Jaki będzie szczyt podwyżek stóp procentowych w Polsce? Głos z RPP

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Prof. Joanna Tyrowicz o cyklu podwyżek stóp w Polsce
Prof. Joanna Tyrowicz o cyklu podwyżek stóp w PolsceTVN24
wideo 2/7
TVN24Prof. Joanna Tyrowicz o cyklu podwyżek stóp w Polsce

Główna stopa procentowa nie powinna wzrosnąć powyżej 7 procent - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" członek Rady Polityki Pieniężnej Henryk Wnorowski. Zastrzegł jednak, że jest to ocena "przy obecnym stanie wiedzy", a jego prognoza może się jeszcze zmienić. Kolejna decyzja dotycząca wysokości stóp procentowych zapadnie na początku października.

"Nie widzę powodów, aby miała być wyżej. Ale potrzebne jest tu zastrzeżenie: to jest ocena przy obecnym stanie wiedzy. Rzeczywistość jest zaś niezwykle dynamiczna, w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym utrzymuje się duża niepewność. Moja ocena może się, więc zmienić" - powiedział, pytany czy w obecnym cyklu zacieśniania nie wzrośnie powyżej 7 proc.

Stopy procentowe. Możliwy będzie poziom ponad 7 procent?

W rozmowie z dziennikiem był także pytany, czy może głosować za większymi podwyżkami stóp procentowych niż do 7 proc. "Nie wiem, czy za większymi, wszak mamy jeszcze przestrzeń do 7 proc. Niemniej wyższe od sierpniowego odczyty inflacji zmusiłyby mnie do przemyślenia skali potrzebnych podwyżek" - dodał.

Obecnie główna stopa NBP wynosi 6,75 proc.

Czytaj więcej: Do jakiego poziomu mogą wzrosnąć raty kredytów? Wyliczenia>>>

Inflacja w Polsce. Sytuacja ma się zmienić

Członek RPP powiedział, że we wrześniu inflacja powinna być niższa od odczytu z sierpnia.

"Przenoszenie kosztów na ceny finalne ciągle zachodzi, nie napotyka poważnych barier. To się zmieni, gdy podwyżki cen zaczną przekładać się negatywnie na wolumen sprzedaży. I moim zdaniem jesteśmy już o krok od takiej sytuacji, może występuje to już we wrześniu. Wakacje się skończyły, gospodarstwa domowe zaczęły bardziej pilnować swoich budżetów, do tego firmy mają pełne magazyny, może będą musiały rewidować ceny. Obecnie oczekuję, że już wrześniowa inflacja będzie trochę niższa od sierpniowej. Jeśli tak się nie stanie, być może będę musiał zweryfikować swoje oczekiwania" - powiedział.

Płaca minimalna 2023. Wnorowski: nie będzie dużego kłopotu

Wnorowski nie oczekuje silnego efektu popytowego z tytułu podwyżki płacy minimalnej.

"Nie spodziewam się też, żeby wywołało to jakieś duże kłopoty w przedsiębiorstwach, które w zdecydowanej większości i tak płacą więcej. Wpływy do budżetu z CIT-u sugerują, że ich kondycja jest niezła. A udział kosztów pracy w całkowitych kosztach w ostatnich kwartałach stale malał. Natomiast tak duża podwyżka płacy minimalnej może być problemem dla części podmiotów z sektora publicznego, np. w służbie zdrowia" - powiedział.

Stopy procentowe w Polsce

7 września RPP zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła więc z 6,50 do 6,75 procent.

Była to już jedenasta podwyżka stóp procentowych w trwającym cyklu. Pierwsza nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc.

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w sierpniu 2022 roku wyniosła 16,1 proc., licząc rok do roku.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości