Dwa razy więcej czasu na podjęcie decyzji. Wracają dwudniowe posiedzenia RPP

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Prof. Wojciechowski: Glapiński mówił wielokrotnie, że jak będzie rosła inflacja, to będą podwyżki stóp procentowych. Nie dotrzymał słowa
Prof. Wojciechowski: Glapiński mówił wielokrotnie, że jak będzie rosła inflacja, to będą podwyżki stóp procentowych. Nie dotrzymał słowaTVN24
wideo 2/10
TVN24Prof. Wojciechowski: Glapiński mówił wielokrotnie, że jak będzie rosła inflacja, to będą podwyżki stóp procentowych. Nie dotrzymał słowa

Członkowie RPP apelowali o wydłużenie posiedzeń decyzyjnych Rady i zmiana nastąpi w przyszłym roku. Narodowy Bank Polski opublikował harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2023 rok. Wynika z niego, że posiedzenia decyzyjne Rady będą dwudniowe. Pierwsze z nich zaplanowano na 3-4 stycznia.

Wcześniej niektórzy członkowie obecnej Rady Polityki Pieniężnej zwracali uwagę na nieprawidłowości w funkcjonowaniu tej instytucji. Przemysław Litwiniuk informował, że od dłuższego czasu część Rady bezskutecznie zabiega u prezesa NBP Adama Glapińskiego, żeby powrócić do co najmniej dwudniowego trybu obrad RPP. Jak wyjaśniał, chodzi o lepsze przygotowanie decyzji RPP oraz o pracę nad komunikatem po posiedzeniu.

NBP zaprzeczał takim twierdzeniom i deklarował, że prezes NBP proponował członkom Rady powrót do rytmu i częstotliwości spotkań sprzed pandemii (dwa razy w miesiącu, a posiedzenie decyzyjne dwudniowe).

Czytaj więcej: Kotecki i Tyrowicz publikują zdanie odmienne w sprawie budżetu>>>

Wniosek o dodatkowe posiedzenie

Pod koniec października troje senackich członków Rady Polityki Pieniężnej: Ludwik Kotecki, Joanna Tyrowicz i Przemysław Litwiniuk zawnioskowało o zwołanie dodatkowego niedecyzyjnego posiedzenia RPP w listopadzie. O wniosku do prezesa NBP mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" Joanna Tyrowicz. Przyznała, że "od początku nie rozumie, dlaczego te posiedzenia są jednodniowe i tak krótkie". - Ja potrzebuje więcej czasu, więcej kontaktów z analitykami, ich prezentacji, czasu na dyskusje - powiedziała.

 Reakcją na postulat było pismo prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Napisał w nim, że "brak jest wystarczającego uzasadnienia do zwołania dodatkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej na dzień 8 listopada 2022 roku". Prezes banku centralnego zadeklarował jednocześnie, że zaapeluje o wprowadzenie dwudniowych posiedzeń w 2023 roku. 

Rada Polityki Pieniężnej - składPAP/Maciej Zieliński

Wracają dwudniowe posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Zgodnie z harmonogramem pierwsze posiedzenie RPP w 2023 r. zaplanowano na 3-4 stycznia (wtorek-środa).

Kolejne posiedzenia Rady mają się odbyć w dniach: 7-8 lutego (wtorek-środa), 7-8 marca (wtorek-środa), 4-5 kwietnia (wtorek-środa), 9-10 maja (wtorek-środa), 5-6 czerwca (poniedziałek-wtorek), 5-6 lipca (środa-czwartek), 21 sierpnia (poniedziałek) - posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne, 5-6 września (wtorek-środa), 3-4 października (wtorek-środa) , 7-8 listopada (wtorek-środa), 5-6 grudnia (wtorek-środa).

Decyzja o stopach procentowych

Kolejne posiedzenie RPP ma odbyć się na początku grudnia. To na nim członkowie RPP mają zadecydować między innymi o wysokości stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na ostatnim posiedzeniu utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. To już druga taka decyzja z rzędu.

Stopy procentowe a inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości