" czy "APT28" nie pozostawiają złudzeń, że Polska jest i będzie systematycznym celem takich ataków – podkreślił Maj.

Haktywiści i cyberszpiedzy

Według Świątkowskiej z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa Polski, znacznie będzie miało to, co dzieje się na Ukrainie. - W mijającym roku obserwowaliśmy już przykłady "cyberodsłony" konfliktu ukraińskiego. W przypadku nasilenia konfliktu, przypuszczam, że intensywność tych działań będzie wzrastać, a działania w cyberprzestrzeni będą także nakierowane na Polskę. Celem będzie przede wszystkim destabilizowanie sytuacji w naszym kraju – podkreśliła. Również Maj zwraca uwagę, że Polska w przyszłym roku może być atakowana przez grupy za wschodniej granicy. - Z racji tego, że działalność cyberprzestępcza jest aktywnie prowadzona przez grupy działające w Rosji i ciągle trwa poważny kryzys za naszą wschodnią granicą, w którym Polska stara się odgrywać istotną rolę, to staliśmy się systematycznym celem cyberataków. Niewiele wskazuje na to, aby to się miało zmienić - dodał. Świątkowska i Piekarski uważają, że polskie firmy mogą stać się celem zwiększonych ataków ukierunkowanych typu APT (Advanced Persistant Threat - ang.). Ataki APT są zaawansowanymi technicznie cyberatakami, których celem jest pozyskanie wrażliwych informacji z instytucji, firm czy banków. Według Piekarskiego na takie ataki będą narażone szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa. - Moim zdaniem źródłem tych ataków w przeważającej większości będą grupy przestępcze lub indywidualni aktywiści – zaznaczył. Piekarski dodał, że zaangażowanie państw w tego typu ataki będzie zależało w dużej mierze od sytuacji geopolitycznej. Zdaniem Mirosława Maja 2015 rok będzie także obfitował w coraz większą liczbę działań w cyberprzestrzeni, które będą towarzyszyły konfliktom i napięciom politycznym. - Działania "haktywistów" (hakerów, powołujących się na interes społeczny - PAP), które miały głównie wydźwięk propagandowy, wypierane będą przez zorganizowane na poziomie rządów państw działania cyberszpiegowskie o poważnych konsekwencjach. Jeśli miałbym obstawiać jakikolwiek nowy trend, zwróciłbym uwagę na możliwość wystąpienia ataków na systemy wykorzystywane w służbie zdrowia – powiedział Maj.

Autor: pp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Władze Iranu rozważają możliwość zamknięcia Cieśniny Ormuz - poinformowała w sobotę państwowa agencja IRINN, powołując się na wypowiedź parlamentarzysty Esmaila Kosariego z komisji do spraw bezpieczeństwa narodowego.

Rozważają radykalny krok. Kluczowy szlak zagrożony

Rozważają radykalny krok. Kluczowy szlak zagrożony

Źródło:
PAP

Załamana właścicielka sklepu, która wyprzedaje asortyment, staruszek-artysta, który ręcznie maluje szkło, ale martwi się, bo nikt nie wie o jego pasji, jubilerka przegrywająca walkę z wielkimi korporacjami - to bohaterowie popularnych wpisów w mediach społecznościowych. Za łzawymi historiami kryją się jednak oszuści. Wzbudzając współczucie próbują zachęcić do zakupu produktów, które jednak nie mają nic wspólnego z małymi, rodzinnymi firmami i rzemiosłem.

"Z wielkim smutkiem muszę ogłosić". Jak nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują nasze współczucie

"Z wielkim smutkiem muszę ogłosić". Jak nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują nasze współczucie

Źródło:
tvn24.pl

Europejski producent samolotów Airbus jest bliski podpisania umowy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT na dostawę maszyn pasażerskich A220 - poinformowały źródła branżowe cytowane przez agencję Reuters. Negocjacje toczyły się w warunkach silnej konkurencji ze strony brazylijskiego Embraera, który również ubiegał się o kontrakt z polskim przewoźnikiem.

Bitwa gigantów o polski kontrakt. Wynik niemal przesądzony

Bitwa gigantów o polski kontrakt. Wynik niemal przesądzony

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Państwowy rosyjski koncern Rosatom stanie na czele międzynarodowego konsorcjum, które zbuduje pierwszą elektrownie atomową w Kazachstanie - poinformowała w sobotę kazachstańska agencja energetyki atomowej.

To pierwsza elektrownia jądrowa w tym kraju. Zbudują ją Rosjanie

To pierwsza elektrownia jądrowa w tym kraju. Zbudują ją Rosjanie

Źródło:
PAP

Hybrydowe pociągi PKP Intercity rozpoczną obsługę połączeń pasażerskich od 2027 roku - poinformował prezes spółki Janusz Malinowski. Jak dodał, nowe składy pozwolą skrócić czas przejazdu na trasach częściowo zelektryfikowanych.

Nowość na polskiej kolei. Po torach pojedzie hybryda

Nowość na polskiej kolei. Po torach pojedzie hybryda

Źródło:
PAP

Donald Trump wykazał ponad 600 milionów dolarów dochodu z kryptowalut, pól golfowych, licencji oraz innych źródeł - wynika z oświadczenia majątkowego prezydenta USA. Według obliczeń Reutersa, prezydent zgłosił aktywa o wartości co najmniej 1,6 miliarda dolarów.

Fortuna z krypto i golfa, miliony zbite na Biblii. Trump pokazuje majątek

Fortuna z krypto i golfa, miliony zbite na Biblii. Trump pokazuje majątek

Źródło:
Reuters

Uzgodnione przez państwa członkowskie Unii Europejskiej zmiany w przepisach dotyczących praw pasażerów, w tym zasad przyznawania odszkodowań za opóźnione loty, zostały ocenione przez Rzecznika Praw Pasażerów jako korzystne dla klientów linii lotniczych. Odmienne stanowisko w tej sprawie przedstawił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wskazuje, że nowe porozumienie obniża dotychczasowy poziom ochrony praw pasażerów.

Spór o zmiany dla pasażerów. Jedni chwalą, inni alarmują

Spór o zmiany dla pasażerów. Jedni chwalą, inni alarmują

Źródło:
PAP

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wyraźnymi spadkami głównych indeksów, będącymi reakcją na eskalację napięć i wzajemne ataki rakietowe między Izraelem a Iranem. Zaostrzenie sytuacji na Bliskim Wschodzie przyczyniło się również do gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej.

Bliski Wschód w ogniu, rynki reagują. Wyraźne spadki

Bliski Wschód w ogniu, rynki reagują. Wyraźne spadki

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zatwierdził przejęcie koncernu U.S. Steel przez japońską spółkę Nippon Steel. Wartość transakcji wynosi 14,9 miliarda dolarów. Tym samym zakończono trwające półtora roku negocjacje, którym towarzyszył sprzeciw związków zawodowych oraz dwie niezależne analizy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

Związkowcy protestowali, Biden blokował. Trump daje zielone światło

Związkowcy protestowali, Biden blokował. Trump daje zielone światło

Źródło:
Reuters

Wyniki postępowania przetargowego na zakup samolotów dla LOT-u zostaną ogłoszone w poniedziałek - powiedział na antenie TVN24 w programie "#BezKitu" Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. Szef MI odniósł się także do zapowiedzianych zwolnień grupowych w PKP Cargo.

"Ogłosimy to w poniedziałek". Minister o ważnym kontrakcie

"Ogłosimy to w poniedziałek". Minister o ważnym kontrakcie

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie ujawnienia przez jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej informacji niejawnej o klauzuli "tajne" dotyczącej przebiegu niejawnej części posiedzenia RPP - przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy w asyście policji weszli w czwartek do siedziby Narodowego Banku Polskiego.

Prokuratura zabrała głos w sprawie wejścia do siedziby NBP

Prokuratura zabrała głos w sprawie wejścia do siedziby NBP

Źródło:
PAP

Jest zgoda na przedłużenie Krajowego Planu Odbudowy do końca 2026 roku - przekazała w piątek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. "Już wydawało się, że jest to niemożliwe, a jednak udało się!" - napisała.

Jest zgoda Brukseli w sprawie polskiego KPO

Jest zgoda Brukseli w sprawie polskiego KPO

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na jedno gospodarstwo domowe przypada tylko jedna opłata abonamentowa. Niezależnie od liczby odbiorników i samochodów użytkowanych w gospodarstwie - informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Wyjątek dotyczy przedsiębiorców.

Abonament za radio w samochodzie. KRRiT wyjaśnia

Abonament za radio w samochodzie. KRRiT wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 170 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 13 czerwca 2025 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad zmianami w Prawie pocztowym, które mają odciążyć operatorów pocztowych. Planowana nowelizacja przewiduje między innymi skrócenie okresu przechowywania niedoręczonych przesyłek.

Będą zmiany w sprawie niedoręczonych przesyłek

Będą zmiany w sprawie niedoręczonych przesyłek

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Alior Bank, Credit Agricole i Bank Pocztowy - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków. "Miej przy sobie gotówkę"

Utrudnienia dla klientów czołowych banków. "Miej przy sobie gotówkę"

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu polscy kierowcy mogą zapłacić więcej na stacjach paliw - prognozują analitycy Refleksu. Powodem jest eskalacja konfliktu na linii Izrael-Iran. Podwyżki mogą sięgnąć kilkunastu groszy na litrze w zależności od odpowiedzi Iranu na izraelski atak.

Szykują się podwyżki dla kierowców

Szykują się podwyżki dla kierowców

Źródło:
PAP

Wiceminister finansów Paweł Karbownik złożył rezygnację – dowiedziała się PAP w Ministerstwie Finansów.

Wiceminister finansów złożył rezygnację

Wiceminister finansów złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Kraków uplasował się na drugim miejscu zestawienia najlepszych miast dla kobiet podróżujących bez towarzystwa. Dawna stolica Polski wysoką pozycję zawdzięcza między innymi niskiemu wskaźnikowi przestępczości. Prezentujemy pierwszą dziesiątkę.

Najlepsze dla kobiet, które podróżują same. Polskie miasto na podium

Najlepsze dla kobiet, które podróżują same. Polskie miasto na podium

Źródło:
InsureMyTrip, krakow.pl

Inwestorzy z Wall Street coraz chętniej lokują kapitał w metalach szlachetnych. W ten sposób reagują na niepewność związaną z wojną handlową i cłami Donalda Trumpa - opisuje nowy trend portal stacji CNN.

Nowy trend. "Dziwne transakcje na Wall Street"

Nowy trend. "Dziwne transakcje na Wall Street"

Źródło:
CNN

Linie lotnicze przestały latać w przestrzeni powietrznej nad Izraelem, Iranem, Irakiem i Jordanią po izraelskim ataku na Iran - wynika z danych Flightradar24. Na wizualizacji widać, jak pustoszeje niebo nad tymi krajami, a loty pasażerskie omijają niebezpieczną strefę na Bliskim Wschodzie.

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT nie wykorzystują irańskiej przestrzeni powietrznej podczas lotów tranzytowych do Azji - przekazał rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. Podkreślił, że połączenia do Indii, a także pozostałych krajów azjatyckich są realizowane zgodnie z rozkładem.

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Źródło:
PAP

Giełdy na świecie są na minusie, a ceny ropy na plusie po izraelskim ataku na Iran - podał Reuters. Agencja podkreśliła, że wśród inwestorów widać pęd do bezpiecznych przystani, takich jak złoto, dolar i frank szwajcarski.

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Źródło:
Reuters

Ceny w maju 2025 roku wzrosły o 4 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 procent.

Inflacja. Nowe dane

Inflacja. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

- 600 milionów złotych zostało zainwestowane w tym roku w społeczne budownictwo. Najmniej od wielu lat. Żeby zwiększyć tę pulę, potrzebny jest podpis ministra rozwoju i tego podpisu od tygodni nie ma - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mówiła także o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jego wpływie na wzrost cen ropy i korzyściach dla Rosji i Władimira Putina.

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Źródło:
TVN24

Tegoroczna wiosna przyniosła wiele wyzwań dla polskich sadowników. Kapryśna pogoda znacząco wpłynęła na zbiory i jakość owoców. - Ceny dla konsumentów na pewno będą wyższe - mówią przedstawiciele branży.

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Źródło:
TVN24+