Szybciej nad morze. Kilkanaście kilometrów ekspresówki oddane do ruchu

Z kraju

Minister Adamczyk o budowie obwodnictvn24
wideo 2/4

W czwartek została oddana do ruchu obwodnica Szczecinka w województwie zachodniopomorskim. Trasa o długości 12 kilometrów usprawni przejazd drogą ekspresową S11 łączącą Pomorze z Wielkopolską i Śląskiem.

Oddanie tej drogi oznacza przekroczenie bariery 4000 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych będących w użytkowaniu w naszym kraju.

Obwodnica Szczecinka

Obwodnica omija Szczecinek od wschodu, przebiegając częściowo równolegle do linii kolejowej, między miastem, a jeziorem Wielimie.

W ramach inwestycji powstała dwujezdniowa obwodnica o dwóch pasach ruchu w każdą stronę z dwoma węzłami drogowymi oraz dwoma rondami na początku i końcu trasy. Inwestycja wymagała budowy 13 wiaduktów, mostów i przejść dla zwierząt.

"Węzeł drogowy Szczecinek Wschód zapewni skomunikowanie terenów przemysłowych, przyczyniając się do rozwoju regionu" - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Umowa na realizację obwodnicy Szczecinka została podpisana jesienią 2015 roku.

Nowe odcinki

Obwodnica Szczecinka jest fragmentem przyszłej drogi ekspresowej S11, która połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z A1 na Śląsku.

Szczecinek dołączył do Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego, które mają już obwodnicę na S11.

"Od października tego roku gotowy jest wspólny przebieg dróg S6 i S11 między Kołobrzegiem i Koszalinem, a w realizacji jest obwodnica Kępna i Olesna. W przetargu na zaprojektowanie i budowę są odcinki łączące Koszalin z Bobolicami. Pozostałe fragmenty tej trasy objęte są pracami przygotowawczymi i będą sukcesywnie realizowane w kolejnych latach" - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Nowa obwodnica w ciągu S11 to nie koniec inwestycji GDDKiA w Szczecinku. Na etapie projektowania jest obwodnica o długości 4,3 kilometra w ciągu drogi krajowej numer 20, dzięki której przez miasto nie będą przebiegały już żadne drogi krajowe.

Drogowcy poinformowali, że w przyszłym roku planowany jest przetarg na zaprojektowanie i budowę tej drogi. GDDKiA podała, że nowa trasa będzie gotowa w 2025 roku.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter - @GDDKiA_Szczecin