Zmiana stopy bezrobocia. Najnowsze dane z rynku pracy

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
"Technologia i praca zdalna staną się stałymi elementami"
"Technologia i praca zdalna staną się stałymi elementami"TVN24
wideo 2/5
TVN24"Technologia i praca zdalna staną się stałymi elementami"

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,6 procent - wynika z szacunków, o których poinformowała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Oznacza to, że w porównaniu z poprzednim miesiącem bezrobocie w Polsce spadło o 0,2 punktu procentowego.

Według wstępnych danych resortu w końcu września w urzędach pracy zarejestrowanych było 936 tys. osób bezrobotnych. To blisko 25 tys. osób mniej niż w sierpniu – spadek o 2,6 proc. i prawie 88 tys. mniej niż przed rokiem – spadek o 8,6 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bezrobocie w Polsce - wrzesień 2021 (szacunki MRiPS)PAP

Najlepiej sytuacja wygląda w Wielkopolsce, gdzie stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 3,3 proc. W żadnym województwie stopa bezrobocia nie przekraczała 9 proc. Najwyższy jej poziom jest w województwie warmińsko-mazurskim (8,6 proc.).

Stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu 2021

- Kolejne dobre informacje płyną z rynku pracy. Przypomnę, że ponad rok walczyliśmy z epidemią koronawirusa. Inwestycja ratowania miejsc pracy - ponad 200 miliardów złotych zainwestowane, aby uratować miejsca pracy. Moment sprawdzam przychodzi właśnie teraz, kiedy z miesiąca na miesiąc bezrobocie jest niższe - wskazała Maląg.

Poinformowała, że szacowana stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,6 proc., co – jak podała – oznacza, że w porównaniu z bezrobociem w poprzednim miesiącu spadła o 0,2 pkt. proc., a o 0,5 pkt. proc. jest niższa porównaniu z sytuacją w ubiegłym roku w tym samym czasie. - Pokazuje nam to, że rynek, że gospodarka polska dzięki rządowemu wsparciu bardzo dobrze poradziła sobie z epidemią - oceniła minister rodziny i polityki społecznej.

- Przede wszystkim zależy nam na tym i dążymy do tego, aby ratować każde miejsce pracy, aby intensywnie gospodarka się rozwijała. I odpowiedzią na to, tym impulsem do intensywnego rozwoju gospodarki polskiej jest przede wszystkim Polski Ład, który zakłada, że będą powstawały nowe miejsca pracy. Przypomnę państwu, że w tej przestrzeni tego turbodoładowania dla polskiej gospodarki powstanie 500 tysięcy nowych miejsc pracy - mówiła.

Wskazała, że przy obecnej stopie bezrobocia 5,6 proc. o zarejestrowanych jest w Polsce 936 tys. bezrobotnych. - Te osoby cały czas otoczone są wsparciem, ale warto też pokazać, jakie mamy oferty pracy dla tych osób. W Centralnej Bazie Ofert Pracy, którą oferujemy dla osób bezrobotnych, jest 80 tysięcy miejsc pracy - podała Maląg.

- Dla ułatwienia, by osoby, które nie mają pracy, które poszukują pracy, mogły skorzystać i wybrać sobie właściwe dla sobie, dla swojego wykształcenia miejsce pracy proponujemy aplikację e-praca - poinformowała.

Dodała, że dzięki niej można na bieżąco otrzymywać powiadomienia. Z aplikacji będzie można skorzystać bezpłatnie. Aplikacja jest już do pobrania w sklepie Google Play, a wkrótce także na AppStore.

Z danych MRiPS wynika, że we wrześniu 2021 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 121,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 4,6 proc. więcej niż w sierpniu 2021 r. i o 9,4 proc. więcej niż we wrześniu 2020 r.

Bezrobocie w Polsce we wrześniu 2021 - komentarze

"To spadek silniejszy niż sezonowy. Już od lipca widać było duże wyrejestrowania. We wrześniu kontynuacja trendu" - tak skomentowali dane MRiPS na Twitterze analitycy mBanku.

W podobnym tonie wypowiedzieli się ekonomiści Banku Pekao i również zaznaczyli, że jest "to silniejszy spadek niż wskazywałby wzorzec sezonowy". "Liczba bezrobotnych obniżyła się o 25 tys. mdm. Duża pozytywna niespodzianka" - napisali.

"Bezrobocie (również po odsezonowaniu) kontynuuje trend spadkowy" - to z kolei komentarz analityków PKO BP. Eksperci dodali, że "jest to najgłębszy spadek o tej porze roku od 2014".

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości