Fiskus na tropie. "Algorytmy wskazują potencjalne osoby, które powinny zostać skontrolowane"

Źródło:
TVN24 Biznes
Waldemar Buda o terminie likwidacji podatku od czynności cywilnoprawnych
Waldemar Buda o terminie likwidacji podatku od czynności cywilnoprawnychTVN24
wideo 2/5
Waldemar Buda o terminie likwidacji podatku od czynności cywilnoprawnychTVN24

Podatnicy zostawiają o sobie wiele informacji w sieci, w mediach społecznościowych. - Pokazują wszystko. Urzędnik fiskusa może porównać to, co widzi w sieci do tego, co deklarujemy w oświadczeniach majątkowych, do raportowanych wydatków - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Monika Smulewicz z Grant Thornton, autorka bloga "HR na szpilkach".

Z danych OLX przekazanych do TVN24 Biznes wynika, że w bieżącym roku średnia wartość wystawionego na sprzedaż przedmiotu używanego we wszystkich kategoriach to 150-170 zł. Platformę odwiedza 13,5 mln użytkowników każdego miesiąca. Z kolei Vinted, również popularny serwis ogłoszeniowy ma 9 mln użytkowników. Około 20 mln użytkowników - kupujących lub sprzedających nowe i używane rzeczy - ma Allegro.

Handel w sieci rozwija się bardzo dynamicznie. Pojawia się więc pytanie, czy od sprzedaży, nawet okazjonalnej, musimy zapłacić podatek? Skąd urząd skarbowy wie, że zajmujemy się tego typu działalnością?

- Urzędy skarbowe ze względu na digitalizację procesów rozliczeniowych z podatnikami zyskały bardzo dużo wolnego czasu. Dziś urzędnik nie przekłada papierków, a urzędy skarbowe podobnie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają specjalne programy i różnego rodzaju algorytmy wskazują potencjalne osoby, które powinny zostać skontrolowane - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes Monika Smulewicz z Grant Thornton, autorka bloga "HR na szpilkach"..

Kiedy i kto ma zapłacić podatek?

Ekspertka zwraca uwagę, że podatnicy sami też zostawiają o sobie wiele informacji w sieci, w mediach społecznościowych. A tam także fiskus zagląda. - Pokazują wszystko. Urzędnik może porównać to, co widzi w sieci do tego, co deklarujemy w oświadczeniach majątkowych, do raportowanych wydatków - ostrzega, podkreślając, że "wzrok urzędników przyciągają luksusowe wakacje, samochody, domy, drogie torebki, markowe ubrania czy właśnie oferty sprzedaży".

O czym musimy pamiętać w przypadku sprzedaży na aukcjach internetowych przedmiotów, ubrań, butów czy innych elementów garderoby? -  Podatnik, który nabył dany przedmiot ponad pół roku wcześniej, nie podlega obowiązkowi podatkowemu. Warunkiem zwolnienia podatkowego jest realizacja sprzedaży poza ramami działalności gospodarczej. Jeżeli jednak sprzedaż prywatnych przedmiotów odbywa się w ramach jednoosobowej działalności, to zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych taka sprzedaż podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, ile czasu upłynęło ich nabycia - zaznacza. 

Zdaniem Smulewicz nawet w przypadku prywatnych rzeczy będących w posiadaniu sprzedającego powyżej sześciu miesięcy "warto mieć na wszelki wypadek, gdyby urzędnik skarbowy zakwestionował takie zwolnienie, dowody zakupu, czy potwierdzenie płatności bądź inne dowody na udokumentowanie czasu posiadania".

Ekspertka tłumaczy, że zgodnie z art. 5a pkt 6 o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się m.in. działalność handlową prowadzoną w sposób zorganizowany, ciągły i w celach zarobkowych. 

- Nie jest wymagana wcale rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Już samo spełnienie przesłanek daje organom podatkowym możliwość do potraktowania sprzedaży prywatnych przedmiotów jak działalność gospodarczą - tłumaczy Smulewicz.

- Nie bez znaczenia jest również to, czy dana rzecz została nabyta w celach osobistych na własne potrzeby, czy w celach dalszej odsprzedaży. Tak jak to ma miejsce na przykład wśród tak zwanych shopperek sprzedających buty, ubrania czy inne elementy garderoby na licznych internetowych aukcjach czy lumpeksach - dodaje.

Shutterstock

Listy od fiskusa

Efekt analizy przez fiskusa danych z handlu w internecie czy mediów społecznościowych jest taki, że urzędy skarbowe wysyłają do podatników tak zwane listy behawioralne, w których informują podatników, że mają wiedzę na temat ich działalności gospodarczej oraz wyjaśniają, że powinna ona zostać zarejestrowana po to, aby wywiązywać się z obowiązków podatkowych. 

Krajowa Administracja Skarbowa w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes zwróciła uwagę, że wysyłanie tzw. listów behawioralnych nie jest niczym nowym w Polsce ani w Unii Europejskiej. "To standardowa praktyka w państwach UE. Takie działania mają na celu dobrowolne wywiązywanie się podatników z ich obowiązków podatkowych. Już przed 2015 r. przeprowadzono eksperyment, który wykazał, że największą skłonność do zapłacenia podatku wykazali podatnicy, którzy otrzymali taki nieformalny list z elementami ekonomii behawioralnej" - czytamy w nadesłanych wyjaśnieniach.

Czytaj też: Część osób może się spodziewać listu z urzędu. Skarbówka wyjaśnia

Monika Smulewicz tłumaczy, że listu od urzędu skarbowego nie można zignorować. - Jeśli mamy coś za uszami, to trzeba zrobić z tym porządek. Podatek od nieujawnionych źródeł, czyli ukrytych wynosi aż 75 procent. Nie ma żartów. Plus kara, bo urząd skarbowy może nałożyć karę do 720 dniówek. Kara grzywny za przestępstwa skarbowe nie może być niższa niż dziesięć stawek dziennych, czyli 1,2 tys. złotych. Natomiast maksymalna wysokość kary grzywny wynosi aktualnie 34 560 tys. złotych - wylicza Smulewicz.

W jej ocenie zignorowanie tego pisma jest od razu sygnałem dla urzędu do wszczęcia kontroli. 

- Można przecież wyjaśnić, że sprzedając na Vinted używane rzeczy nie robimy nic złego. To nie wymaga opodatkowania, pod warunkiem, że jest w użytkowaniu sprzedającego co najmniej 6 miesięcy. Wymaga jednak tego, żeby skontaktować się z urzędem i wyjaśnić wszystko w razie kontroli - zastrzega. 

Według ekspertki, "jak mamy coś jednak większego za uszami na przykład przyjmujemy wynagrodzenie w tak zwanej kopercie, nie wystawiamy faktur czy paragonów fiskalnych świadcząc usługi, to trzeba podjąć rękawicę i zrobić z tym porządek".

- Tym bardziej, że praktyka jest taka, że jak ktoś się przyznaje i rejestruje działalność, to urzędy często odpuszczają sankcje. Gorzej jest się nie przyznać i być przyłapanym na skutek wszczętego postępowania podatkowego - mówi. 

Wyjaśnia, że wszelkie źródła dochodu powinny być opodatkowane. - Zbieractwo runa leśnego i prostytucja, to są jedyne źródła przychodu, które są zwolnione dzisiaj z opodatkowania. I czasami jak ktoś jest pod ścianą, to korzysta z tego argumentu i próbuje obronić swoje niepłacenie podatków. Urzędy jednak nie są naiwne. Podatnik musi uprawdopodobnić deklarowane przychody z prostytucji. Dowodami mogą być między innymi korespondencja mailowa, sms-y, dowody przelewów na konto, zdjęcia, dane osobowe niektórych klientów - wymienia. 

"Kolejny krok do uszczelnienia systemu podatkowego"

Jednocześnie rząd chce, implementując w tej sprawie przepisy unijne, by operatorzy platform internetowych musieli przesyłać fiskusowi informacje o wartości transakcji dokonywanych za ich pośrednictwem przez poszczególnych sprzedawców. - Operatorzy platform cyfrowych będą raportować o aktywnych sprzedawcach, między innymi tych, którzy dokonali co najmniej 30 transakcji w roku lub sprzedali towary za więcej niż 2 tysiące euro. Raportowane będą też dane osób, które za pośrednictwem platformy wynajmą na przykład swoje mieszkanie - tłumaczył w czerwcu Marcin Lachowicz, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów.

- To kolejny krok do uszczelnienia systemu podatkowego. Słuszny zresztą - komentuje Monika Smulewicz.

- Bo skoro przepisy nakładają obowiązki podatkowe, których wielu i internetowych sprzedawców nie przestrzega, to trzeba system uszczelnić - dodaje.

Zaznacza, że nie jest to zresztą nowe uprawnienie organów podatkowych, bo mogą już dziś prosić o takie dane. - Zmiana wprowadzi jedynie automatyzm w przekazywaniu informacji systematycznie w cyklu rocznym, a docelowo kwartalnym. Jest to kolejny krok w procesie digitalizacji o automatyzacji systemu podatkowego i nie powinien budzić skrajnych emocji. Drobni sprzedawcy używanych ubrań mogą spać spokojnie, ich ta zmiana nie dotyczy - zastrzega w rozmowie z TVN24 Biznes.

Czytaj też: Handel w sieci pod lupą. Fiskus ma dostać nową broń

Rzeczy z drugiej ręki w sieci

Magdalena Szlaz, menedżer ds. komunikacji i PR w Vinted, w rozmowie z TVN24 Biznes zaznacza, że w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła nie tylko liczba użytkowników Vinted, ale również wystawianych rzeczy. 

- Obecnie ponad 550 milionów pozycji jest oferowanych w sumie na 19 rynkach. W maju bieżącego roku polski rynek został połączony z nowo otwartym rynkiem w Rumunii. Od początku 2022 roku społeczność Vinted powiększyła się o ponad 20 milionów nowych zarejestrowanych członków. Dziś liczy ponad 80 milionów zarejestrowanych członków na świecie - informuje. 

Powołując się na raport Vaayu dodaje jednak, że dla użytkowników Vinted w Polsce pozbycie się niechcianych rzeczy (56 proc.) jest ważniejsze niż możliwość zarobienia (48 proc.). Co piąta osoba kieruje się troską o ochronę środowiska i klimatu, a dla 59 proc. wyrzucanie rzeczy, które przydałyby się komuś innemu, jest postrzegane za hańbiące.

Z kolei Paulina Rezmer, rzeczniczka prasowa OLX, podkreśla w rozmowie z TVN24 Biznes, że wartość transakcji na OLX rośnie z każdym rokiem. 

 -  Na co duży wpływ ma inflacja. Rosnąca cena nowych przedmiotów pociąga za sobą wzrost cen używanych towarów. Rzeczy z drugiej ręki cieszą się rosnącą popularnością, a liczba wystawionych ogłoszeń z rzeczami używanymi w pierwszym półroczu 2023 urosła o 13 procent w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego - podaje.

Dodaje, że z perspektywy ogłoszeń o sprzedaży największe wzrosty widoczne były w kategorii "Dom i Ogród". 

- Można założyć, że nasze domowe porządki przyczyniły się do odnalezienia skarbów, które wylądowały na OLX , bo to 24 procentowy wzrost rok do roku liczby wystawionych ogłoszeń - wyjaśnia. Jak mówi, dwucyfrowe wzrosty widoczne był także w kategoriach "Moda" oraz "Dla Dzieci".

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET