Komisja Europejska broniła w poniedziałek zaangażowania w projekty bateryjne w kontekście kryzysu szwedzkiego giganta Northvolt. W ocenie rzeczniczki Johany Bernsel inicjatywy w tym zakresie są sukcesem. - Nikt nie ma szklanej kuli - odpowiedziała jednak, pytana, czy UE zrealizuje zakładane cele.
Northvolt poinformował w piątek, że potrzebuje od 1 do 1,2 mld dolarów wsparcia na restrukturyzację. Ogłosił też, że zamierza sprzedać fabrykę systemów magazynowania energii w Gdańsku, bo działalność szwedzkiej firmy nie będzie tam dalej kontynuowana. Natomiast w październiku jego spółka zależna, Northvolt Ett Expansion AB, złożyła wniosek o upadłość.
"Nikt nie ma kryształowej kuli"
Komisja Europejska zaangażowała się we wspieranie 160 projektów bateryjnych, także realizowanych przez szwedzkiego giganta. Inicjatywy nazwano "europejskim sojuszem bateryjnym", który miał skupiać europejskie projekty pod wspólnym, unijnym parasolem. Miało to pozwolić na zbudowanie wydajnych łańcuchów wartości i skumulowanie finansowania.
Ogłaszając pożyczkę od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na budowę gigafabryki Northvolt w Szwecji w styczniu br., wiceprzewodniczący KE Marosz Szefczovicz mówił o historii sukcesu i wielkiej nadziei dla europejskiego przemysłu. KE udzieliła gwarancji na pożyczki dla Northvolt w wysokości 313 mln dolarów.
Z kolei przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że celem wsparcia jest to, by UE była w stanie pokryć sama dwie trzecie zapotrzebowania na baterie. Pytana, czy pomimo kryzysu Northvolt cel ten pozostaje aktualny i jest nadal możliwy do zrealizowania, rzeczniczka KE odpowiedziała: "Nikt nie ma kryształowej kuli".
Przyjęcie nowego planu
- Mogę jedynie powiedzieć, że to pozostaje naszym priorytetem - stwierdziła Bernsel. Jak dodała, nowa KE, która rozpocznie pracę najpewniej 1 grudnia, przyjmie w ciągu 100 pierwszych dni swojego mandatu plan pod nazwą "ład dla czystego przemysłu".
- Praca, jaką wykonaliśmy na rzecz baterii, w tym sojusz bateryjny, jest sukcesem. Udało nam się zrealizować 30 projektów gigafabryk, których całkowita zainstalowana moc produkcyjna osiągnęła w 2023 r. 167 GWh - podała rzeczniczka.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock