Z kraju

Pocztowcy domagają się podwyżek. Ogłaszają pogotowie strajkowe

Z kraju

[object Object]
Pocztowe dronytvn24
wideo 2/4

Związkowcy z Poczty Polskiej ogłaszają pogotowie strajkowe. To efekt fiaska rozmów z pracodawcami na temat podwyżek.


Wspólna Reprezentacja Związkowa – Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (WRZ KKPS) domaga się podwyżek w wysokości 500 zł na etat. - Podział tych pieniędzy zależy od pracodawcy. Zakładamy, że kadra kierownicza może otrzymać niższe podwyżki. Nam zależy na tych najmniej zarabiających - mówi przewodniczący ZZ Unia Pocztowa Piotr Czaplicki.

Brak akceptacji

Jak poinformowało tvn24bis.pl biuro prasowe Poczty Polskiej, 11 maja przedstawiciele firmy spotkali się ze Wspólną Reprezentacją Związkową.

"Pracodawca przedstawił propozycję dotyczącą możliwości wzrostu wynagrodzeń w Poczcie Polskiej. Propozycja ta nie została zaakceptowana przez WRZ KKPS - czytamy w oświadczeniu.

Strony zadeklarowały prowadzenie dalszych rokowań. "Pracodawca zaproponował, że w terminie do dnia 19 maja br. przedstawi pisemnie kolejną propozycję w przedmiotowym zakresie. Następne spotkanie odbędzie się do dnia 22 maja br. Strony podtrzymują deklarację wzrostu wynagrodzeń Pracowników jeszcze w tym roku" - poinformowała Poczta Polska.

Jak informuje Czaplicki pocztowcy mają nadzieję, że pogotowie strajkowe nie spowoduje trudności dla klientów Poczty Polskiej.

Pocztowcy już kilkukrotnie domagali się podwyżek. Ostatnia runda rozmów odbyła się w marcu. Wówczas protestujący na ulicach miast listonosze domagali się podwyżek w wysokości tysiąca złotych.

Wzrost pensji

W 2016 roku Poczta Polska dwukrotnie podniosła pensje dla najmniej zarabiających pracowników. Poza tym pocztowcy mogli liczyć na wypłatę jednorazowego dodatku w wysokości 350 zł. Poczta opracowała także zmiany w w systemie premiowania. Zgodnie z nim pracownicy mają otrzymać do 800 zł brutto premii na kwartał.

Jednak już wówczas protestujący listonosze mówili, że te propozycje ich nie zadowalają. - Chcemy dostać porządną podstawę. Jak dostaniemy porządną podstawę, to wiemy, że to są pieniądze. Premia jest ruchoma, premia może być, może nie być. Chcemy być porządnie wynagradzani - podkreślał w rozmowie z TVN24 protestujący pracownik Poczty Polskiej.

Poczta zatrudnia obecnie około 70 tysięcy pracowników. Średnie miesięczne wynagrodzenie listonoszy z nagrodami jubileuszowymi, odprawami emerytalno-rentowymi oraz premią roczną wynosi 2817,07 zł (około 2 tys. zł na rękę). Listonosze miejscy średnio otrzymują miesięcznie 2825,77 zł brutto, natomiast wiejscy: 2807,97 złotych brutto - czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Autor: KN / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Poczta Polska

Pozostałe wiadomości