Członkowie RPP bez Rady. "Zabawy chłopców w piaskownicy"

Źródło:
TVN24 Biznes
Kotecki: przyjęliśmy stanowisko, a pięć minut później dyskutowaliśmy, dlaczego odcięto nas od systemu
Kotecki: przyjęliśmy stanowisko, a pięć minut później dyskutowaliśmy, dlaczego odcięto nas od systemuTVN24
wideo 2/4
Kotecki: przyjęliśmy stanowisko, a pięć minut później dyskutowaliśmy, dlaczego odcięto nas od systemuTVN24

Od 3 listopada jesteśmy odcięci od systemu Rada. Są tam wszelkiego rodzaju dokumenty, analizy, opracowania - mówił w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki. Narodowy Bank Polski odpowiada, że "dostęp do systemu mają uprawnieni pracownicy gabinetu prezesa, którzy koordynują przygotowywanie materiałów przedkładanych do rozpatrzenia przez RPP". - Zabawa chłopców w piaskownicy - komentuje profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, mówił w ubiegłym tygodniu w TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego", że został mu zabrany dostęp do systemu Rada. - Od 3 listopada jesteśmy odcięci. To jest system tylko dla nas. Są tam wszelkiego rodzaju dokumenty, analizy, opracowania, notatki, które są robione dla Rady albo przekazywane Radzie - wyjaśnił Kotecki. Dodał, że "on był przydatny, bo można było sobie sięgnąć do wielu rzeczy. Taka baza wiedzy" - mówił. Podzielił się też tym, że nie wie, czy dostęp do systemu odebrano wszystkim członkom Rady. - Wiem, że ci senaccy nie mają - zaznaczył. Oprócz Koteckiego wybrani przez Senat członkowie RPP to Joanna Tyrowicz i Przemysław Litwiniuk.

NBP o systemie Rada

Narodowy Bank Polski, pytany przez nas o kwestię odcięcia członków RPP od Rady, nie udzielił odpowiedzi wprost. Biuro prasowe wyjaśniło jedynie, że system Rada jest narzędziem informatycznym dedykowanym czynnościom technicznym związanym z obsługą posiedzeń RPP, za którą odpowiada Gabinet Prezesa NBP. "System Rada służy zapewnieniu sprawnej organizacji posiedzeń Rady (Polityki Pieniężnej), w tym czynności kancelaryjnych, gromadzenia dokumentów i ich aktualizacji" - dodano.

Przekazano przy tym, że "dostęp do systemu mają uprawnieni pracownicy Gabinetu Prezesa, którzy koordynują przygotowywanie materiałów przedkładanych do rozpatrzenia przez Radę".

"Członkowie RPP otrzymują materiały analityczne stanowiące przedmiot obrad Rady oraz inne materiały za pomocą środków komunikacji elektronicznej i w formie papierowej" - napisano.

"Bardzo dziwne" uzasadnienie

Ludwik Kotecki w TVN24 mówił, że z maila, który otrzymał, wynikało, że został odłączony od systemu Rada "ze względów bezpieczeństwa". Prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że takie uzasadnienie jest "bardzo dziwne". 

- Moim zdaniem to żaden argument. Mieszkam we Wrocławiu i miałem specjalny kanał przepływu informacji niejawnych - wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Biznes, odnosząc się do swojej pracy w RPP w latach 2004-2010. Przekazał, że miał wtedy dostęp do wszystkich analiz oraz analityków. 

- Jak zamawiałem analizy, to później były one wysyłane do pozostałych członków Rady Polityki Pieniężnej. Nie trzeba było żadnych kierowników, specjalnych departamentów, systemów - powiedział. 

"Zabawa chłopców w piaskownicy"

Prof. Noga wyjaśnił, że członkowie RPP mają dostęp do opracowań typu: jaki powinien być optymalny kurs złotego do euro.

- Jest kilka metod, które powalają liczyć ten kurs. Członkowie RPP go znają, ale nie podaje się go do publicznej wiadomości z tego powodu, że rynki by uznały, że RPP będzie dążyć lub interweniować do tego kursu. To jest tajemnica. W NBP są trzy zespoły, które liczą też różnymi metodami PKB na dany miesiąc. To są nieostre obliczenia i przypuszczam, że są one właśnie w systemie Rada - zaznaczył.

Kwestię odcięcia członków RPP od tej bazy wiedzy nazwał "zabawą chłopców w piaskownicy". - Ale to też pokazuje, jak są traktowani ludzie, którzy mają odmienne poglądy - dodał. 

Gorąco wokół RPP

Dostęp do systemu Rada nie jest jedynym konfliktem związanym z działalnością Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego w ostatnim czasie. Część członków RPP krytykowała w ubiegłym miesiącu NBP za ograniczone możliwości kontaktu z analitykami czy zbyt krótkie posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. W odpowiedzi prezes NBP Adam Glapiński i czterech innych członków Rady Polityki Pieniężnej w oświadczeniu napisali, że uznają "za zasadne rozważenie skierowania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" w związku z ostatnimi wypowiedziami publicznymi i tekstami innych członków RPP.

Komunikat RPP z poprawkami naniesionymi przez Joannę Tyrowicz

Niedługo później, w datowanym na 16 października 2022 roku liście otwartym, byli prezesi i byli członkowie RPP protestowali przeciw "ograniczaniu niezależności wypowiedzi członków RPP oraz ograniczaniu dostępu do materiałów statystycznych i analiz prowadzonych w NBP". Ich sprzeciw budziło także ograniczanie możliwości kontaktów członków z ekspertami NBP.

Z kolei 20 listopada 2022 roku Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki opublikowali zdania odrębne do "Opinii Rady Polityki Pieniężnej do projektu Ustawy budżetowej na rok 2023". Wskazują, że zabrakło w nim między innymi elementów odnośnie ryzyka nieotrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy, nieodniesienie się do coraz mniejszej przejrzystości finansów publicznych w Polsce, podwyższone ryzyka dotyczące finansowania potrzeb pożyczkowych państwa. Ekonomiści opublikowali w mediach społecznościowych poprawioną wersję komunikatu.

Pod koniec października troje senackich członków Rady Polityki Pieniężnej: Ludwik Kotecki, Joanna Tyrowicz i Przemysław Litwiniuk zawnioskowało o zwołanie dodatkowego niedecyzyjnego posiedzenia RPP w listopadzie. O wniosku do prezesa NBP mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" Joanna Tyrowicz. Przyznała, że "od początku nie rozumie, dlaczego te posiedzenia są jednodniowe i tak krótkie". - Ja potrzebuję więcej czasu, więcej kontaktów z analitykami, ich prezentacji, czasu na dyskusje - powiedziała.

Reakcją na postulat było pismo prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Napisał w nim, że "brak jest wystarczającego uzasadnienia do zwołania dodatkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej na dzień 8 listopada 2022 roku". Prezes banku centralnego zadeklarował jednocześnie, że zaapeluje o wprowadzenie dwudniowych posiedzeń w 2023 roku. 

Zgodnie z informacją zamieszczoną właśnie na stronie internetowej NBP zaplanowane na przyszły rok posiedzenia RPP mają być dwudniowe.

Czytaj więcej: "Kuriozalna sytuacja". Ludwik Kotecki o konflikcie w Radzie Polityki Pieniężnej

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mat Szymański - stock.adobe.com

Pozostałe wiadomości

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji spółki.

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać.  Jest już kupiec

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać. Jest już kupiec

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl