Opieka nad dzieckiem do lat 14 – ile dni w roku, komu przysługują dni wolne

Źródło:
TVN24 Biznes
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechny
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechnyRadiowa Jedynka
wideo 2/5
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechnyRadiowa Jedynka

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 to dodatkowe płatne dni wolne od pracy, z których może skorzystać osoba pracująca i wychowująca dziecko. Jak skorzystać z tej możliwości? Ile dni wolnych na opiekę nad dzieckiem można wziąć w ciągu roku?

● Osobie opiekującej się dzieckiem do lat 14. przysługują dwa dodatkowe dni wolne od pracy. ● Za dni wolne na opiekę nad dzieckiem pracownikowi należy się pełne wynagrodzenie. ● Pracodawca może odmówić przyznania wolnego dnia na opiekę nad dzieckiem jedynie w wyjątkowych sytuacjach. ● Jeżeli dziecko do lat 14 jest chore, rodzic może skorzystać z innego świadczenia – zasiłku opiekuńczego.

Wolne dni na opiekę nad dzieckiem – do ilu lat przysługują

Prawo do dodatkowych dni wolnych na opiekę nad dzieckiem wynika z art. 188 Kodeksu Pracy. Zgodnie z nim każdemu pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko nie starsze niż 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego dodatkowe zwolnienie od pracy.

To uprawnienie dostępne jest dla rodziców niezależnie od przysługujących im urlopów związanych z rodzicielstwem, tj. urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. 

Ile dni opieki na dziecko w roku

Dodatkowe zwolnienie przysługuje w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. O tym, czy pracownik weźmie wolne całe dni czy pojedyńcze godziny, decyduje on sam. Do niego również należy decyzja, kiedy i ile wolnego chce wziąć – mogą to być zarówno dwa dni po kolei, jak i 16 razy po jednej godzinie.

Dwa dni opieki nad dzieckiem – komu przysługuje

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 przysługują na dzieci: - własne, - przysposobione lub adoptowane, - objęte opieką w ramach rodziny zastępczej.

Dni opieki nad dzieckiem – zasady

Liczba dni wolnych na opiekę nad dzieckiem jest stała bez względu na liczbę posiadanych dzieci. Jeśli mamy troje dzieci, limit wolnego nie zwiększa się więc do sześciu dni, nadal mamy prawo do dwóch. Prawo to nie jest też uzależnione od długości stażu pracy czy rodzaju zawartej umowy o pracę.

Jeżeli pracownik pracuje w niepełnym wymiarze, wówczas prawo do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem przysługuje mu w wymiarze godzinowym. Oznacza to, że jest wyliczane proporcjonalnie do jego wymiaru czasu pracy tak, aby wyniosło łącznie dwa pełne dni. 

Warto pamiętać, że niewykorzystane w danym roku kalendarzowym prawo do zwolnienia nie przechodzi na kolejny rok i przepada. Jeżeli natomiast oboje rodzice są zatrudnieni, z uprawnienia do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem może jednocześnie korzystać tylko jedno z nich.

Wniosek o opiekę nad dzieckiem zdrowym

Aby skorzystać z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, pracownik każdorazowo (corocznie) jest zobowiązany do złożenia w tej sprawie wniosku do pracodawcy. W pierwszym złożonym w danym roku kalendarzowym wniosku pracownik określa, czy z dodatkowego wolnego będzie korzystał w wymiarze dziennym, czy godzinowym. 

Pracownik nie musi przy tym przedstawiać pracodawcy żadnych okoliczności uzasadniających jego potrzebę wzięcia dodatkowego dnia wolnego. Złożony wniosek o wolne na opiekę nad dzieckiem jest dla pracodawcy wiążący. Pracodawca może odmówić zwolnienia we wskazanym terminie jedynie wówczas, jeżeli nieobecność pracownika mogłaby poważnie zakłócić organizację pracy w firmie. 

Wynagrodzenie za opiekę nad dzieckiem

Za dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 przysługuje pracownikowi pełne wynagrodzenie za pracę. Wypłacane jest ono więc w ten sam sposób, jak w przypadku korzystania z urlopu wypoczynkowego, nie uszczuplając jednak puli tego urlopu.

Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem

Skorzystanie z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem nie wymaga przedstawiania żadnych dodatkowych dokumentów. Dziecko, nad którym opieka jest powodem wzięcia dni wolnych, może więc być całkowicie zdrowe.

Jeżeli jednak dziecko do lat 14 jest chore i wymaga osobistej opieki, rodzicowi objętemu ubezpieczeniem społecznym przysługuje wówczas prawo do zasiłku opiekuńczego. W takim przypadku pracownik jest zobowiązany do przedstawienia pracodawcy wystawionego zwolnienia lekarskiego oraz wniosku o zwolnienie od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. 

Przysługujący mu wówczas zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, czyli jego średniego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Zasiłek ten przysługuje nie dłużej niż przez 60 dni w roku. 

Warto pamiętać, że z zasiłku opiekuńczego nie można skorzystać, jeżeli w gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny mogący zapewnić choremu niezbędną opiekę, np. drugi niepracujący rodzic.

Autorka/Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 milionów złotych. Tym razem nikt nie trafił szóstki w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

To jest bardzo cenna lekcja dla użytkowników tego oprogramowania, którzy powinni zastanowić się nad pewną heterogenicznością środowisk. Być może nie zawsze warto polegać na jednym rozwiązaniu - mówił na antenie TVN24 Marcin Maj, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z portalu niebezpiecznik.pl, odnosząc się do globalnej awarii systemów informatycznych na całym świecie.

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

Źródło:
tvn24.pl

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP