Fiskus na tropie. "Algorytmy wskazują potencjalne osoby, które powinny zostać skontrolowane"

Źródło:
TVN24 Biznes
Waldemar Buda o terminie likwidacji podatku od czynności cywilnoprawnych
Waldemar Buda o terminie likwidacji podatku od czynności cywilnoprawnychTVN24
wideo 2/5
Waldemar Buda o terminie likwidacji podatku od czynności cywilnoprawnychTVN24

Podatnicy zostawiają o sobie wiele informacji w sieci, w mediach społecznościowych. - Pokazują wszystko. Urzędnik fiskusa może porównać to, co widzi w sieci do tego, co deklarujemy w oświadczeniach majątkowych, do raportowanych wydatków - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Monika Smulewicz z Grant Thornton, autorka bloga "HR na szpilkach".

Z danych OLX przekazanych do TVN24 Biznes wynika, że w bieżącym roku średnia wartość wystawionego na sprzedaż przedmiotu używanego we wszystkich kategoriach to 150-170 zł. Platformę odwiedza 13,5 mln użytkowników każdego miesiąca. Z kolei Vinted, również popularny serwis ogłoszeniowy ma 9 mln użytkowników. Około 20 mln użytkowników - kupujących lub sprzedających nowe i używane rzeczy - ma Allegro.

Handel w sieci rozwija się bardzo dynamicznie. Pojawia się więc pytanie, czy od sprzedaży, nawet okazjonalnej, musimy zapłacić podatek? Skąd urząd skarbowy wie, że zajmujemy się tego typu działalnością?

- Urzędy skarbowe ze względu na digitalizację procesów rozliczeniowych z podatnikami zyskały bardzo dużo wolnego czasu. Dziś urzędnik nie przekłada papierków, a urzędy skarbowe podobnie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają specjalne programy i różnego rodzaju algorytmy wskazują potencjalne osoby, które powinny zostać skontrolowane - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes Monika Smulewicz z Grant Thornton, autorka bloga "HR na szpilkach"..

Kiedy i kto ma zapłacić podatek?

Ekspertka zwraca uwagę, że podatnicy sami też zostawiają o sobie wiele informacji w sieci, w mediach społecznościowych. A tam także fiskus zagląda. - Pokazują wszystko. Urzędnik może porównać to, co widzi w sieci do tego, co deklarujemy w oświadczeniach majątkowych, do raportowanych wydatków - ostrzega, podkreślając, że "wzrok urzędników przyciągają luksusowe wakacje, samochody, domy, drogie torebki, markowe ubrania czy właśnie oferty sprzedaży".

O czym musimy pamiętać w przypadku sprzedaży na aukcjach internetowych przedmiotów, ubrań, butów czy innych elementów garderoby? -  Podatnik, który nabył dany przedmiot ponad pół roku wcześniej, nie podlega obowiązkowi podatkowemu. Warunkiem zwolnienia podatkowego jest realizacja sprzedaży poza ramami działalności gospodarczej. Jeżeli jednak sprzedaż prywatnych przedmiotów odbywa się w ramach jednoosobowej działalności, to zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych taka sprzedaż podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, ile czasu upłynęło ich nabycia - zaznacza. 

Zdaniem Smulewicz nawet w przypadku prywatnych rzeczy będących w posiadaniu sprzedającego powyżej sześciu miesięcy "warto mieć na wszelki wypadek, gdyby urzędnik skarbowy zakwestionował takie zwolnienie, dowody zakupu, czy potwierdzenie płatności bądź inne dowody na udokumentowanie czasu posiadania".

Ekspertka tłumaczy, że zgodnie z art. 5a pkt 6 o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się m.in. działalność handlową prowadzoną w sposób zorganizowany, ciągły i w celach zarobkowych. 

- Nie jest wymagana wcale rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Już samo spełnienie przesłanek daje organom podatkowym możliwość do potraktowania sprzedaży prywatnych przedmiotów jak działalność gospodarczą - tłumaczy Smulewicz.

- Nie bez znaczenia jest również to, czy dana rzecz została nabyta w celach osobistych na własne potrzeby, czy w celach dalszej odsprzedaży. Tak jak to ma miejsce na przykład wśród tak zwanych shopperek sprzedających buty, ubrania czy inne elementy garderoby na licznych internetowych aukcjach czy lumpeksach - dodaje.

Shutterstock

Listy od fiskusa

Efekt analizy przez fiskusa danych z handlu w internecie czy mediów społecznościowych jest taki, że urzędy skarbowe wysyłają do podatników tak zwane listy behawioralne, w których informują podatników, że mają wiedzę na temat ich działalności gospodarczej oraz wyjaśniają, że powinna ona zostać zarejestrowana po to, aby wywiązywać się z obowiązków podatkowych. 

Krajowa Administracja Skarbowa w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes zwróciła uwagę, że wysyłanie tzw. listów behawioralnych nie jest niczym nowym w Polsce ani w Unii Europejskiej. "To standardowa praktyka w państwach UE. Takie działania mają na celu dobrowolne wywiązywanie się podatników z ich obowiązków podatkowych. Już przed 2015 r. przeprowadzono eksperyment, który wykazał, że największą skłonność do zapłacenia podatku wykazali podatnicy, którzy otrzymali taki nieformalny list z elementami ekonomii behawioralnej" - czytamy w nadesłanych wyjaśnieniach.

Czytaj też: Część osób może się spodziewać listu z urzędu. Skarbówka wyjaśnia

Monika Smulewicz tłumaczy, że listu od urzędu skarbowego nie można zignorować. - Jeśli mamy coś za uszami, to trzeba zrobić z tym porządek. Podatek od nieujawnionych źródeł, czyli ukrytych wynosi aż 75 procent. Nie ma żartów. Plus kara, bo urząd skarbowy może nałożyć karę do 720 dniówek. Kara grzywny za przestępstwa skarbowe nie może być niższa niż dziesięć stawek dziennych, czyli 1,2 tys. złotych. Natomiast maksymalna wysokość kary grzywny wynosi aktualnie 34 560 tys. złotych - wylicza Smulewicz.

W jej ocenie zignorowanie tego pisma jest od razu sygnałem dla urzędu do wszczęcia kontroli. 

- Można przecież wyjaśnić, że sprzedając na Vinted używane rzeczy nie robimy nic złego. To nie wymaga opodatkowania, pod warunkiem, że jest w użytkowaniu sprzedającego co najmniej 6 miesięcy. Wymaga jednak tego, żeby skontaktować się z urzędem i wyjaśnić wszystko w razie kontroli - zastrzega. 

Według ekspertki, "jak mamy coś jednak większego za uszami na przykład przyjmujemy wynagrodzenie w tak zwanej kopercie, nie wystawiamy faktur czy paragonów fiskalnych świadcząc usługi, to trzeba podjąć rękawicę i zrobić z tym porządek".

- Tym bardziej, że praktyka jest taka, że jak ktoś się przyznaje i rejestruje działalność, to urzędy często odpuszczają sankcje. Gorzej jest się nie przyznać i być przyłapanym na skutek wszczętego postępowania podatkowego - mówi. 

Wyjaśnia, że wszelkie źródła dochodu powinny być opodatkowane. - Zbieractwo runa leśnego i prostytucja, to są jedyne źródła przychodu, które są zwolnione dzisiaj z opodatkowania. I czasami jak ktoś jest pod ścianą, to korzysta z tego argumentu i próbuje obronić swoje niepłacenie podatków. Urzędy jednak nie są naiwne. Podatnik musi uprawdopodobnić deklarowane przychody z prostytucji. Dowodami mogą być między innymi korespondencja mailowa, sms-y, dowody przelewów na konto, zdjęcia, dane osobowe niektórych klientów - wymienia. 

"Kolejny krok do uszczelnienia systemu podatkowego"

Jednocześnie rząd chce, implementując w tej sprawie przepisy unijne, by operatorzy platform internetowych musieli przesyłać fiskusowi informacje o wartości transakcji dokonywanych za ich pośrednictwem przez poszczególnych sprzedawców. - Operatorzy platform cyfrowych będą raportować o aktywnych sprzedawcach, między innymi tych, którzy dokonali co najmniej 30 transakcji w roku lub sprzedali towary za więcej niż 2 tysiące euro. Raportowane będą też dane osób, które za pośrednictwem platformy wynajmą na przykład swoje mieszkanie - tłumaczył w czerwcu Marcin Lachowicz, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów.

- To kolejny krok do uszczelnienia systemu podatkowego. Słuszny zresztą - komentuje Monika Smulewicz.

- Bo skoro przepisy nakładają obowiązki podatkowe, których wielu i internetowych sprzedawców nie przestrzega, to trzeba system uszczelnić - dodaje.

Zaznacza, że nie jest to zresztą nowe uprawnienie organów podatkowych, bo mogą już dziś prosić o takie dane. - Zmiana wprowadzi jedynie automatyzm w przekazywaniu informacji systematycznie w cyklu rocznym, a docelowo kwartalnym. Jest to kolejny krok w procesie digitalizacji o automatyzacji systemu podatkowego i nie powinien budzić skrajnych emocji. Drobni sprzedawcy używanych ubrań mogą spać spokojnie, ich ta zmiana nie dotyczy - zastrzega w rozmowie z TVN24 Biznes.

Czytaj też: Handel w sieci pod lupą. Fiskus ma dostać nową broń

Rzeczy z drugiej ręki w sieci

Magdalena Szlaz, menedżer ds. komunikacji i PR w Vinted, w rozmowie z TVN24 Biznes zaznacza, że w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła nie tylko liczba użytkowników Vinted, ale również wystawianych rzeczy. 

- Obecnie ponad 550 milionów pozycji jest oferowanych w sumie na 19 rynkach. W maju bieżącego roku polski rynek został połączony z nowo otwartym rynkiem w Rumunii. Od początku 2022 roku społeczność Vinted powiększyła się o ponad 20 milionów nowych zarejestrowanych członków. Dziś liczy ponad 80 milionów zarejestrowanych członków na świecie - informuje. 

Powołując się na raport Vaayu dodaje jednak, że dla użytkowników Vinted w Polsce pozbycie się niechcianych rzeczy (56 proc.) jest ważniejsze niż możliwość zarobienia (48 proc.). Co piąta osoba kieruje się troską o ochronę środowiska i klimatu, a dla 59 proc. wyrzucanie rzeczy, które przydałyby się komuś innemu, jest postrzegane za hańbiące.

Z kolei Paulina Rezmer, rzeczniczka prasowa OLX, podkreśla w rozmowie z TVN24 Biznes, że wartość transakcji na OLX rośnie z każdym rokiem. 

 -  Na co duży wpływ ma inflacja. Rosnąca cena nowych przedmiotów pociąga za sobą wzrost cen używanych towarów. Rzeczy z drugiej ręki cieszą się rosnącą popularnością, a liczba wystawionych ogłoszeń z rzeczami używanymi w pierwszym półroczu 2023 urosła o 13 procent w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego - podaje.

Dodaje, że z perspektywy ogłoszeń o sprzedaży największe wzrosty widoczne były w kategorii "Dom i Ogród". 

- Można założyć, że nasze domowe porządki przyczyniły się do odnalezienia skarbów, które wylądowały na OLX , bo to 24 procentowy wzrost rok do roku liczby wystawionych ogłoszeń - wyjaśnia. Jak mówi, dwucyfrowe wzrosty widoczne był także w kategoriach "Moda" oraz "Dla Dzieci".

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację mocnych spadków. Indeks Dow Jones na koniec dnia stracił ponad 2,2 tysiąca punktów. Wzrosły obawy, że prezydent USA rozpętał globalną wojnę handlową, która doprowadzi do recesji.

Nowojorska giełda nurkuje coraz głębiej

Nowojorska giełda nurkuje coraz głębiej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

10-procentowe amerykańskie cła na niemal wszystkie towary z prawie wszystkich krajów świata weszły w życie w sobotę po północy czasu wschodnioamerykańskiego. To pierwsza część ceł, których wdrożenie ogłosił w środę prezydent USA Donald Trump.

Nowe cła Trumpa weszły w życie

Nowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Portugalskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w piątek awarię elektronicznego systemu wystawiania aktów zgonu. W jej następstwie doszło do licznych opóźnień w organizacji pogrzebów na terenie całego kraju.

Pogrzeby odwołane. Awaria systemu

Pogrzeby odwołane. Awaria systemu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe już w maju - twierdzą niektórzy członkowie RPP i ekonomiści z dużych banków. Po czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego pytanie nie jest, czy stopy zostaną obniżone, ale kiedy.

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"To wspaniały czas, by się bogacić bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump we wpisie skierowanym do potencjalnych inwestorów. Prezydent zachęcał w ten sposób do inwestycji w USA po ogłoszeniu wysokich ceł na towary z całego świata.

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Źródło:
PAP

Chiny nałożą cła odwetowe w wysokości 34 procent na cały import ze Stanów Zjednoczonych - informuje CNN. Nowe taryfy mają obowiązywać od 10 kwietnia.

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Źródło:
CNN

Stellantis, koncern motoryzacyjny, który jest właścicielem takich marek jak Chrysler, Jeep i Dodge, zareagował na cła Donalda Trumpa. Ogłosił, że tymczasowo zwolni 900 pracowników w zakładach w USA oraz wstrzyma na dwa tygodnie prace w fabrykach w Kanadzie i Meksyku.

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy, który obniża składkę zdrowotną. Projekt zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl

- Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte w piątek przez Sejm mogą być korzystne pod względem finansowym dla przedsiębiorców, nadal jednak są dalekie od korzystnych regulacji obowiązujących przed rokiem 2022. Co więcej, ich stopień komplikacji nie tylko się utrzyma, lecz wręcz wzrośnie - komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Przedstawiamy wyliczenia skutków zmian dla podmiotów rozliczających się na skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie.

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank i Toyota Bank - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe na najbliższe dni. W związku z tym dostęp do części usług może być utrudniony.

Utrudnienia dla klientów banków

Utrudnienia dla klientów banków

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedawca działki, który korzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika do przygotowania transakcji, jest uznawany przez fiskusa za podatnika VAT. Takie podejście jest zgodne z prawem unijnym - pisze "Rzeczpospolita".

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Źródło:
PAP

YouTube wprowadza zmiany w cenniku. Użytkownicy YouTube Premium będą musieli zapłacić więcej nawet o niemal 30 procent niż dotychczas. Pierwsze maile w tej sprawie dotarły już do internautów.

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd brytyjski zgodził się na rozbudowę lotniska Londyn-Luton, piątego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów w Wielkiej Brytanii - informuje stacja BBC. Plan zakłada budowę nowego terminalu, nowych dróg kołowania dla samolotów oraz zwiększenie przepustowości istniejącego terminalu, który obecnie obsługuje 18 milionów pasażerów rocznie.

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Źródło:
PAP

Projekt ustawy, który nakłada na deweloperów obowiązek ujawniania cen mieszkań, został skierowany do sejmowej komisji iInfrastruktury. Według nowych przepisów deweloperzy będą zobowiązani do prowadzenia strony internetowej, na której będą dostępne informacje o cenach oferowanych nieruchomości.

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Źródło:
PAP

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP