Opieka nad dzieckiem do lat 14 – ile dni w roku, komu przysługują dni wolne

Źródło:
TVN24 Biznes
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechny
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechnyRadiowa Jedynka
wideo 2/5
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechnyRadiowa Jedynka

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 to dodatkowe płatne dni wolne od pracy, z których może skorzystać osoba pracująca i wychowująca dziecko. Jak skorzystać z tej możliwości? Ile dni wolnych na opiekę nad dzieckiem można wziąć w ciągu roku?

● Osobie opiekującej się dzieckiem do lat 14. przysługują dwa dodatkowe dni wolne od pracy. ● Za dni wolne na opiekę nad dzieckiem pracownikowi należy się pełne wynagrodzenie. ● Pracodawca może odmówić przyznania wolnego dnia na opiekę nad dzieckiem jedynie w wyjątkowych sytuacjach. ● Jeżeli dziecko do lat 14 jest chore, rodzic może skorzystać z innego świadczenia – zasiłku opiekuńczego.

Wolne dni na opiekę nad dzieckiem – do ilu lat przysługują

Prawo do dodatkowych dni wolnych na opiekę nad dzieckiem wynika z art. 188 Kodeksu Pracy. Zgodnie z nim każdemu pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko nie starsze niż 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego dodatkowe zwolnienie od pracy.

To uprawnienie dostępne jest dla rodziców niezależnie od przysługujących im urlopów związanych z rodzicielstwem, tj. urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. 

Ile dni opieki na dziecko w roku

Dodatkowe zwolnienie przysługuje w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. O tym, czy pracownik weźmie wolne całe dni czy pojedyńcze godziny, decyduje on sam. Do niego również należy decyzja, kiedy i ile wolnego chce wziąć – mogą to być zarówno dwa dni po kolei, jak i 16 razy po jednej godzinie.

Dwa dni opieki nad dzieckiem – komu przysługuje

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 przysługują na dzieci: - własne, - przysposobione lub adoptowane, - objęte opieką w ramach rodziny zastępczej.

Dni opieki nad dzieckiem – zasady

Liczba dni wolnych na opiekę nad dzieckiem jest stała bez względu na liczbę posiadanych dzieci. Jeśli mamy troje dzieci, limit wolnego nie zwiększa się więc do sześciu dni, nadal mamy prawo do dwóch. Prawo to nie jest też uzależnione od długości stażu pracy czy rodzaju zawartej umowy o pracę.

Jeżeli pracownik pracuje w niepełnym wymiarze, wówczas prawo do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem przysługuje mu w wymiarze godzinowym. Oznacza to, że jest wyliczane proporcjonalnie do jego wymiaru czasu pracy tak, aby wyniosło łącznie dwa pełne dni. 

Warto pamiętać, że niewykorzystane w danym roku kalendarzowym prawo do zwolnienia nie przechodzi na kolejny rok i przepada. Jeżeli natomiast oboje rodzice są zatrudnieni, z uprawnienia do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem może jednocześnie korzystać tylko jedno z nich.

Wniosek o opiekę nad dzieckiem zdrowym

Aby skorzystać z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, pracownik każdorazowo (corocznie) jest zobowiązany do złożenia w tej sprawie wniosku do pracodawcy. W pierwszym złożonym w danym roku kalendarzowym wniosku pracownik określa, czy z dodatkowego wolnego będzie korzystał w wymiarze dziennym, czy godzinowym. 

Pracownik nie musi przy tym przedstawiać pracodawcy żadnych okoliczności uzasadniających jego potrzebę wzięcia dodatkowego dnia wolnego. Złożony wniosek o wolne na opiekę nad dzieckiem jest dla pracodawcy wiążący. Pracodawca może odmówić zwolnienia we wskazanym terminie jedynie wówczas, jeżeli nieobecność pracownika mogłaby poważnie zakłócić organizację pracy w firmie. 

Wynagrodzenie za opiekę nad dzieckiem

Za dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 przysługuje pracownikowi pełne wynagrodzenie za pracę. Wypłacane jest ono więc w ten sam sposób, jak w przypadku korzystania z urlopu wypoczynkowego, nie uszczuplając jednak puli tego urlopu.

Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem

Skorzystanie z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem nie wymaga przedstawiania żadnych dodatkowych dokumentów. Dziecko, nad którym opieka jest powodem wzięcia dni wolnych, może więc być całkowicie zdrowe.

Jeżeli jednak dziecko do lat 14 jest chore i wymaga osobistej opieki, rodzicowi objętemu ubezpieczeniem społecznym przysługuje wówczas prawo do zasiłku opiekuńczego. W takim przypadku pracownik jest zobowiązany do przedstawienia pracodawcy wystawionego zwolnienia lekarskiego oraz wniosku o zwolnienie od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. 

Przysługujący mu wówczas zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, czyli jego średniego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Zasiłek ten przysługuje nie dłużej niż przez 60 dni w roku. 

Warto pamiętać, że z zasiłku opiekuńczego nie można skorzystać, jeżeli w gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny mogący zapewnić choremu niezbędną opiekę, np. drugi niepracujący rodzic.

Autorka/Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP