Polskie drogi i inwestycyjna zapaść? Wiceminister wysyła krytyków na drogi

Z kraju

TVN24 BiSRozmowa z Jerzym Szmitem w programie "Bilans"

Rynek budowlany w Polsce jest zdominowany przez pięć wielkich zagranicznych firm, które "ogarniają" 2/3 rynku, a jedna z nich ma 25 proc rynku. Chcemy to zmienić - podkreślał w programie "Bilans" Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Wiceminister zaprzeczał, że w Polsce mamy do czynienia z inwestycyjną zapaścią. Wskazywał, że w ostatnim roku podpisano 26 dużych kontraktów przetargowych na budowę autostrad, dróg ekspresowych i krajowych o wartości 12 mld zł.

- Prosiłbym wszystkich, którzy mówią o jakimś krachu, żeby pojechali na budowę drogi S7, S8, S17 czy S19. W całej Polsce trwają budowy, pracują na nich dziesiątki tysięcy ludzi - mówił gość programu "Bilans".

Za mało polskich firm

Podkreślił jednak, że wśród nich jest bardzo mało polskich firm. - Rynek budowlany w Polsce jest zdominowany przez pięć wielkich zagranicznych firm, które ogarniają 2/3 rynku, a jedna z nich ma 25 proc rynku. Te firmy chwalą się doskonałymi wynikami - mówił.

Zaznaczył, że obecną sytuację na rynku trzeba zmienić. - Chcemy, żeby to polskie firmy były generalnymi wykonawcami. Poprosiliśmy ich o wskazówki, co powinniśmy zmienić w przetargach, żeby otworzyć dla nich rynek, żeby mogły one konkurować na rynku, który jest bardzo bogaty - zaznaczył Szmit.

- Nasi poprzednicy ogłaszali przetarg na odcinek, który jest wart 1,7 mld zł. Takich przetargów było bardzo wiele. Trzeba wtedy tworzyć różne wymagania, które firmy muszą spełnić. My chcemy zmniejszyć odcinki do kilkuset milionów złotych tak, żeby do rywalizacji zgłaszało się więcej firm - tłumaczył.

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24