Skradziono ci dowód osobisty? Zastrzeż go, bo złodziej może wziąć kredyt w twoim imieniu

 
TVN24W minionym roku, przy użyciu skradzionych dokumentów próbowano wyłudzić 8,8 tys. kredytów wartych 400 mln zł

W minionym roku, przy użyciu skradzionych dokumentów próbowano wyłudzić 8,8 tys. kredytów wartych 400 mln zł - wynika z najnowszego raportu InfoDOK, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Bankowcy przyznali, że większość tych prób skończyłaby się zapewne sukcesem, gdyby nie System Dokumenty Zastrzeżone, chroniący osoby, które utraciły swoje dokumenty. System ogranicza bowiem możliwość wykorzystania ich do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

Wzrost liczby przestępstw

Z zaprezentowanych w czwartek danych wynika, że tylko w czwartym kwartale ub.r. dzięki temu systemowi udaremniono 2,2 tys. prób wyłudzeń kredytów wartych 75 mln zł. - W 2014 r. odnotowaliśmy największą liczbę zastrzeżeń od momentu uruchomienia Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Aż 128,1 tys. nowych dokumentów trafiło do międzybankowej bazy danych, a tym samym uniemożliwione zostało ich wykorzystanie do wyłudzenia kredytu – podkreślił koordynator Kampanii Informacyjnej Dokumenty Zastrzeżone Grzegorz Kondek. Dodał, że na koniec grudnia 2014 r. wielkość centralnej bazy danych tego systemu - z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości - wynosiła 1,42 mln sztuk. Co więcej, w ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 31,9 tys. dokumentów. Z zestawień wynika, że w minionym roku statystycznie, niezależnie od pory dnia i nocy, do bazy co 4 minuty trafiał nowy dokument. - Skuteczność systemu pokazuje m.in. regularnie rosnąca liczba blokowanych prób wyłudzeń. W skali siedmiu lat prowadzenia szczegółowych analiz wiemy, że zablokowano aż 54 tys. prób wyłudzeń, na łączną kwotę 3 mld 75 mln zł – podkreślił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Jak podaje ZBP, w Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są też np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko. W sytuacji, gdy skradziono nam lub zagubiliśmy dokument potwierdzający tożsamość i zostanie on zastrzeżony w jednym banku poprzez System Dokumenty Zastrzeżone, informacja ta natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym systemie.

Dowód osobisty 2TVN 24

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości